Як країни Європи готуються до війни з росією

10 липня 2025 р. 12:12

10 липня 2025 р. 12:12


Коли іноземні ЗМІ на початку минулого року розписували імовірні сценарії російського вторгнення в Україну та повномасштабної війни, такий розвиток подій здавався не більш реальним, ніж вторгнення рф до Європи зараз. Утім, чимало ознак свідчить про те, що уряди європейських країн розглядають цілком серйозно потенційну загрозу нападу. Цьогоріч у Єврокомісії представили стратегію готовності до надзвичайних ситуацій – план на випадок війни, терактів, кібератак та перебоїв електропостачання. Між тим ще з початку повномасштабної війни в Україні у Європі регулярно виникають проблеми з GPS-навігацією , і є обґрунтовані підозри, що за цими гібридними атаками стоїть росія, а розвідки різних країн час від часу озвучують свої побоювання про відкриті агресивні дії рф. Яким чином країни Європи готуються до імовірної війни – на інфографіці «Слово і діло».

Два тижні тому члени НАТО погодилися інвестувати 5 відсотків від ВВП щороку у ключові оборонні потреби, а також у витрати, пов’язані з обороною і безпекою, до 2035 року. Як зазначається, тепер країни витрачатимуть 3,5% ВВП на основні потреби оборони, і 1,5% на ширші заходи та власні проєкти з розвитку критичної інфраструктури. Раніше НАТО також проводило військові навчання за сценарієм нападу росії на територію країни-члена Альянсу та запуску п'ятої статті договору. Судячи з заяв європейських політиків і чиновників, такий сценарій у НАТО вважають цілком реальним, причому в досить близькому майбутньому .

Упродовж місяця кілька країн, включаючи Україну, Польщу, країни Балтії та Фінляндію , вирішили також вийти з Оттавської конвенції, яка забороняє використання протипіхотних мін. Формально процес виходу з договору триває шість місяців. Протипіхотні міни вважаються небезпечними, оскільки вбивають цивільних, утім держави, що межують з агресором вирішили зводити лінію оборони на кордоні з рф і Білоруссю задля свого захисту.

ВМС Великої Британії озброюються морськими дронами для захисту від російських підводних човнів, які загрожують критично важливій інфраструктурі країни. Також британці суттєво розширили участь у програмі AUKUS, яка передбачає будівництво атомних підводних човнів. Британці вирішили виділити £15 млрд на розробку нових ядерних боєголовок і будують щонайменше 6 заводів із виробництва боєприпасів.

Так само Франція готує захист Європи своєю ядерною зброєю, паралельно прискорюючи виробництво винищувачів Rafale до понад трьох літаків на місяць. Нідерланди резервують місця для військових суден НАТО у порту Роттердама, який є найбільшим у Європі.

У Польщі тим часом збільшують виробництво великокаліберних боєприпасів з 30 до понад 150 тис. на рік: 155-мм для артилерії, а також 120-мм для танків. Також там триває робота над розробкою нової програми військової підготовки для усіх чоловіків. Чисельність армії у превентивних цілях збільшують і у Німеччині .

Нагадаємо, за оцінкою аналітиків Bloomberg Economics, у разі повномасштабного збройного конфлікту між росією та НАТО світовий ВВП може скоротитися на 1,5 трильйона доларів.

Раніше «Слово і діло» аналізувало розбіжність у публічних прогнозах стосовно можливого періоду нападу рф на країни Європи.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

Як країни Європи готуються до війни з росією

Джерело: www.slovoidilo.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua