вологість:
тиск:
вітер:
Через зараження жуками реставратори прибирають з полиць старовинні книги в абатстві Паннонхальма в Угорщині (ВІДЕО)
Десятки тисяч старовинних книжок знімають із полиць середньовічного абатства Паннонхальма в Угорщині, щоб врятувати їх від навали жуків-точильників.
Реставратори знімають з полиць близько 100 000 рукописних книг і акуратно укладають їх у ящики, що є початком процесу дезінфекції.
Жук Stegobium paniceum, також відомий як хлібний точильник, часто живе серед сухих продуктів, як-от зерно, борошно і спеції. Але його також приваблюють желатинові та крохмальні клеї, що містяться в книгах.
Жуки були виявлені в частині бібліотеки, де зберігається близько чверті з 400 000 томів абатства.
«Це запущене зараження комахами, яке було виявлено в декількох частинах бібліотеки, тому вся колекція класифікується як заражена і має бути оброблена одночасно», — сказала Жофія Едіт Хайду, головний реставратор проєкту. «Ми ніколи раніше не стикалися з таким ступенем зараження».
Вторгнення жуків було вперше виявлено під час планового прибирання бібліотеки. Співробітники помітили незвичайні шари пилу на полицях, а потім побачили, що в корінцях деяких книг зроблені дірки. На папері також було видно дірки, прогризені жуками.
Абатство в Паннонхальмі було засновано 996 року, за чотири роки до утворення Королівства Угорщина. Розташоване на високому пагорбі в північно-західній Угорщині, абатство зберігає найстарішу в країні колекцію книг, а також багато з найбільш ранніх і важливих письмових джерел. Це великий бенедиктинський монастир, один із найстаріших центрів навчання в Угорщині та об'єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
«Голова паморочиться від думки, що тисячу років тому тут була бібліотека і що ми є хранителями першого книжкового каталогу в Угорщині», — каже Ілона Асвані, директорка бібліотеки архіаббатства Паннонхальма.
Серед найвидатніших творів у бібліотеці — 19 кодексів, зокрема повна Біблія XIII століття. Тут також зберігаються кілька сотень рукописів, створених до винаходу друкарського верстата в середині XV століття, і десятки тисяч книг XVI століття.
Хоча найстаріші та найрідкісніші книги зберігаються окремо і не були заражені, Асвані сказала, що будь-яка шкода колекції є ударом по культурній, історичній та релігійній спадщині.
«Коли я бачу книжку, поїдену жуком або заражену якимось іншим чином, я відчуваю, що незалежно від того, скільки екземплярів було видано і наскільки книжка замінна, частина культури втрачена», — сказала вона.
Кілька тижнів у безкисневому середовищі
Щоб убити жуків, ящики з книжками помістять на 6 тижнів у високі герметично закриті пластикові мішки, з яких видаляють весь кисень.
Перед тим як повернути книжки на полиці, кожну з них оглянуть і пропилососять. Усі книги, пошкоджені шкідниками, будуть відкладені для подальшої реставрації.
Зміна клімату
Абатство, яке сподівається знову відкрити бібліотеку на початку наступного року, вважає, що зміна клімату зіграла свою роль у поширенні жуків, оскільки середня температура в Угорщині швидко зростає.
Хайду, головний реставратор, каже, що підвищення температури дало змогу жукам щорічно проходити на кілька циклів розвитку більше, ніж у більш прохолодну погоду.
«Більш високі температури сприятливі для життя комах», — сказала вона. «Досі ми в основному мали справу з пошкодженнями від цвілі як у сховищах, так і у відкритих колекціях. Але тепер я думаю, що через глобальне потепління з'являтиметься все більше і більше комах-шкідників».

Новини рубріки

Перший крок до примирення? Представники принца Гаррі та Чарльза ІІІ зустрілися в Лондоні
14 липня 2025 р. 14:08

Річ не лише у зброї: про що Лавров домовлявся з КНДР і до чого тут Китай
14 липня 2025 р. 14:03