Як святкувати Маланку та Щедрий вечір: традиції та обряди

30 грудня 2024 р. 19:49

30 грудня 2024 р. 19:49


Другий рік поспіль українці святкують Маланку та Щедрий вечір за новоюліанським календарем 31 грудня, а не 13 січня. Цього дня одягають гарні костюми, співають щедрівки, водять « козу Маланку » та увечері сідають за святковий стіл.

Які є традиції цього дня, написали ТСН.ua.

Святкування Щедрого вечора залишок стародавніх дохристиянських звичаїв. Наші предки вважали, що цього дня Меланка разом з Василем справляють гостини та сповіщають господарів про урочистості. Дослідники кажуть, що, ймовірно, таке пояснення було результатом об'єднання християнських та дохристиянських обрядів.

Традиції Щедрого вечора

Як святкувати Маланку та Щедрий вечір: традиції та обряди

Зазвичай цього дня українці йдуть до церкви на богослужіння. Потім — вирушають додому та збираються за великим святковим столом. На Щедрий вечір знову готують обрядову кутю — це називається Друга кутя. Оскільки Різдвяний піст закінчився, то обмежень в їжі немає — як на Святвечір. Тому на стіл, окрім куті, ставлять м'ясні страви, холодець, вареники та пироги з різними начинками. Загалом вважалося, що ця вечеря має символізувати достаток.

Трапезу розпочинають з молитви. Потім — спалюють дідуха, якого господар заносив до хати на Святий вечір, 24 грудня.

Звичаї свята Маланки

Як святкувати Маланку та Щедрий вечір: традиції та обряди

Одна з найбільших традицій Щедрого вечора — ходіння з вертепом та водіння Кози. На свято заведено переодягатися у тварин і фольклорних персонажів. Зазвичай у Маланку  перевтілюється неодружений хлопець, а жінки постають в образах чоловічих героїв. Серед інших персонажів — Василь, Коза, Дід, Баба, Ведмідь, Циган, Чорт і Лікар.

Козу Маланку одягають у вінок зі стрічками, намисто та інші прикраси. Її хлопець Василь одягає жупан, шаровари та чоботи. У костюмах люди ходять від будинку до будинку, співають щедрівки, розважають господарів танцями та різноманітними жартами.

Ворожіння

Як святкувати Маланку та Щедрий вечір: традиції та обряди

За народними повір'ями, ворожіння вночі проти 1 січня вважається достовірним. Наприклад, незаміжні дівчата клали під подушку чотирьох королів з колоди карт, аби побачити уві сні майбутнього нареченого. Крім того, клали під подушку гребінця і, лягаючи спати, нашіптували: «Суджений-ряжений, розчеши мені голову!». Хто присниться, з тим випаде йти під вінець.

Також дівчата виходили на вулицю, і яка першою з тварин зустрінеться, таким на вдачу наділить доля судженого: якщо пес, то лихим, а життя буде собачим, вівця — тихим і сумирним тощо. Біля воріт насипають три купки зерна, а вранці перевіряють: якщо їх ніхто не чіпав, то сімейне життя буде щасливим, і навпаки.

Уже на світанку 1 січня, на свято Василя, в Україні хлопці починали посівати зерном. В народі вважалося, що посівання приносять добробут, щастя та великий урожай на весь рік.

Нагадаємо, в Україні на різдвяно-новорічні свята здавна існували традиції колядування, щедрування та засівання . Вони відрізняються певними обрядами, про які кожен українець має пам’ятати.

Тексти найпопулярніших колядок, щедрівок та привітання з Різдвом — за посиланням .

Як святкувати Маланку та Щедрий вечір: традиції та обряди

Джерело: zhzh.com.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua