У Чехії заборонили діяльність Комуністичної партії — її ідеологію прирівняли до нацистської пропаганди

19 липня 2025 р. 00:32

19 липня 2025 р. 00:32


Президент Чехії Петр Павел у четвер підписав поправку до Кримінального кодексу країни, яка криміналізує пропаганду комуністичної ідеології, прирівнюючи її до нацистської пропаганди.

Про це 18 липня повідомляє портал Euractiv .

Оновлене законодавство передбачає тюремне ув’язнення до п’яти років для осіб, які «створюють, підтримують або пропагують нацистські, комуністичні чи інші рухи, що явно мають на меті придушення прав і свобод людини або розпалювання расової, етнічної, національної, релігійної чи класової ненависті».

Зміни ухвалено на тлі закликів чеських історичних інституцій, зокрема Інституту з вивчення тоталітарних режимів, щоб виправити правову асиметрію.

Комуністична партія Богемії та Моравії (KSČM), яку очолює депутатка Європарламенту Катаржина Конечна й яка нині входить до нового виборчого альянсу «Stačilo» («Досить»), засудила це рішення як політично вмотивоване.

«Це ще одна невдала спроба витіснити KSČM за межі закону та залякати критиків нинішнього режиму», — заявила партія.

Наразі невідомо, як новий закон застосовуватиметься до таких партій, як KSČM. Хоча партія не представлена в парламенті, останні опитування дають її альянсу 5% підтримки — цього достатньо, щоб повернутися до нижньої палати на виборах у жовтні.

Нагадаємо, процес заборони Комуністичної партії в Україні був довгим. Комуністичну партію в Україні намагалися заборонити кілька разів, починаючи з відновлення незалежності 1991 році. Влітку 2014 року СБУ передала Міністерству юстиції докази злочинів КПУ, аби воно подало позов до суду для скасування реєстрації партії.

Навесні 2015 року було ухвалено закон про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону їх символіки. Окружний адміністративний суд  Києва заборонив діяльність КПУ, але політсила подала апеляцію.

Доки тривав розгляд, 2017 року депутати від «Опозиційного блоку» й інших фракцій ВР звернулися до Конституційного суду щодо визнання неконституційним закону про декомунізацію. У зв’язку з цим Київський апеляційний адміністративний суд зупинив провадження.

У липні 2019 року КСУ визнав що закон про декомунізацію є конституційним. У лютому 2020 року  Міністерство юстиції знову звернулося до суду з проханням поновити провадження у справі про припинення діяльності КПУ.

Восьмий апеляційний адміністративний суд Києва поставив крапку у цій справі — заборонив діяльність Комуністичної партії в Україні остаточно, майно й активи політсили перейшли у власність держави.

У Чехії заборонили діяльність Комуністичної партії — її ідеологію прирівняли до нацистської пропаганди

Джерело: zn.ua (Світ)