Лілія Прокопова: 90 років любові, праці та натхнення

27 листопада 2024 р. 11:55

27 листопада 2024 р. 11:55


Жіноча доля, хто її розкаже?

Жіноча доля, хто її збагне?

Про життєвий шлях, долю жінки, якій нині виповнюється 90, про Лілію Андріївну Прокопову роздуми, спогади на часі.

Лілія Прокопова: 90 років любові, праці та натхнення

Народилася вона 27 листопада 1934 року в сім’ї Зінаїди Василівни та Андрія Хомича Бритових у Новограді-Волинському. Батьківська любов і мамина колискова подарували їй день народження та пісню, що стали першими намистинками прекрасного намиста, що символізує її життєвий шлях. Мама дала їй таке миле ім’я – Лілія. Дівча зростало, розквітало, вчилося у батьків любові, порядності, милосердя, патріотизму, відповідальності. Щастя, повага, радість панували в родині.

Чорним вороном, горем впала війна на Батьківщину. Рідне місто було в окупації, над хатою летіли снаряди, ревли ворожі літаки в небі. Батько упевнено заявив, що за Дніпро ворога не пустимо, зараз треба знайти безпечне місце. Так сім’я опинилась у Березані. Андрій Хомич спорудив укриття-бліндаж для дружини і доньки. Проводи тата і прощання з ним були важкими… Так і став він захисником рідної землі та всього святого й дорогого.

Уже у 1942 році мама з донькою на прохання тітки Надії Василівни повернулися в рідне місто. Тут, у районі хлібозаводу, була школа для дітей до 12 років. З вулиці Горького бігла допитлива Ліля за знаннями. Шлях її пролягав повз другу школу, де німці тримали полонених. Кмітлива дівчинка разом з товаришами як могла підтримувала підневільних – яблуком, хлібом, картоплею в лушпинні, лишаючись без обіду в школі. Навчання було відповідним до воєнного стану, але діти вчилися читати, писати, рахувати. Коли в 1944 р. місто звільнили, школярів прийняла в обійми третя школа. Після невеличкого екзамену Лілю одразу зарахували до третього класу. Навчання було цікавим, давалось легко, тут вона зустріла свій випуск. А в 1946 році повернувся з війни батько. П’ять поранень далися взнаки і добряче підірвали здоров’я.

Дитинство Лілі обпалене війною, а юність припала на відбудову. Та тільки й трудитися вона вміла, не лінувалась. Любов до праці, відповідальність – ще дві намистини у прекрасному намисті. Пора юності і становлення подарують красуні Лілії чисте, палке кохання, що привело її та коханого Володимира до одруження в 1956 році. Першого січня щасливі молодята стали подружжям. У парі прожили 62 роки. Бог подарував їм трьох діток: Сашу, Валю, Ваню. Злагода і повага, любов батьків і вірність допомагали дітям родини Прокопових зростати, ставати особистостями. Батьки працювали і були в усьому прикладом синам та доньці. Усі троє дітей здобули вищу освіту. Коханий чоловік і діти додали у намисто нових чотири намистини. Воно стало ще яскравішим, коштовнішим. До свого ювілею Лілія Андріївна має 5 онуків та 9 правнуків, а це ще 14 намистинок! Шкода, що Володя не бачить щасливих очей багатої бабусі. Підступна хвороба забрала у 2018 році чоловіка, батька, дідуся. Пішов за обрій до батьків і рідних. А через деякий час знову похитнулася земля під ногами від втрати сина Іванка. Відважна жінка, поранена мати встояла, знайшла в собі сили, молилась за обох.

Їй на землі моїй чомусь найтяжче,

Жіноча доля вибрала мене…

Чомусь буває так у житті, що радість і смуток йдуть поруч. Коли сум огортає, людина ретельно шукає порятунок. І він приходить у спілкуванні, роздумах, але найшвидше у праці, у діяльності. Лілія Андріївна поринула у ветеранські справи, не скаржилась, не чекала на стороннє втручання. Знала: допомагаючи іншим у скруті та біді, швидше вгамує біль серця. Просила за інших, добивалася допомоги старим і немічним ветеранам, змінювала сум на задоволення від зробленого. Вона, як ангел добра, має велике серце, внутрішню впевненість, що може щось зробити, змінити, а почавши справу, довести до успішного кінця, не кинути того, хто потребує допомоги. Ось і поспішає ця людина у ветеранський будинок і працює там.

Мудра жінка не живе даремно, не порпається у минулому, а, наче бджілка, турбується про сьогодення. Найбільше піклується про тих, хто потребує уваги. І вже одна її присутність, участь додає людям віри у краще, у добро. Лілія Андріївна завзято втілює у життя теорію малих добрих справ, і йдуть, розходяться вони, як кола по воді. Дивишся на неї і розумієш, що навіть у старості можна жити гідно, красиво. Добрі справи все додають і додають намистини у її чарівне намисто.

Іноді виникає думка: що допомагає ювілярці справлятися з недоречностями життя? Оптимізм! Надіває жінка улюбленого капелюшка, підфарбує вуста, додає взуття на високих підборах і йде до людей!

Лілія Андріївна справжня господиня: біля її дому є родючі грядки з городиною, квітники, навіть на вулиці, де вона мешкає, милує око сад.

Знаходить час ця приємна жінка і на активний відпочинок, організовує зустрічі, свята. А яке ж свято без танка і пісні. І це вміє Лілія Андріївна! Багато пісень знає напам’ять, колекціонує збірники пісень, нові й сучасні роздруковує. Пісня тісно вплетена у її життя, і жінка не шкодує на це свого часу. У танку ж ще й молодим фору дасть, так запально виходить!

Це, мабуть, про неї сказано: "Треба жити, як співати, а співати, наче жить!" От і є Лілія Андріївна прикладом для інших! Різні бувають ветерани: в декого й не варто чогось вчитися, а Прокопова щира, цікава, гідна – людина з великої літери. Приклад в усьому: насамперед у любові, чесності, чуйності, праці!

Професійна діяльність – це важлива частина її життя. У місті її знають як працівника сфери зв’язку. Тут її колеги, друзі, які пам’ятають свою начальницю, наставницю. Вона постійно турбувалася про них, намагалась і створювала умови для праці кожного свого підлеглого. Добрим словом, подякою згадують її листоноші, для яких вона організувала допомогу в доставленні кореспонденції на "Волгах"! Ставлення до підлеглих, приклад у роботі, піклування про відділення зв’язку, повага до людей праці – це окремий разочок намиста – символу її життя.

Лілія Андріївна – ветеран праці. Нагороджена численними грамотами, дипломами, преміями. У 2018 році відзначена орденом "Звягель".

Як їй вдається так плідно жити? На це питання знаходимо відповідь у Ліни Костенко, адже поезія – теж частина любові Лілії Андріївни.

Я вибрала Долю собі сама.

І що зі мною не станеться, –

у мене жодних претензій нема

до Долі – моєї обраниці.

Дорога і славна Ліліє Андріївно, з ювілеєм Вас!

З повагою ветеран Надія ПАЛІЙ

Лілія Прокопова: 90 років любові, праці та натхнення

Лілія Прокопова: 90 років любові, праці та натхнення

Лілія Прокопова: 90 років любові, праці та натхнення

Джерело: novograd.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua