Бетонні джунглі чи затишне місто: чому на вулицях Звягеля зникають дерева

16 листопада 2024 р. 09:25

16 листопада 2024 р. 09:25


З дитинства ми пам’ятаємо Звягель, як місто з численними зеленими зонами, які надають йому приємного вигляду і покращують екологію та комфорт. Проте останнім часом мешканці можуть спостерігати, що у різних куточках міста ведеться вирубування здорових на вигляд дерев, що викликає численні питання та спротив.

Начальник управління житлово-комунального господарства та екології Звягельської міської ради Олег Годун надав роз’яснення, чому дерева зникають з вулиць міста, чи є гарантії, що на їх місці висадять нові саджанці та чи мають право забудовники самовільно вирубувати дерева.

Олег Годун переконує, що вирубування дерев у Звягелі відбувається лише за встановленими законами. "Ми керуємося Постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2023 року № 1045, яка детально регулює видалення дерев у населених пунктах. Перш ніж ухвалити рішення, дерева проходять комісійну перевірку за участі представників Державної екологічної інспекції Поліського округу. Це особливо важливо для аварійних або старих насаджень, які можуть становити потенційну небезпеку для людей", — пояснює посадовець.

Крім того, місто має список дерев, що підлягають видаленню через аварійний стан. За 2024 рік комунальні служби видалили 106 аварійних дерев, але в черзі на видалення ще 265, які перебувають у критичному стані.

"Сухостійні, дуплисті, сильно нахилені дерева, які мають тріщини, пошкоджену кореневу систему, роздвоєний стовбур, уражені омелою — можуть становити загрозу для життя і здоров'я людей, тому потребують видалення. Деякі дерева, на перший погляд, здаються здоровими, але як правило внутрішня частина має серйозні ушкодження (трухлявість), саме такі дерева при сильному вітрі загрожують падінням", — розповідає начальник управління ЖКГ міськради.

Напевно, ніхто не зможе заперечити естетичну та екологічну цінність зелених насаджень і той факт, що їхнє зменшення шкодить не лише довкіллю, але й комфорту та зовнішньому вигляду Звягеля. Однак розлогих дерев у місті стає менше з різних причин.

"Видалення зелених насаджень на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності, та на присадибній ділянці здійснюється за рішенням власника (користувача)", — звертає увагу Олег Годун.

Проте жителі міста стали свідками того, що вирубування часом проводиться на пішохідних зонах біля нових комерційних об’єктів, де каштани, липи й берези ще цього року давали звягелянам тінь у літню спеку, що вражала своїми рекордними температурами. Олег Годун пояснює: "У разі видалення зелених насаджень, які мають задовільний стан (наприклад, у зв’язку з будівництвом), сплачується відновна вартість зелених насаджень до бюджету громади. Після сплати відновної вартості зелених насаджень управління видає дозвіл на видалення зелених насаджень. При видаленні зелених насаджень обов’язковою умовою для заявників є висадка саджанців молодих дерев".

Тут мається на увазі, що підприємець не лише відшкодовує вартість дерев, але й зобов’язаний запропонувати альтернативу видаленим насадженням. Зараз забудовники надають перевагу ландшафтним рішенням з облаштуванням газонів з квітами та новими деревами чи декоративними кущами.

Для мешканців міста важливо мати змогу впливати на процес видалення зелених насаджень. Начальник управління ЖКГ переконує, що Звягельська міська рада зацікавлена в активному зворотному зв'язку від громади і планує надавати громадськості більше інформації про стан дерев. "Ми завжди готові до діалогу та відкриті до пропозицій щодо покращення механізму захисту міської зелені", — запевняє Олег Годун.

Варто згадати нещодавній випадок, коли в центрі Звягеля поруч з Центром реабілітації для дітей планували зрізати три великі ялини, щоб облаштувати автомобільну стоянку та під'їзд для спецтранспорту для відвідувачів центру — людей з інвалідністю. Про це управління ЖКГ попередило звягелян заздалегідь на сайті міськради, щоб врахувати їхні пропозиції. Ознайомившись з коментарями до оголошення, де люди висловлювали переважно свою незгоду щодо видалення дерев, знайшли компромісний варіант. Стоянку побудували таким чином, щоб все ж таки залишити ялинки.

Тож важелі впливу на процес у громадян усе-таки є. Зокрема, за зверненнями містян інспекція благоустрою, у разі виявлення факту видалення зелених насаджень без дозвільних документів, направляє матеріали до Державної екологічної інспекції Поліського округу для нарахування збитків за знищення зелених насаджень та притягнення винних осіб до відповідальності.

За словами Годуна, міська рада нині затверджує Програму благоустрою та озеленення на 2025-2027 роки, яка містить плани з висадження нових дерев і догляд за наявними насадженнями. У 2024 році на вулицях і в парках міста висадили понад 300 дерев і 300 кущів. Основними породами є липа, барбарис Тунберга, клен гостролистий і сумах пухнастий, що мають прижитися в нашому кліматі й покращити екологічний баланс.

Посадовець деталізує, що на вул. Гетьмана Сагайдачного висадили близько 40 дерев породи липа монгольська "Буда", а також понад 200 штук барбарису Тунберга "Пува". На вул. Анни Ярославни — 43 дерева породи клен гостролистий "Глобозум". У сквері на площі Лесі Українки висадили майже 80 різних декоративних кущів та понад 30 декоративних дерев. 16 дерев породи "Сумах пухнастий" з’явилися на міському пляжі на вул. Богуна. На територіях ОСББ загалом висадили майже 200 нових дерев.

Очевидно, що без дерев Звягель перетвориться на бездушну бетонну коробку, сірість та задуха якої дошкулятиме всім жителям. Тому вирубування дерев — питання, яке потребує обережного підходу, щоб місто залишалося затишним, комфортним і зеленим. Перед міською владою та громадою стоїть завдання знайти баланс між інтересами забудовників і приватних підприємців, які прагнуть звільнити простір для демонстрації свого закладу та збереженням зелених насаджень, які є не лише джерелом свіжого повітря і прохолоди влітку, але й прикрашають місто.

Матеріал виготовлено за підтримки ГО "Інститут масової інформації" в межах проєкту міжнародної організації Internews Network

Бетонні джунглі чи затишне місто: чому на вулицях Звягеля зникають дерева

Джерело: novograd.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua