Думав, що не передає ВІЛ. День, коли Максим і його сімʼя прийшли на тестування

27 листопада 2024 р. 18:44

27 листопада 2024 р. 18:44


Чоловік, дружина та двоє дітей — хлопчик 8-го класу та дівчинка 2-го — чекають Євгена біля пункту тестування на ВІЛ.

Це – у Житомирі на базі ГО «Перспектива» .

Максим уже знає, що має ВІЛ, проте лише нещодавно зрозумів, що може інфікувати дружину, якщо не прийматиме терапію. А її він не приймав.

Сьогодні Євген, регіональний координатор благодійної організації FREE ZONE , тестуватиме дружину Максима — Світлану. Щоправда, не вперше. Попередній раз був березні, одразу після того, як Максим дізнався про свій ВІЛ-статус. Тоді тест Світлани був негативним.

Поки Євген готує тест-системи (на ВІЛ, гепатит В і С, сифіліс), пара розповідає: 24 роки — разом, з яких 10 Максим був у місцях позбавлення волі.

— Я з 14 років вживав наркотики та чотири рази відбував покарання. Коли в колонії одним шприцом кололись 20 людей, серед них був і я, — згадує 43-річний чоловік.

Інʼєкційні наркотики Максим вперше спробував ще підлітком, в день смерті свого друга. Світлана ж вперше вжила наркотики інʼєкційно 5 років тому. Зараз обоє — пацієнти замісної підтримувальної терапії — лікування для людей, залежних від наркотиків.

Уперше в організацію Євгена Максим прийшов з товаришами по чисті шприци за кілька місяців після звільнення з колонії. Наважився протестуватись. Каже, переживав за дружину і дітей.

Тоді у чоловіка виявили ВІЛ. Євген супроводив його у лікарню, допоміг стати на облік і отримати терапію.

— Я думав, що не передаю ВІЛ. У лікарні мені сказали, що я лише носій, — переконує Максим, пригадуючи розмову з медичним персоналом. — До того ж від терапії мене «глючило». Тому я припинив її приймати… Добре, що хоч діти здорові, — їх ми часто обстежуємо у лікарні.

Євген припускає: скоріш за все, у лікарні Максиму сказали, що за умови приймання АРТ (медична допомога людям з ВІЛ) він не інфікуватиме інших. У будь-якому разі, у те, що Максим не передає ВІЛ, повірила і його дружина. Незахищений секс, спільне використання шприців — усе це наражало на небезпеку її здоровʼя і життя. Допоки про ситуацію не дізнався координатор FREE ZONE.

Він зателефонував Максиму кілька днів тому. Хотів дізнатись, як чоловік себе почуває, чи не потрібна допомога.

— Тоді Максим і розповів, що не приймає АРТ. Я пояснив, наскільки це небезпечно, запропонував парі прийти на консультацію і протестуватись. І ось вони тут, — розповідає Євген.

Річ у тім, що без терапії кількість клітин, ключових для захисту організму від інфекцій, суттєво знижується. Коли їх стає замало, організм не може ефективно боротися навіть із простими хворобами. Згодом це призводить до серйозних наслідків. Вірусне навантаження ВІЛ в організмі залишається високим, а це своєю чергою підвищує ризик передачі вірусу.

Коли настає час повідомити результати тестування, у кабінеті залишаються тільки Євген і Світлана. За кілька хвилин, з дозволу жінки, запрошують також чоловіка. ВІЛ-негативна, але виявлено гепатит С.

— Краще вже ВІЛ, аніж гепатит, — з розпачем каже жінка.

Євген реагує спокійно:

— Що ти таке кажеш? У четвер прийдете до мене, поїдемо в лікарню. У тебе візьмуть аналізи та поставлять у чергу на лікування гепатиту С. Почнеш також приймати PrEP — це профілактичні препарати для людей із високим ризиком інфікування на ВІЛ. А для Максима підберемо нову схему терапії, більш м’яку. Усе буде добре.

Усе це Євгену знайоме з власного досвіду. Вживав наркотики, відбував покарання, лікував гепатит С, наразі приймає замісну підтримувальну терапію. Саме тому він розуміє потреби й переживання людей, які опинились в подібних ситуаціях, краще за інших та може підтримати. Нині Євген допомагає колишнім засудженими, людям, які вживають наркотики та їхньому близькому оточенню. Зокрема, безплатно тестує на ВІЛ, гепатит С, сифіліс, консультує та за потреби супроводжує у медичних закладах.

Звернутися до нього за консультацією та допомогою можна за номером: +380 96 042 83 07.

Пункт тестування розташований за адресою: вул. Велика Бердичівська, 32, Житомир, ГО «Перспектива».

Щоб знайти координатора в іншому місті, скористайтеся застосунком FREE LIFE:

На інтерактивній карті позначені адреси, де швидко, конфіденційно та безоплатно зроблять тест на ВІЛ, а також нададуть іншу допомогу.

Також в Україні є сайт #ТЕСТпоруч , розроблений проєктом USAID «Інновації для подолання епідемії ВІЛ» у партнерстві із Центром громадського здоров’я МОЗ.

На інтерактивній карті позначені населені пункти та адреси, де можна швидко, конфіденційно та безоплатно зробити тест на ВІЛ. І це не обов’язково робити в медзакладах: є ціла мережа громадських організацій, які гарантують конфіденційність і забезпечують низку додаткових послуг.

Думав, що не передає ВІЛ. День, коли Максим і його сімʼя прийшли на тестування

Джерело: zt.20minut.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua