Як уникнути переїдання та скласти здорове меню на свято: поради дієтологів

29 грудня 2024 р. 16:16

29 грудня 2024 р. 16:16


Навіть у складні часи хочеться свята. Смачна страва на Різдво чи Новий рік може підняти настій та підбадьорити друзів. Проте, обіди чи вечері можуть закінчуватися переїданням, коли попри відчуття ситості, ви їсте далі. Крім цього, багато жиру, смажена та копчена їжа не піде вам та рідним на користь.

Напередодні новорічних свят Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб нагадує про ризики переїдання та діляться порадами щодо здорового святкового харчування.

Постійне переїдання, споживання великої кількості швидко засвоюваних вуглеводів може призвести до збільшення маси тіла та ожиріння. А ці стани суттєво збільшують ризик виникнення неінфекційних хвороб.

До чого призводить переїдання?

  • Шлунок розширюється, щоби пристосуватися до великої кількості їжі та починає тиснути на інші органи, що зумовлює відчуття дискомфорту. Як наслідок ви можете відчувати сонливість та втому.
  • Велика кількість їжі в шлунку змушує ваші органи працювати більш інтенсивно. Виділяються додаткові гормони та ферменти. Щоб розщепити їжу, шлунок виділяє соляну кислоту, через переїдання вона може потрапляти назад у стравохід та спричиняти печію.
  • Ваш метаболізм може прискорюватися, адже організм намагається спалити більше калорій, тому ви можете відчувати тимчасову пітливість, навіть запаморочення.

Про що важливо пам’ятати при складанні меню для святкового столу?

У цьому допоможе принцип тарілки здорового харчування:

  • Обирайте для приготування основної страви м’ясо птиці або телятину. Пам’ятайте: біле м’ясо корисніше за червоне.
  • Якщо вирішили приготувати рибу, оберіть морську. Рибні страви рекомендовано їсти 2-3 рази на тиждень. Хороший вибір — це судак, минтай, хек, лосось, несолоний оселедець.
  • Знайдіть місце в меню для овочів й бобових. Адже рекомендовано вживати не менш як 300 г овочів на добу. Салат з капустою, огірками чи листям салату може доповнити основні страви.
  • Для гарніру оберіть цільнозернові каші: гречку, нешліфований рис тощо, а коли готуєте пасту, використовуйте тверді сорти пшениці.
  • Обмежуйте споживання оброблених продуктів із великим вмістом жиру, солі та цукру (соуси, копчені продукти, ковбаси, їжа швидкого харчування), вони можуть стимулювати переїдання.
  • Замініть сіль спеціями. Нехай вам стануть у пригоді розмарин та ромашка або коріандр. В залежності від страви можна обрати такий варіант, який найбільше підходить саме для неї.

І пам’ятайте. Переїдання може призвести до відчуття втоми, сонливості, дискомфорту або печії. Не їсти цілий день, а потім споживати великі порції різних страв за один раз — погана ідея. Краще їсти протягом дня або робити здорові перекуси перед святкуванням.

Раніше ми писали чим пригощати гостей. Приклад меню тут .

Як уникнути переїдання та скласти здорове меню на свято: поради дієтологів

Джерело: novograd.city