вологість:
тиск:
вітер:
В Україні вітають зміну позиції Трампа щодо надання озброєння, але "диявол ховається в деталях" — Reuters
Президент Дональд Трамп нарешті знайшов спосіб підтримати озброєння України : попросити європейських союзників передати власну зброю, а взамін продати їм американські аналоги. План, який Трамп і генеральний секретар НАТО Марк Рютте розробили останніми днями, за словами двох джерел, обізнаних з перемовинами, був позитивно сприйнятий Україною та її союзниками, зазначає Reuters .
Тепер найскладніше — домовитися, хто саме поступиться своїми цінними системами, зокрема зенітно-ракетними комплексами Patriot, яких так потребує Київ.
Деякі системи протиракетної оборони Patriot повинні прибути в Україну "протягом декількох днів", додав Трамп.
США також висловили готовність у рамках запропонованої угоди з європейськими союзниками надіслати додаткову наступальну зброю, повідомило одне джерело, обізнане з цим питанням, хоча Трамп заявив, що Україна повинна утриматися від нападу на Москву.
Однак після оголошення плану стало зрозуміло, що Трамп представив лише загальну концепцію, а не детальний план. 10 чиновників у США та Європі зазначили, що наскільки суттєвою буде підтримка України, залежатиме від майбутніх переговорів про те, хто надасть яке обладнання.
"Як завжди в таких випадках, диявол криється в деталях", — сказав один з послів Північної Європи у Вашингтоні.
Під час зустрічі з Трампом в Овальному кабінеті 14 липня Рютте згадав шість країн НАТО — Фінляндію, Данію, Швецію, Норвегію, Нідерланди та Канаду, які готові взяти участь у програмі закупівлі зброї для України.
Високопоставлені джерела в посольствах двох з цих країн у США повідомили Reuters, що вони особисто дізналися про цей план, коли його було оголошено. Навіть близькі союзники США, здається, дізналися про цю пропозицію в режимі реального часу.
"Я чітко розумію, що ніхто не був заздалегідь проінформований про точні деталі, і я також підозрюю, що всередині адміністрації вони тільки зараз починають розбиратися, що це означає на практиці", — сказав інший європейський посол.
Курт Волкер, колишній посол США в НАТО, сказав, що Трамп знайшов спосіб збалансувати підтримку України з політичними реаліями Республіканської партії. За його словами, те, що європейські союзники фінансують постачання зброї з США, "дуже відповідає тому, що він (Трамп) говорив під час передвиборчої кампанії".
Протягом усієї кампанії Трамп заявляв, що буде тиснути на європейські країни, щоб вони витрачали більше на оборону, що викликало бурхливі овації з боку прихильників MAGA.
Волкер заявив, що Україна може в кінцевому підсумку отримати від 12 до 13 батарей Patriot, але на їх поставку може знадобитися рік.
На прохання прокоментувати цю інформацію представник НАТО заявив, що оборонний Альянс координуватиме поставки зброї через Місію НАТО з допомоги Україні, розташовану в Німеччині, та яка відповідає за координацію військової допомоги Заходу для Києва.
"Кілька європейських країн вже зобов'язалися підтримати цю ініціативу, зокрема Німеччина, Норвегія, Данія, Нідерланди, Швеція, Велика Британія, Канада та Фінляндія. Деталі ще обговорюються", — додав представник.
Зараз, як зазначили три американські чиновники, які займаються питаннями озброєння, починається справжня робота. Американські чиновники зараз ведуть переговори з союзниками по НАТО і оцінюють, хто готовий надіслати й які саме озброєння в Україну.
Європейські чиновники в цілому ставляться до цього позитивно. Один з чиновників назвав Німеччину, Грецію, Нідерланди та Іспанію хорошими кандидатами для відправки батареї Patriot до Києва, або тому, що вони мають кілька батарей, або тому, що загрози, з якими вони стикаються, є відносно віддаленими.
Деякі країни, зокрема Греція та Іспанія, раніше чинили опір закликам союзників дати частину своїх систем Patriot Україні, аргументуючи це тим, що вони необхідні для захисту їхніх власних країн і НАТО в цілому.
Водночас рішення Трампа приписати собі заслугу за додаткову зброю, що надходить до України, викликало певне напруження в Європі, про що напередодні заявила Кая Каллас.
Один із чиновників сказав, що адміністрація Трампа переглядає запаси НАТО, щоб дізнатися, що є в наявності. Наступним кроком буде спроба переконати союзників подарувати обладнання Україні в обмін на якусь "торгівлю", сказав він.
Трамп повідомив журналістам, що одна країна має 17 систем Patriot, частина з яких буде направлена безпосередньо в Україну. Ця цифра викликала широке збентеження серед європейських союзників і в Конгресі США, багато з яких не були проінформовані про це, за словами американських і європейських чиновників.
Жоден член НАТО, крім США, не має такої кількості систем Patriot, заявили два джерела, обізнані з цим питанням, що викликало спекуляції про те, що Трамп, можливо, мав на увазі конкретні компоненти Patriot, такі як пускові установки або ракети.
Інший чиновник заявив, що Трамп бере безпосередню участь у переговорах, хоча досі вони були "невизначеними".
"Наразі люди кажуть: "Ми можемо допомогти. Але що це означає, ми не знаємо", — зазначив він.
Нагадаємо, Франція та Італія не приєднаються до механізму закупівлі зброї в США для України. Макрон вже давно наполягає на тому, щоб європейці посилювали власну оборонно-промислову базу за рахунок закупівель безпосередньо на європейському континенті. Натомість Італія відмовляється від участі в ініціативі насамперед тому, що "практично не має бюджетних можливостей" для участі в такій "схемі".

Новини рубріки

Сікорський: Росії знадобиться 70 років, щоб захопити Україну такими темпами
16 липня 2025 р. 20:07

У ChatGPT може з’явитися функція оплати - FT
16 липня 2025 р. 20:07

Трамп звинуватив своїх прихильників у тому, що вони «купилися на лайно» щодо справи Епштейна
16 липня 2025 р. 19:12