Законопроєкт про дрова: надає роз’яснення та розповідає нюанси юрист Євген Воробйов

29 листопада 2024 р. 10:46

29 листопада 2024 р. 10:46


Новий законопроєкт про внесення змін та доповнень до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вдосконалення відповідальності за правопорушення у сфері лісокористування та протидії незаконному обігу деревини протягом останніх тижнів бурхливо обговорюється у суспільстві. Люди обурюються та жартують на тему майбутніх штрафів за дрова.

Щоб прояснити ситуацію, наші журналісти звернулися до юриста ГО «Платформа прав людини» Євгена Воробйова. Правознавець дав відповіді на запитання по з аконопроєкту 9665: які штрафи передбачені і для кого? Яка процедура офіційної купівлі дров для звичайного населення? Про це читайте далі.

Яка відповідальність передбачена за незаконне вирубування дерев чи чагарників

Законопроєктом про внесення змін та доповнень до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вдосконалення відповідальності за правопорушення у сфері лісокористування та протидії незаконному обігу деревини посилено відповідальність за порушення порядку лісокористування. Законопроєкт про дрова: надає роз’яснення та розповідає нюанси юрист Євген Воробйов

Так, ст. 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУПАП) викладена в новій редакції і тепер передбачено відповідальність за Незаконне вирубування дерев чи чагарників, а так само пошкодження або знищення у будь-який спосіб дерев або чагарників; пошкодження або знищення лісових культур, сіянців чи саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, або молодняка природного походження чи самосіву на площах, призначених під лісовідновлення.

Збільшено штраф, який складає для громадян – від двохсот до п’ятисот н. м. д. г. (3400 грн- 8500 грн) та на посадових осіб від трьохсот до шестисот (5100 до 10 200 грн).

Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, штраф підвищився для посадових осіб та становить від п’ятисот до семисот н. м. д. г. (з 8500 до 11 900 грн).

Викладено в новій редакції ст. 65 – 2 КУПАП перевезення, зберігання, збут дерев, чагарників або деревини без документів, що підтверджують законність походження дерев, чагарників або деревини, або з такими документами, які підроблено, одержано незаконним шляхом або які містять завідомо неправдиві відомості, – тягнуть за собою накладення штрафу:

– на громадян від тридцяти до шістдесяти (510-1020 грн);

– на посадових осіб – від двохсот до трьохсот (3400-5100 грн).

Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, – тягнуть за собою накладення штрафу:

  • на громадян від вісімдесяти до дев’яноста (1360-1530 грн);
  • на посадових осіб – від шестисот до дев’ятисот (10200 – 15300 грн).

Окрім згаданого, виклали в новій редакції ст. 70 КУПАП: самовільне здійснення побічних лісових користувань у лісах і на землях лісогосподарського призначення, на ділянках, де це заборонено або допускається тільки за лісовими квитками, а також порушення строків здійснення побічних лісових користувань – тягнуть за собою накладення штрафу:

  • на громадян від двадцяти п’яти до п’ятдесяти н. м. д. г. (425-850 грн) неоподатковуваних;
  • на посадових осіб – від ста до трьохсот (1700-5100 грн).

Притягати до відповідальності за ст. 65-2 КУПАП буде суд за місцем вчинення правопорушення, а за ст. ст. 65, 70 КУПАП буде Державне агентство лісових ресурсів України та їх представники.

У яких випадках передбачена кримінальна відповідальність

Також внесено зміни до Кримінального кодексу України (далі – КК). Законопроєкт про дрова: надає роз’яснення та розповідає нюанси юрист Євген Воробйов

У новій редакції викладено ст. 245 КК України знищення або пошкодження лісу, зелених насаджень, стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною чи іншою рослинністю вогнем або іншим загально небезпечним способом:

– караються штрафом від трьох до п’яти тисяч н. м. д. г. (51 000-85 000 грн) або виправними роботами на строк до одного року.

Ті самі дії, якщо вони заподіяли істотну шкоду довкіллю, караються штрафом від п’яти чотирьохсот до дев’яти тисяч н. м. д. г. (91 800-153 000 грн) або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.

Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені на землях у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, або якщо вони спричинили загибель людини, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, чи вчинені в умовах воєнного або надзвичайного стану :

– караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

Тобто в період воєнного стану буде покарання від 3 до 8 років, якщо завдана шкода по вирубці становить суму більше 75 700 грн.

Примітка 1

Під істотною шкодою для довкілля слід розуміти знищення лісу на площі понад 2 гектари або знищення рослинного покриву (в тому числі деревної та деревно-чагарникової рослинності), або торфовищ, що заподіяло шкоду довкіллю, загальний розмір якої перевищує п’ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (75 700 грн).

Під масовою загибеллю тварин слід розуміти загибель тварин, яка спричинила шкоду тваринному світу, загальний розмір якої перевищує сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (151 400 грн).

Статтю 246 КК України виклали в такій редакції:

Незаконне вирубування дерев чи чагарників, а так само пошкодження або знищення у будь-який спосіб дерев чи чагарників, якщо такі дії заподіяли істотну шкоду:

– караються штрафом від двох до п’яти тисяч н. м. д. г. (34 000-85000 грн) або обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк.

Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб:

– караються штрафом від п’яти до десяти тисяч н. м. д. г. (85 000-170 000 грн) або обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.

Незаконне вирубування дерев чи чагарників, а так само пошкодження або знищення у будь-який спосіб дерев чи чагарників, вчинене в парках, скверах, історико-культурних заповідниках або в межах територій чи об’єктів природно-заповідного фонду, або в межах особливо захисних лісових ділянок:

Дії, передбачені частиною першою, другою або третьою цієї статті, якщо вони спричинили тяжкі наслідки, Законопроєкт про дрова: надає роз’яснення та розповідає нюанси юрист Євген Воробйов

– караються штрафом від п’ятнадцяти до двадцяти п’яти тисяч н. м. д. г.(255 000-425000 грн) або позбавленням волі на строк від п’яти до семи років.

Незаконне вирубування дерев чи чагарників, а так само пошкодження або знищення в будь-який спосіб дерев чи чагарників, якщо такі дії спричинили тяжкі наслідки, вчинені в умовах воєнного або надзвичайного стану :

– караються позбавленням волі на строк від семи до десяти років.

Примітки

Доповнили до ст. 246¹ КК України наступний зміст:

Перевезення, зберігання, збут дерев, чагарників або деревини без документів, що підтверджують законність походження дерев, чагарників або деревини, або з такими документами, які підроблено, одержано незаконним шляхом або які містять завідомо неправдиві відомості, вчинені у значному розмірі:

– караються штрафом від двох до трьох тисяч н .м. д. г. (34 000 – 51 000 грн.) або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або вчинені у великому розмірі:

– караються штрафом від десяти до двадцяти п’яти тисяч н. м. д. г. (170 000-425 000 грн) або позбавленням волі на строк від п’яти до семи років .

Примітка. Під значним розміром у цій статті слід розуміти вартість дерев, чагарників або деревини, яка становить більше ніж двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (30 280 грн), а під великим розміром – більше шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (90 840 грн).

Розрахунок завданої шкоди злочином здійснювався на підставі даних 2024 року, тобто соціальна пільга дорівнює 1514 грн, яку слід помножувати на 20 та 60 н. м. д. г.

Кримінальний кодекс України дозволяє притягнути до відповідальності за згаданими статтями КК, будь яку осудну особу, яка досягла 16 років. Осудною визнається особа, яка під час вчинення кримінального правопорушення могла усвідомлювати свої дії (бездіяльність) і керувати ними (тобто відсутні психічні хвороби тощо).

Розслідувати згадані злочини будуть органи Національної поліції України.

Де ж можна купити дрова офіційно?

В Україні запрацював державний інтернет-магазин дров для населення «ДроваЄ». Зайти на ресурс https://drovae.gov.ua/ та авторизуватися через електронний цифровий підпис або банк, яким користуєтеся. Законопроєкт про дрова: надає роз’яснення та розповідає нюанси юрист Євген Воробйов

Вказати адресу доставки дров. Система автоматично підтягне найближчі до вас лісгоспи та продукцію, яку можна замовити. Кожен постачальник буде пропонувати той асортимент, який є в наявності.

Визначитися із видом та обсягом деревини, обрати функцію з доставкою чи без.

Оплатити замовлення або чекати на дзвінок оператора для вирішення питань з логістикою.

На одну фізичну особу встановлено ліміт на покупку в 15 кубометрів дров на опалювальний сезон. Тому для уникнення зловживань і оптових закупівель в магазині діє система авторизації користувачів.

Відповідно до затвердженої Інструкції з ведення електронного обліку деревини, весь обіг деревини перевели в онлайн форму. Таким чином, єдиним безпечним способом придбання деревини громадянам, та в подальшому її зберігання, залишається використовувати згадану онлайн платформу, оскільки в цьому випадку, у громадян буде відповідне підтвердження легальності купівлі деревини та відповідні документи, які можна показати навіть в режимі онлайн.

Як купувала дрова офіційно через лісгосп розповідає жителька Пулин: «Кілька років тому вирішила виписати 10 метрів дров через місцевий лісгосп. Ще влітку написала заяву, сплатила необхідні кошти та чекала, коли деревина буде у наявності. У кінці жовтня поцікавилася: чи будуть ці дрова у цьому році взагалі, адже опалювальний сезон розпочався, а лісопродукції ніхто не дав. Законопроєкт про дрова: надає роз’яснення та розповідає нюанси юрист Євген Воробйов

На початку листопада зателефонували і повідомили, що «Дрова можна забрати, але машини немає, тож шукайте транспорт і тих, хто буде їх вантажити». Знайти трактор, щоб забрати дрова з лісу, виявилося нелегко. На місці з’ясувалося, що 10 метрів дров слід збирати по різних ділянках, які знаходяться поблизу різних населених пунктів.

Коли вивозили дрова, трактор загруз і довелося його витягати. Зрештою деревину привезли додому. Ще наймала людину, щоб порізала і порубала ті сирі колоди. Цікаво, яким буде сервіс у державному інтернет-магазин дров для населення «ДроваЄ» і яка буде їх вартість. Після квесту, що довелося пережити, є сумніви, що в Україні офіційно вдасться придбати дрова без проблем», – зазначила наша читачка.

Підготували Денис Войтенко та Марія Мосійчук

Законопроєкт про дрова: надає роз’яснення та розповідає нюанси юрист Євген Воробйов

Джерело: pulyny.news

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua