Спокуса владою. Як творець ChatGPT Сем Альтман став новим соратником Дональда Трампа. Розбір WSJ

18 липня 2025 р. 17:04

18 липня 2025 р. 17:04


Купуйте річну передплату на 6 журналів Forbes Ukraine зі змістовними матеріалами, рейтингами та аналітикою від 1 350 грн .

Через за два тижні після публічного конфлікту керівника Tesla Ілона Маска з президентом США Дональдом Трампом, CEO OpenAI Сем Альтман увійшов до президентського гольф-клубу в Нью-Джерсі як бажаний гість. Президент представив Альтмана як «дуже розумну людину», контрастуючи з холодною атмосферою перших тижнів його каденції. Тоді Альтман залишався осторонь через близькість Маска до нового глави Білого дому. Замість місця на трибуні під час інавгурації Трампа керівник OpenAI сидів у резервній кімнаті, вичікуючи момент, щоб відновити свій вплив.

Відхід Маска з близького кола Трампа відкрив Альтману шлях: він швидко вибудував особистий контакт із президентом, укладав угоди про ШІ-інфраструктуру та поступово змінював публічну риторику.

Маск-демократ, який ще недавно порівнював Трампа з Гітлером , 4 липня оголосив у X , що більше не є демократом. Сьогодні Альтман отримує доступ до ключових рішень у сфері розвитку ШІ та готується виступити перед центральними банкірами США на конференції Федеральної резервної системи. В OpenAI публічно підтримують амбітні плани Білого дому щодо лідерства США у сфері ШІ.

Матеріал про Альтмана WSJ ґрунтується на інтерв’ю з посадовцями Білого дому, топменеджерами технологічних компаній, лобістами та політичними донорами.

Розчарування в демократах

Альтман десятиліттями підтримував демократів, що відповідало цінностям прогресивного технократичного оточення. У 2016 році він підтримав кандидатку в президенти США від Демократичної партії Гілларі Клінтон , вважаючи Трампа загрозою для країни й катастрофою для економіки. Майже всі в Кремнієвій долині, окрім інвестора Пітера Тіля, поділяли цю думку.

Водночас Альтман визнавав, що Трамп має рацію щодо окремих проблем (повільне зростання економіки, надмірна політкоректність), але категорично не погоджувався з запропонованими методами їх вирішення.

Згодом Альтман став критикувати економічну політику демократів та попереджав, що фінансова підтримка населення під час COVID-19 спричинить інфляцію та зростання державного боргу. Попри це, він залишався лояльним до Демократичної партії і пожертвував велику суму на кампанію кандидата-демократа в президенти США Джо Байдена у 2023 році.

Альтман згодом був розчарований політикою адміністрації Байдена щодо ШІ та виробництва чипів. Він вважав знаковий закон CHIPS and Science Act, який мав повернути виробництво мікрочипів у США, малим за обсягом – близько $50 млрд – і хибним у прагненні розподілити ці кошти.

Дональд Трамп Сем Альтман /Getty Images

Хоч CEO OpenAI Сем Альтман і пожертвував $1 млн на інавгурацію Дональда Трампа, під час виборів жодних кандидатів не підтримував. Фото Getty Images

«Потепління» відносин з республіканцями

Навесні 2024 року OpenAI почала звертатися до Трампа в рамках своєї роботи з обома партіями. Альтман та топменеджмент OpenAI вирішили апелювати до досвіду майбутнього президента як девелопера та його любові до переможців. Вони позиціювали OpenAI як лідера в ШІ та вражали Трампа своїми технологіями. Це спрацювало.

У червні 2024-го керівники OpenAI зустрілися з Трампом у готелі в Лас-Вегасі й продемонстрували тоді ще не випущений генератор текст-у-відео Sora, який до кінця року мав «налякати» Голлівуд. Вони також представили аргументи на користь державних інвестицій в ШІ-інфраструктуру й усунення американських регуляцій та екологічних перевірок, щоб обійти Китай.

За кілька днів після цієї зустрічі Трамп сказав подкастеру Логану Полу, що США потрібно «обігнати Китай» у сфері ШІ . До липневої Національної республіканської конвенції необхідність будівництва ШІ-інфраструктури вже стала частиною програми Трампа. Через тиждень Сем Альтман підтримав цю ідею у колонці для Washington Post. Тоді він заявив, що «інфраструктура – це доля» у боротьбі між «демократичним» ШІ, контрольованим США та їхніми союзниками, та «авторитарним» ШІ, під контролем таких країн, як Китай і Росія.

Битва за увагу президента

Після перемоги Трампа на виборах президента Альтману довелося конкурувати з Ілоном Маском за вплив на ШІ-адженду нової Адміністрації США. Маск став найбільшим донором президентської кампанії Трампа , відкрито конфліктував з Альтманом та атакував OpenAI через свою компанію xAI серією судових позовів. Це обмежило можливості Альтмана зустрічатися з Трампом напряму – він вибивав доступ через знайомства в оточенні президента, зокрема через лобіста Джеффа Міллера та керівника Oracle Ларрі Еллісона .

Але Альтман зробив великий фінансовий жест – пожертвував $1 млн на інавгурацію Трампа, що стало прохідним квитком у коло нової влади США, хоча й без помітної ролі на публіці. Визнання ж Альтман отримав, коли разом із Трампом, Еллісоном та виконавчим директором SoftBank Масайосі Соном оголосив про створення проєкту Stargate. Його мета – $500 млрд інвестицій у дата-центри для прориву в ШІ-інфраструктурі , з розрахунком на конкурентну перевагу США над Китаєм.

Почувши про угоду, Маск одразу розкритикував її у соцмережах і поставив під сумнів фінансові спроможності SoftBank. У відповідь Альтман написав про свою політичну зміну поглядів : «Я не буду погоджуватись із ним [Дональдом Трампом] у всьому, але думаю, що в багатьох аспектах він буде неймовірним для країни!»

Ілон Маск OpenAI /Getty Images

Ілон Маск остаточно втратив довіру Дональда Трампа після угоди про будівництво дата-центрів в Абу-Дабі для OpenAI. Фото Getty Images

Вихід на Обʼєднані Арабські Емірати

Адміністрація Трампа підтримала інфраструктурні проєкти OpenAI, підписавши указ Unleashing American Energy для спрощення дозволів на енергопроєкти. У січні 2025 року на ШІ-саміті в Вашингтоні були присутні представники президента США. А вже в березні цього ж року Альтман взяв участь у вечері донорів Трампа.

У травні 2024 року OpenAI та адміністрація Білого дому анонсували проєкт Stargate – будівництво дата-центрів в Абу-Дабі потужністю 5 ГВт, у партнерстві з місцевою компанією G42, Oracle і SoftBank. Проєкт став можливим після скасування обмежень США на експорт чипів. Маск, що мав власні інтереси через xAI та зв’язки з G42, намагався заблокувати анонс, що викликало напруженість у Трампа.

Угоду таки оголосили, але з меншим розмахом. Після цього Маск і Трамп остаточно розірвали відносини. Тим часом Альтман зблизився з Адміністрацією США, отримав контракт із Пентагоном на $200 млн і активно лобіює спрощення будівництва ШІ-інфраструктури, включно з передачею федеральних земель під дата-центри.

«Я вірю в технокапіталізм, – пояснює Альтман свою політичну позицію. – Ми повинні заохочувати людей заробляти великі гроші, а також знаходити способи розподілу багатства та ділитися магією капіталізму». Близьке оточення Альтмана каже, що тепер він може проголосувати за Республіканську партію на наступних виборах.

Спокуса владою. Як творець ChatGPT Сем Альтман став новим соратником Дональда Трампа. Розбір WSJ

Джерело: forbes.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua