вологість:
тиск:
вітер:
«Всі, хто підтримував Київ з 2014 року, бʼють на сполох». Можливі міжнародні наслідки демонтажу незалежності НАБУ і САП. П’ять висновків від аналітиків зі США та ЄС
Купуйте річну передплату на 6 журналів Forbes Ukraine зі змістовними матеріалами, рейтингами та аналітикою від 1 350 грн .
22 липня Верховна Рада ухвалила закон, який фактично підпорядковує НАБУ та САП генеральному прокурору . Цьому передували понад 70 обшуків від СБУ та ДБР у детективів НАБУ, двох з яких підозрюють у співпраці з Росією, а трьох — у скоєнні ДТП у 2021-2023-х роках.
Президент Володимир Зеленський підписав закон №12414 та пояснює дії влади намаганням позбутись «російського впливу» в антикорупційних структурах. Натомість керівники НАБУ і САП кажуть, що новий закон позбавляє їх незалежності , яка необхідна для розслідування топкорупції.
Створення НАБУ і САП були одним зі здобутків Революції гідності, тож у Києві та інших містах відбулись протести проти ухваленого закону.
Функціонування антикорупційної інфраструктури є принциповим і для євроінтеграції України. Комісарка ЄС з розширення Марта Кос прямо назвала це кроком назад для України на шляху до членства в Євросоюзі.
Які ще міжнародні наслідки можуть чекати на Україну через обмеження суб’єктності антикорупційних органів? Forbes Ukraine зібрав оцінки семи аналітиків з провідних think tank Європи та США.
Україна ризикує зіткнутись з помстою європейських лідерів
Європейські політики й чиновники не зважають на гасла про «зраду ідеалів Майдану» та верховенства права, якими прикриваються, переконаний він. Найдорожчим для політиків є власний політичний капітал.
Багато європейських лідерів вклали свій політичний капітал у допомогу Україні, часто всупереч волі власних виборців та під критикою опонентів. Тепер вони отримали ляпаса від України.
«Політики діятимуть як політики, – пише він. – Вони відплатять Україні з надлишком, особливо якщо через це безглузде рішення самі опиняться під критикою у своїх країнах».
Україна не відчує наслідків одразу, вважає Шеліговський. Але тепер кожен європейський політик тричі думатиме, перш ніж підтримувати допомогу Україні. Оскільки їхні опоненти можуть просто заявляти: «Ми вас попереджали, вас кинуть».
«Сьогодні кожен політик, прихильний до України, впав у лють. А політик у люті думає тільки про одне – про політичну помсту», – підсумовує він.
Пікети 22 липня з вимогою до президента України Володимира Зеленського ветувати законопроєкт №12414. За цей документ удень 22 липня проголосували 263 депутати Верховної Ради.
Байден-Шокін 2.0. Є ризик удару і по військовій допомозі
Проблема недооцінена – втрата довіри до чесності українських посадовців матиме явні або приховані наслідки для військової підтримки України, вважає Густав Грессель, старший політичний аналітик в ECFR (Берлін).
Він нагадує про події 2016 року. Тодішній віцепрезидент США Джо Байден був зацікавлений у захисті українських реформаторів від «старої гвардії». Зокрема, від генпрокурора Віктора Шокіна, який за оцінкою Гресселя, «був політично лояльним, захищав олігархів і «Беркут» від судового переслідування, але з радістю переслідував журналістів-розслідувачів і громадські організації».
В ті часи Байден розвинув у собі відразу до української політичної еліти, вважає аналітик. Згодом Байден вже став президентом і дуже неохоче надавав Україні сучасну зброю.
«Хоча у публічному просторі це пояснювалось побоюванням «ескалації», більшу роль відігравала відсутність довіри», – переконаний Грессель.
У продовження оцінки Гресселя, на ситуацію з НАБУ і САП відреагувала колишня соратниця Байдена – ексамбасадорка США в Україні Бріджит Брінк, яка намагатиметься обратись до Конгресу наступної осені.
Корупція є загрозою для всіх демократій, а підтримка боротьби України за свободу відповідає національним інтересам США, написала вона у X. «Але дії, що підривають антикорупційні інституції, становлять небезпеку для здатності України виграти війну та інтегруватися в Європу», – додала Брінк.
Corruption is a threat to all democracies. Supporting Ukraine’s fight for freedom is in our national interest but actions that undermine the anti-corruption institutions are a danger to Ukraine’s ability to win the war and to integrate into Europe. https://t.co/pzjC6Sm2fs
Удар по євроінтеграції
«Європа допомогла врятувати відносини Зеленського [зі США] після катастрофи в Овальному кабінеті. Але тепер Київ допустив невиправну помилку. Що це означає для вступу України до ЄС?» – риторично питає Найджел Гулд-Девіс, старший аналітик з питань Росії та Євразії в IISS (Лондон), експосол Британії в Білорусі.
Вето Зеленського на закон було абсолютно необхідним, переконаний Ніколя Тензер, старший аналітик CEPA (Париж). Прийняття закону №12414 зашкодить репутації та авторитету України та її шляху до інтеграції в ЄС і НАТО. І що ще важливіше – перемозі над Росією.
«Всі, хто підтримував Київ з 2014 року, сьогодні бʼють на сполох», – пише він.
Переслідування незалежних антикорупційних органів ставить під сумнів перспективу України стати членом ЄС, вважає Ендрю Д’Аньєрі, аналітик Atlantic Council (Вашингтон).
Про це свідчить, зокрема, заява єврокомісарки з розширення Марти Кос, яка наголошує, що «незалежні органи, такі як НАБУ та САП, є надзвичайно важливими для шляху України до ЄС», а верховенство права буде в центрі переговорів про вступ до ЄС.
«Україна, яка вже змушена боротися за своє існування, не має права на помилку в забезпеченні своєї демократії та європейського майбутнього», – йдеться в матеріалі Д’Аньєрі.
Служба безпеки та ОГП викрили нібито агентурне проникнення ФСБ до Національного антикорупційного бюро України. Фото Пресслужба СБУ
Під ризиком – нові фінансові угоди, мирні переговори та внутрішня стабільність
Зеленський поставив перед величезною дилемою європейських фінансових донорів України, вважає британський економіст Тімоті Еш.
У мирний час Захід відреагував би зупинкою допомоги, зокрема були б припинені виплати МВФ, вважає він. Але Україна наразі є передовою лінією оборони Європи, тому європейці не мають іншого вибору, крім як продовжувати фінансувати оборону України.
Потоки допомога продовжиться, хоч і триватиме дипломатична робота, прогнозує Еш. Однак Україна має знайти додаткові $16 млрд на 2026 рік, а загальний обсяг фінансування потрібно збільшити до $100 млрд. Чинний скандал, ймовірно, ускладнить переговори з МВФ і затримає нову фінансову угоду, що стане перши подарунком для Путіна.
Скандал з НАБУ також стане PR-подарунком Володимиру Путіну та опонентам допомоги Україні на Заході, як от Такеру Карлсону, Марджорі Тейлор-Грін, Віктору Орбану, пише Еш.
Ще один подарунок Путіну – перспектива масових протестів в Києві та інших містах. «Цей подарунок стане ще більшим, якщо Зеленський вирішить протистояти або спробує силою розігнати демонстрантів. Путін і його агенти в Україні використають це на повну», – попереджає британський аналітик.
Путін також може зробити висновок, що українське суспільство роздроблене, і вирішить воювати, а не вести серйозні переговори, підсумовує він.
Президент Володимир Зеленський 23 липня провів зустріч з керівниками правоохоронних та антикорупційних органів на тлі резонансу навколо закону, який обмежує незалежність НАБУ і САП. Фото Офіс президента України
Найбільший ризик – втратити партнерів та країну
Україна ризикує втратити найважливіших партнерів у захисті від російської агресії, вважає Д’Аньєрі з Atlantic Council. Українці роками протистояли поширенню Росією наративів про безнадійну корумпованість України.
«Але навмисне руйнування інституцій, створених після Революції гідності, може підсилити голоси, які бажають Україні зла», – попереджає він.
Всього лише два тижні тому український уряд на конференції URC у Римі намагався залучити західні інвестиції , продовжує Д’Аньєрі. Багато бізнесів, які й без того сумнівались, відмовляться заходити на ринок, що регулюється декретами влади.
Підписання Зеленським скандального закону покладе край прагненню країни до вступу в ЄС і може спровокувати масові протести, а можливо, і новий Майдан, вважає автор однієї з найпохмуріших оцінок Маттіа Нелліс, німецький політолог і співзасновник Deutsch-Ukrainisches Büro.
«Обравши цей шлях, керівництво ризикує втратити країну і, отже, програти війну», – попереджає він.
Найкращим результатом для України було б, якби Зеленський відмовився від закону і зосередився на витісненні російських військ з країни, переконаний Д’Аньєрі.

Новини рубріки

Конфлікт між Трампом і Обамою: звинувачення у «держзраді» та втручання Росії у вибори
24 липня 2025 р. 03:31