вологість:
тиск:
вітер:
Чеські аналітики оцінили діяльність прем'єр-міністра Петра Фіали стосовно України
На думку політологів, яких опитало агентство ČTK, уряд під керівництвом прем'єр-міністра Петра Фіали активно займається зовнішньою політикою та політикою безпеки. Сюди відноситься і реакція на повномасштабне російське вторгнення в Україну в лютому 2022 року, що є одним з найпомітніших пунктів діяльності Чехії на міжнародній арені за останні роки.
Про це 20 липня повідомляє Чеське Радіо .
Уряд Петра Фіали займає чітку, активну й послідовну позицію щодо України, яка вирізняє Чехію на тлі інших європейських країн.
Аналітик Асоціації з міжнародних справ (АМО) Павел Гавлічек вважає, що кабінет Фіала більш активний у міжнародній політиці, ніж попередні уряди. Цьому сприяло головування Чехії в Раді Європейського Союзу в другій половині 2022 року, яке збіглося з необхідністю реагувати на російське вторгнення в Україну. «Саме це символізує посилення чеського голосу на міжнародній арені і, мабуть, є найпомітнішим за останні роки пунктом у міжнародній діяльності Чехії», – повідомив Гавлічек
Він також зазначив, що Чехія була серед перших країн, які надали реальну допомогу Україні, що мало не лише практичне, а й символічне значення. Водночас Гавлічек нагадує про невирішене питання щодо заморожених російських активів — Прага підтримує конфіскацію на рівні ЄС, але не реалізує її самостійно.
Аналітик Інституту міжнародних досліджень факультету соціології Карлового університету Томаш Вайс вважає, що уряду, особливо після вступу на посаду президента Петра Павела, вдалося виступити єдиним фронтом. Чехія говорить про війну Росії проти України єдиним голосом — і виконавча, і президентська влада. На його думку, чеська позиція щодо України чітка, добре аргументована та підкріплена практичними діями. Він вважає, що саме така політика дозволяє зберігати послідовність і довіру до Праги в міжнародному середовищі. «В обох випадках у нас була чітка, ясно сформульована політика, підкріплена зрозумілими аргументами і конкретними кроками», – зазначив він.
Віт Достал з AMO вважає, що зміна геополітичної ситуації мала основоположне значення для зовнішньої політики уряду, коли тому доводилося враховувати війну в Україні, ситуацію на Близькому Сході, відносини з США і трансформацію в Центральній Європі з приходом до влади в Словаччині уряду Роберта Фіцо.
«З самого початку війни ставлення до України було унікальним навіть на європейському рівні з точки зору швидкості реагування і здатності надати допомогу в той момент, коли вона була особливо потрібна», – вважає Достал. За його словами, чеська позиція також справила психологічне враження на інші країни. За його словами, Чехія також вивела на міжнародний рівень ініціативу щодо постачання боєприпасів для України.
Загалом чеські експерти підкреслюють, що Україна стала одним із ключових пріоритетів уряду Фіали у сфері безпеки, і що ця позиція залишається стабільною, попри критику з інших напрямів — зокрема, через підтримку Ізраїлю, яка віддаляє Прагу від загальноєвропейського консенсусу.
Нагадаємо, президент Чехії Петр Павел заявив, що не може гарантувати продовження "чеської ініціативи" після парламентських виборів, які відбудуться 3-4 жовтня. За його словами, після цього уряд може змінитися, і передбачити пріоритети нової влади складно.
"Зараз усі мої зусилля зосереджені на збереженні єдиного підходу до питань безпеки та оборони, включно з нашою політикою щодо України. Оскільки я вважаю, що підтримка України — це невід'ємна частина нашої власної безпеки", — заявив Павел.

Новини рубріки

Папа Римський засудив "варварство" війни в Газі
20 липня 2025 р. 22:42

У Чехії активісти зібрали 60 мільйонів крон на гаубиці для України
20 липня 2025 р. 22:17

Спецпосланець США: Перемир'я між Ізраїлем та Сирією набуло чинності
20 липня 2025 р. 21:48