вологість:
тиск:
вітер:
А легенди варті відродження
У Романові про цю подію говорили багато, але є нагальна потреба поговорити ще. Йдеться про встановлення 12 вересня 2023-го року інформаційного стенду із візуалізацією у 3D-форматі родинного палацу графа Ільїнського.
Подія начебто рядова і цілком мирна за спрямуванням, бо ми звикли приміряти наше життя саме до потреб військового часу. Аби надати якомога більше інформації стосовно стенду, встановленого в урочищі Виспа, зауважимо, що цей проєкт з віртуальної 3D-реставрації зруйнованих пам’ятників Житомирщини та встановлення стендів з їхньою доповненою реальністю впроваджується на кошти Національного фонду демократії (США). Для простоти розуміння зазначимо, що американці, у яких історія державної присутності на північноамериканському материку обчислюється трьома століттями, дуже подивовані нашими старожитностями, які мають справді древній вік у п’ять, шість, а то й десять століть. Особливо дивує жителів заокеанської держави той факт, що у нас, в Україні, дуже багато зруйнованих пам’яток, які вимагають якщо не негайної, то досить швидкої перспективи реставрації та відновлення. Тож будь-який спосіб відновити колишні пам’ятки в Україні цивілізований світ лише вітає.
Зауважимо і таке. За словами автора проєкту архітектора Максима Гордійчука, Романів і романівська громадськість його неабияк здивувала у плані уваги та цікавості щодо встановлення інформаційного стенду поряд із місцем, де ще півтора століття тому у реальному вимірі стояв родинний красень-палац графів Ільїнських. Максим додав, що після нетривалої церемонії відкриття стенду на острові, де присутніми були учні місцевого ліцею, він спілкувався із педагогами навчального закладу. Йшов обмін думками, яким чином розвивати проєкт ознайомлення сучасників із архітектурними, естетичними та художніми особливостями графського палацу. Задля цього у Романові доведеться дечого навчитися (насамперед опанувати певні IT-програми), аби, використовуючи конкретний краєзнавчий матеріал, відомості та інформацію про життя, устрій, архітектурно-художні особливості споруди, створити віар-тури (віртуальні подорожі) залами та приміщеннями палацу. Звісно, все це вимагає неабиякої роботи, уваги і коштів. Однак у підсумку йдеться про створення у Романові ще одного (окрім краєзнавчого музею Романівщини) туристичного магніту, куди зможуть приїздити туристи із багатьох куточків України, а ще більше – гостей нашої держави. Якщо хтось прагне побачити конкретизацію схожого задуму-ідеї у реальний результат (споруду, парк і т. ін.), то варто врахувати досвід спорудження відомого в усій Україні замку «Радомисль». Там п'ятнадцять років тому на руїнах колишньої папірні-млина було відбудовано справжню архітектурну перлину, де сьогодні розміщений єдиний в Україні музей домашньої ікони. На чиї кошти все це зроблено? На приватні. За інформацією, яку надали під час відкриття замку «Радомисль» спонсори проєкту, кошторис реконструкції та відновлення (насправді побудови і створення) замку коштував на той час більше 8-ми млн доларів США. Нині – це близько 300 млн гривень. Хтозна, можливо, вже у недалекій перспективі подібний проєкт на кошти меценатів-спонсорів можна буде реалізувати і в Романові. Проте задля означення перспективи слід щось робити.
Перше, що треба зробити вже зараз, підказали учні-старшокласники місцевого ліцею, які були присутніми на церемонії відкриття стенду. Ледь не в один голос вони зауважили, що суто за естетичними мірками «поляна», де встановлено стенд, бажає значно кращого вигляду. Це, так би мовити, м'якою»мовою. Адже це місце є особливим, овіяне легендами і вимагає до себе трохи уважнішого ставлення стосовно благоустрою. Тепер, коли стенд із візуальним зображенням родинного палацу Ільїнських стоїть на острові, тут просто необхідно провести впорядкувальні роботи. Із озеленення території, із облаштуванням тут альтанки, лавок для сидіння. Із освітленням за допомогою LED-інструментарію. Молодь, з якою вдалося поспілкуватися, пропонує влаштувати фонтан поряд із віртуальним палацом. Із відеонаглядом за порядком у облагородженому місці.
Якщо всього цього чи хоча б дещиці із запропонованого не буде зроблено і стенд залишатиметься на самоті сам із собою, то неважко здогадатися про його перспективу. Але хочеться вірити у краще і бути оптимістом. Військовослужбовці, які проходять курс реабілітації у Романівській лікарні, іноді приходять на острів у якості прогулянки. Кажуть, що стенд певним чином їх зацікавив і неабияк здивував. Адже минуле у Романова справді дивовижно легендарне. І подібні легенди варті відродження. Для багатьох, хто вже чув про встановлення стенду на Виспі, а також для тих, хто прочитає ці рядки, може здаватися, що такі речі сьогодні не на часі. Адже в Україні йде війна і всі сили й кошти бажано зосередити на потребах захисників країни. Це справді так, але початок справі, задля якої власне й воюють наші воїни, вже покладено. Звісно, попереду дуже й дуже багато роботи. Вона має бути системною, наполегливою, творчою і цілеспрямованою. Але те, що вона того вартує – це безперечно.
Віктор Першко
Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook , Telegram , Instagram та YouTube .

Новини рубріки

Звернення Радомишльського міського голови Володимира Тетерського з нагоди Дня матері
11 травня 2025 р. 09:38

Планові та аварійні відключення електроенергії Чуднівського РЕМ на 12.05.2025.
11 травня 2025 р. 09:13

Планові та аварійні відключення електроенергії Романівського РЕМ на 12.05.2025.
11 травня 2025 р. 09:13