Втікачів з України можуть змусити повертати отримані виплати

11 липня 2025 р. 13:06

11 липня 2025 р. 13:06


Українці, які отримали статус тимчасового захисту в Німеччині, можуть зіткнутися з переглядом соціальних виплат. Про це повідомляє Deutsche Welle , зазначаючи, що зміни, заплановані новим німецьким урядом, викликали занепокоєння як в українських біженців, так і в місцевих громад.

У центрі уваги - реформа, що передбачає поділ українців за датою звернення по допомогу: до і після 1 квітня 2025 року. Ті, хто прибуде в Німеччину пізніше цієї дати, отримуватимуть менші виплати - 441 євро на місяць, як і інші біженці, замість 563 євро, які зараз виплачують безробітним громадянам Німеччини та українцям зі статусом тимчасового захисту.

Хоча конкретні терміни запровадження змін ще не визначені - законопроєкти поки що не надійшли до Бундестагу - у Міністерстві праці Німеччини підтверджують намір реалізувати реформу. Це, за словами влади, має полегшити роботу служб соціальної допомоги та знизити навантаження на федеральний бюджет.

Однак у Німецькому союзі міст і громад застерігають від можливих негативних наслідків: зміни можуть спричинити бюрократичний хаос, перерозподіл фінансової відповідальності на місцеві бюджети та хвилю скарг. Особливо спірним вважають рішення змінити статус біженців "заднім числом", що може торкнутися і тих, хто вже отримує допомогу.

Експерти також не виключають, що в окремих випадках можуть зажадати повернути вже отримані виплати, якщо юридично буде переглянуто статус і права одержувача.

Проте адвокат Томас Франц з юридичної компанії Plagemann Rechtsanwälte вважає такі побоювання перебільшеними. За його словами, виплати призначаються зазвичай на рік або щонайменше на півроку, і скасування або перерахунок уже затверджених сум суперечить судовій практиці, що склалася в Німеччині.

Юрист також уточнює, що, навіть якщо нові правила набудуть чинності, ті, хто вже отримав рішення про виплати, продовжать отримувати їх до закінчення зазначеного періоду. Винятком можуть бути тільки ті випадки, де виплата ще не була призначена або рішення про неї затримується.

Він також зазначив, що оскаржити відмову у виплатах у суді можна тільки через шість місяців після подачі заяви, якщо рішення щодо неї не ухвалено. Це означає, що процедура захисту своїх прав залишається доступною, але вимагає часу і терпіння.

Хоча повернення виплат видається малоймовірним, українцям у Німеччині варто уважно стежити за розвитком ситуації та зберігати всі документи, пов'язані з подачею та отриманням соціальної допомоги.

Як писав Соцпортал , наразі статус тимчасового захисту в ЄС мають понад 4 мільйони українців . Більшість змогли отримати легальний статус, базову підтримку, доступ до медичної допомоги, освіти та ринку праці. Однак життя на чужині супроводжується багатьма викликами, і значна частина людей досі живе "між двома світами". Що може зробити держава, аби повернути своїх громадян та як вони допомагають країні ті, хто стали частиною української діаспори за кордоном. Відповіді на ці та інші питання читайте в ексклюзивному матеріалі на Соцпорталі.

Втікачів з України можуть змусити повертати отримані виплати

Джерело: socportal.info (Світ)