«У нас всі козирі і ми виграємо в будь-якому разі»: Венс про переговори з Іраном

28 червня 2026 р. 02:22

28 червня 2026 р. 02:22


Віцепрезидент США Джей Ді Венс у п'ятницю заявив, що Сполучені Штати «виграють у будь-якому разі» незалежно від результату переговорів з Іраном , посилаючись на те, що іранська ядерна програма , за його словами, була знищена, а сама країна значно ослабла. Про це повідомляє The Guardian.

«Якщо ми укладемо остаточну угоду — чудово. Якщо ж ні, їхня ядерна програма все одно знищена. Вони все одно стали набагато слабшою державою, тому я вважаю, що Америка виграє в будь-якому випадку», — сказав Венс в ефірі програми Real Time на телеканалі HBO, яку веде Білл Маєр.

Венс також заявив, що збільшення обсягів транспортування нафти через Ормузьку протоку є «сигналом того, що відбувається щось реальне».

Водночас він визнав, що режим припинення вогню, погоджений президентом США Дональдом Трампом і президентом Ірану Масудом Пезешкіяном у межах 60-денного меморандуму про взаєморозуміння, «завжди буде дещо хаотичним, коли маєш справу з іранцями».

Виступ Венса у політично-сатиричному ток-шоу відбувся лише за кілька годин до повідомлень про а такований танкер у Ормузькій протоці і про те, що США та Іран завдали нових взаємних ударів — найсерйознішої ескалації від моменту підписання тимчасової мирної угоди.

Вашингтон повідомив, що вночі завдав ударів по іранських цілях, тоді як Тегеран заявив, що у суботу атакував у відповідь об'єкти, пов'язані з американськими військами. Суботньому удару по танкеру передував напад на вантажне судно в четвер, який і спровокував нове загострення.

Венс прийшов на програму, щоб представити свої нові мемуари «Communion: Finding My Way Back to Faith», однак більша частина ефіру була присвячена питанням зовнішньої та внутрішньої політики.

Він заявив, що переговори з іранською делегацією у Швейцарії були успішними, оскільки ціна на нафту «знизилася до 73 доларів за барель», а ядерна програма Ірану була «фактично знищена». Як доказ він навів втрату країною можливості збагачувати уран.

Критики меморандуму та нинішніх переговорів вважають, що адміністрація Трампа веде перемовини з невигідних позицій, оскільки Іран усе ще володіє запасами урану, збагаченого до 60%. Хоча ці запаси можуть бути недоступними, вони, як і раніше, перебувають на території країни.

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі у п'ятницю заявив, що скорочення іранських запасів такого урану або їхнє вивезення за межі країни залишаються можливими варіантами, поки США та Іран працюють над укладенням всеосяжної угоди.

Коли Білл Маєр прямо запитав Венса, чи справді ядерна програма Ірану знищена, той відповів:

«Яка саме її частина не знищена? Те, що потрібно було знищити, — це їхня здатність збагачувати уран. І її було знищено».

Водночас Венс запропонував Ірану можливість покращення відносин.

«Якщо вони готові надовго відмовитися від прагнення отримати ядерну зброю, то Сполучені Штати готові докорінно змінити свої відносини з цією країною», — сказав він.

«Якщо вони готові змінитися — ми також готові змінитися. Якщо ж ні, то всі козирі все одно залишаються у наших руках. І я вважаю, що це дуже хороша позиція».

Війна закінчилася, нафтові ринки зітхнули з полегшенням, танкери знову проходять через Ормузьку протоку. Але за зовнішнім умиротворенням ховаються питання: хто насправді вийшов переможцем із цього протистояння, і головне — а чи варто було взагалі розпочинати цю війну?

Чому після військової кампанії та гучних заяв Трампа Іран зберіг великий простір для маневру, а США взяли на себе масштабні фінансові зобов’язання?

Відповіді у статті «Трамп оголосив про перемогу. Чому угода з Іраном схожа на капітуляцію США» шукає член експертної ради Центру громадянських свобод В’ячеслав Ліхачов .

«У нас всі козирі і ми виграємо в будь-якому разі»: Венс про переговори з Іраном

Джерело: zn.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua