Що варто знати про Трампа, Епштейна та новий скандал всередині MAGA

19 липня 2025 р. 01:01

19 липня 2025 р. 01:01


Самогубство у 2019 році у Нью-Йоркській в’язниці опального фінансиста й сексуального злочинця Джеффрі Епштейна породило безліч теорій змови. Значну частину з них підхопив консервативний рух MAGA, що гуртується навколо президента США Дональда Трампа. За цими версіями, Епштейна могли вбити через його зв’язки з відомими людьми.

Reuters дає ключові факти про самого Епштейна і поточну хвилю суперечок.

Хто такий Джеффрі Епштейн?

Джеффрі Епштейн народився в Брукліні. Свого часу працював викладачем математики у школі, а згодом заснував кілька консалтингових та фінансових компаній. Йому вдалося втертися у довіру до багатьох заможних і впливових людей.

Епштейн був відомий своїм спілкуванням із політиками та представниками монарших родин — зокрема з Дональдом Трампом, президентом-демократом Біллом Клінтоном, співзасновником Microsoft Біллом Ґейтсом і принцом Ендрю. Дехто з його знайомих користувався приватним літаком Епштейна та відвідував його острови в Карибському басейні.

Трамп спілкувався з Епштейном у 1990-х і на початку 2000-х. Під час судового процесу над Ґіслейн Максвелл у 2021 році дав свідчення пілот Епштейна Лоренс Вісоскі. За його словами, Трамп неодноразово літав приватним літаком Епштейна. Сам Трамп заперечує, що був на борту.

У чому звинувачували Епштейна?

У 2008 році Епштейн визнав провину за статтею штату Флорида про залучення до проституції, після того як федеральні прокурори погодилися не висувати висувати йому обвинувачення в торгівлі неповнолітніми з метою сексуальної експлуатації. Він відбув 13 місяців ув’язнення й був внесений до реєстру сексуальних злочинців. Сьогодні це покарання вважають надто м’яким.

У липні 2019 року Міністерство юстиції США висунуло Епштейну нові обвинувачення в сексуальній експлуатації неповнолітніх — йшлося про десятки жертв у Нью-Йорку та Флориді у 2002–2005 роках. Він не визнав себе винним.

10 серпня 2019 року Епштейн був знайдений мертвим у своїй камері на Мангеттені. Йому було 66 років. За висновком судмедекспертів, він повісився. Його не встигли судити за обвинуваченнями 2019 року.

У чому суть нового скандалу навколо Епштейна?

Попри те, що головний судово-медичний експерт Нью-Йорка визнав смерть Епштейна самогубством, його зв’язки з впливовими людьми породили підозри : можливо, хтось із них хотів його змусити замовкнути.

У кількох інтерв’ю Дональд Трамп не виключав можливості, що Епштейна насправді не було вбито. Під час президентської кампанії 2024 року, відповідаючи на запитання Fox News, чи оприлюднить він так звані «архіви Епштейна», Трамп заявив: «Так, так, я це зроблю».

У лютому Fox News звернулося до генеральної прокурорки Пем Бонді з питанням, чи буде Мін’юст публікувати список клієнтів Епштейна. Вона відповіла: «Він у мене на столі, я його якраз переглядаю».

Проте згодом адміністрація Трампа різко змінила курс і почала стверджувати, що такого списку не існує. 7 липня Міністерство юстиції оприлюднило меморандум, у якому підтвердило, що Епштейн скоїв самогубство, і зазначило: не знайдено жодного «інкримінуючого списку клієнтів» або доказів шантажу відомих осіб.

Це викликало справжній розкол усередині прихильників Трампа. Багато хто — зокрема ведучі консервативних ток-шоу та подкастерів — заявили, що федеральна влада приховує правду, аби захистити багатих і впливових людей, пов’язаних з Епштейном.

На тлі дедалі гучнішого обурення своєї бази, Трамп спробував загасити пожежу: в дописі на платформі Truth Social він захистив Пем Бонді, а своїх розгніваних прихильників назвав «слабкодухими», які лише допомагають демократам, піддавшись на обман.

Однак обурення не вщухає. 17 липня Трамп звернувся до Бонді з проханням офіційно звернутися до федерального судді з вимогою розсекретити стенограми засідань великого журі присяжних у справі проти Епштейна у 2019 році.

Що далі?

Навіть якщо Бонді зробить відповідний запит, остаточне рішення про публікацію стенограм — за суддею.

За федеральними правилами, слухання великого журі присяжних зазвичай є закритими. Винятки бувають, але рідко.

Навіть якщо суд погодиться розсекретити документи, ймовірно, частину інформації буде закрито — з міркувань приватності або безпеки.

Що варто знати про Трампа, Епштейна та новий скандал всередині MAGA

Джерело: zn.ua (Світ)