вологість:
тиск:
вітер:
День дій проти раку шийки матки
Рак шийки матки – один з найбільш поширених у Європейському регіоні ВООЗ видів раку, що вражає жінок і знаходиться на другому місці після раку ендометрію, однак один з тих, який можна попередити шляхом вакцинації та регулярних профілактичних оглядів у гінеколога та скринінгу на рак шийки матки.
Майже у всіх випадках рак шийки матки пов’язаний з вірусом папіломи людини (ВПЛ), а саме його високоонкогенними штамами – 16,18, 31,33 типи. Важливо пам’ятати, що ВПЛ передається статевим шляхом.
Рак шийки матки – тип раку, який виникає внаслідок мутації епітеліальних клітин шийки матки, найчастіше зустрічається в жінок, старше 30 років. Хвороба не розвивається ніколи в незміненому епітелії, йому передують передпухлинні зміни – дисплазія, цервікальна інтраепітеліальна неоплазія. За відсутності лікування передракові стани переходять в залозистий або в плоскоклітинний рак.
Важливо знати, що незалежно від стадії хвороби, рак шийки матки успішно лікують, а діагностика на ранній стадії РШМ виліковується в 90% випадків. На ранніх стадіях рак шийки матки зазвичай не має ніяких симптомів. Одними з перших симптомів можуть бути кров’янисті та білі виділення з піхви під час чи після статевого акту, водянисті виділення. Поява смердючих і гноєподібних виділень є ознакою пухлини, що розпадається.
Важливим є скринінг із використанням ПАП – тесту та виявлення ДНК вірусу папіломи людини. Скринінг допомагає своєчасно виявити передракові стани шийки матки. ПАП – тест, він же цитологічний скринінг, рекомендовано проходити раз на три роки починаючи з 21-річного віку та до 65 років. Збір клітинного матеріалу відбувається спеціальною щіточкою, що поміщається до контейнера з фіксуючим транспортним розчином чи наноситься тонким шаром на предметне скельце, дана процедура цілком безболісна. Про правила підготовки до цього тесту вам розповість гінеколог.
Не менш інформативним методом діагностики є кольпоскопія – огляд епітелію вагінальної частини шийки матки, піхви і вульви під збільшенням, виявлення ділянок дисплазії і виконання прицільної біопсії змінених ділянок для підтвердження чи спростування діагнозу.
Лікування залежить від стадії захворювання.
Коротко про вакцинацію від ВПЛ.
Вакцинуватися рекомендовано в 11-12 років до початку статевого життя. Для дітей віком від 9 до 15 років рекомендовано дві дози вакцини за схемою « 0 і 6-12 місяців». Для осіб старше 15 років і старше – три дози вакцини за схемою « 0, 1-2 і 6 місяців».
Однак після консультації з лікарем навіть у дорослому віці від 26 до 45 років можуть зробити щеплення.
Існують такі види вакцин:
- Двохвалентна ЦЕРВАРІКС (захищає від 16 та 18 типів ВПЛ);
- Квадривалентна ГАРДАСИЛ ( 6, 11, 16, 18 типів);
- Дев’ятивалентна ГАРДАСИЛ ( 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58).
Не забувайте про регулярні профілактичні огляди у свого гінеколога та ПАП – тести і будьте здорові!
Джерело: zt.20minut.uaНовини рубріки
Вітали працівників сільського господарства
15 листопада 2024 р. 18:58
«Національний кешбек»: на що українці найчастіше витрачають кошти
15 листопада 2024 р. 18:55
Через суд припинено незаконну оренду їдальні житомирського коледжу: майно оцінено в 1,5 млн грн
15 листопада 2024 р. 18:54