Фотопастки розкривають таємниці дикої природи Житомирщини: куниці та зграї вовків

20 вересня 2024 р. 17:53

20 вересня 2024 р. 17:53


У Природному заповіднику "Древлянський" на Житомирщині проводиться осінній моніторинг тварин за допомогою фотопасток. Нещодавно вдалося зафіксувати куницю лісову — спритну й граціозну хижу тварину. Також фотопастка вперше зафіксувала вовків на полюванні. Кількість вовків у заповіднику зростає, і їхня популяція налічує понад 40 особин.

Про це Суспільному повідомив старший науковий співробітник заповідника Дмитро Кондратюк.

"Куниця є надзвичайно спритною та граціозною хижою твариною, має довге, струнке тіло, короткі ноги і пухнастий хвіст. Куниця лісова є вмілим хижаком, часто полює на дрібних ссавців, птахів і комах, контролюючи їхню чисельність, зберігаючи баланс у природі", — розповів Дмитро Кондратюк.

Автор: Скриншот з відео фотопастки/Суспільне Фотопастки розкривають таємниці дикої природи Житомирщини: куниці та зграї вовків

За його словами, зараз проводиться дистанційний моніторинг за фауною заповідника за допомогою фотопасток.

"Ми їх розставляємо по території заповідника на певний період близько до місць перебування тварин. Фотопастки реагують на рухи звірів, записують відео та фото. І це вперше фотопастка зафіксувала куницю лісову. А загалом на території заповідника під час моніторингу також фіксували присутність куниці", — сказав науковий співробітник заповідника.

Також фотопастка у Природному заповіднику "Древлянський" зафіксувала сцену вовків на полюванні, повідомив Дмитро Кондратюк.

За його словами, вовки — дуже потайні й обережні тварини, тому спостерігати за ними в дикій природі практично неможливо. Зате у фотопастку потрапляють найрізноманітніші моменти вовчого життя.

"Вовк — дуже розумна й витривала тварина сімейства псових. Має довгу та густу шерсть сірого кольору. Голова широка, довга, витягнута по боках. Тварина дуже швидка і витривала. Вовки зазвичай полюють у зграях, активно розшукуючи та переслідуючи жертву", — розповів Дмитро Кондратюк.

За словами наукового співробітника заповідника, вовк на полюванні — захоплююча і рідкісна сцена, яку можна спіймати лише за допомогою фотопастки.

"Фотопастка — це чудовий інструмент для спостереження за дикою природою. За допомогою цього обладнання вдалося зафіксувати вовків, які вполювали зайця сірого. З впевненістю можна сказати, що популяція вовків в останні роки збільшилася. На території заповідника — понад 40 особин, на фотопастку потрапляють частенько. Варто сказати, що у жителів сіл, які поряд із лісом, неодноразово фіксувалися випадки зникнення домашньої худоби та собак. Людину вовк остерігається, однак завжди потрібно бути обережними у лісі", — застеріг Дмитро Кондратюк.

Автор: Скриншот з відео фотопастки/Суспільне Фотопастки розкривають таємниці дикої природи Житомирщини: куниці та зграї вовків

У коментарі Суспільному старший науковий співробітник Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника Сергій Жила розповів, що особливу небезпеку представляють вовки, хворі на сказ.

"Але треба розуміти, що напад хворого на сказ вовка, як правило, закінчується за дуже-дуже рідкісним винятком смертю людини. Бо хвороба передбачає те, щоб вовк просто покусав людину, передав за допомогою слини вірус, і людина захворіла. Тому при зустрічі з вовком особливо хвилюватися немає потреби. Але певних вимог безпеки потрібно дотримуватися. Для дорослої людини напад одинокого вовка не представляє проблеми, але для дітей або невисокого зросту жінок це небезпечно. Що стосується домашньої худоби, то зараз, як правило, домашня худоба по селах більше страждає від яструба великого, від лисиці, від норки американської. Але не від вовків. Проте безпритульні пси, які вільно вигулюються вночі, стають здобиччю для вовків. А будь-які песики, які перебувають у вольєрі чи в загородженому парканом дворі, зрозуміло, будуть убезпечені від вовків", — розповів Сергій Жила.

При зустрічі з вовком науковий співробітник заповідника радить:

  • треба обов'язково голосно з ним привітатися і не видавати, що ви боїтеся, тому що поведінка наляканої людини нагадує поведінку жертви, а це провокуватиме вовка і він може не втриматися. Коли ви імітуєте поведінку жертви і втікаєте, то це провокує вовка на переслідування. Ось чому треба зупинитися, голосно з ним привітатися, сказати: "Здоров, сірий, як справи?".
  • Тварини добре розрізняють розміри та їх співвідношення. Збільшення свого силуету, наприклад, шляхом зняття куртки та підняття її над головою додасть шансів прийняти вовку правильне рішення та відступити.
  • У лісі, де відбуваються найчастіше зустрічі з вовками, є велика кількість палиць. Постарайтеся при першій же нагоді озброїтися хоча б такою примітивною зброєю. В очах звіра навіть найслабша палиця матиме вагу для роздумів.
  • Якщо під рукою є запальничка, сірники або кресало, що часто беруть із собою туристи, то ваші шанси суттєво збільшаться, оскільки у тварині на глибинному рівні є страх відкритого вогню.

Додамо, що фотопастки заповідник отримав за допомогою міжнародних грантів, міжнародних проєктів.

Раніше ми писали, що завершився "перепис" пташиного населення Житомирщини. Подробиці тут .

Фотопастки розкривають таємниці дикої природи Житомирщини: куниці та зграї вовків

Джерело: novograd.city