вологість:
тиск:
вітер:
Профілактика та ефективні способи захисту від інфекційних хвороб, що передаються повітряно-крапельним шляхом
У зимовий період року існують сприятливі умови для поширення збудників гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), грипу та COVID-19, що призводить до зростання рівня захворюваності на ці інфекції. Грип, COVID-19 та гострі респіраторні вірусні інфекції передаються повітряно-крапельним шляхом, тож заразитися можна у громадських місцях, приміщеннях, де є скупчення людей. Джерелом інфекції є хвора людина, яка виділяє збудник у довкілля з краплинками слизу та слини при кашлі, чханні, розмові. Разом з тим, з настанням осені почався новий навчальний рік, діти почали відвідувати організовані колективи, обмінюватися збудниками інфекційних хвороб, а отже зростає ризик підвищення інфекційної захворюваності. Тісний контакт та недостатньо розвинені навички особистої гігієни у дітей – це складові ймовірного інфікування.
Щорічно епідемічний сезон з грипу триває орієнтовно з вересня по квітень. У цей період є найбільший ризик заразитися небезпечними захворюваннями.
До групи гострих респіраторних вірусних інфекцій належать такі вірусні захворювання як: грип, парагрип, аденовірусна, риновірусна та коронавірусна інфекції. Ці захворювання передаються повітряно-крапельним шляхом та перебігають з ураженням дихальних шляхів, а їх ускладнення можуть призвести до тяжких хронічних захворювань, навіть до летального результату.
Захворювання здебільшого починається гостро, з підвищення температури тіла, слабкості, турбує ломота в тілі, м’язовий біль, порушення сну, головний біль, нежить, біль у горлі, сухий кашель.
У разі виявлення перших ознак хвороби необхідно залишатись вдома, щоб не інфікувати оточуючих. Також дуже важливо не займатись самолікуванням, а своєчасно звернутись до сімейного лікаря для встановлення діагнозу та призначення відповідного лікування.
Щоб запобігти інфікуванню та поширенню інфекцій необхідно дотримуватися заходів профілактики. Основні заходи профілактики поділяються на дві групи: неспецифічні та специфічні. Неспецифічна профілактика здійснюється для того, щоб підвищити стійкість імунної системи та не допустити проникнення вірусів в організм:
- частіше та ретельніше мийте руки з милом (не менше 20-30 сек.), це доведений спосіб зниження захворюваності повітряно-краплинних інфекцій. Багато мікробів бояться тепла (наприклад, коронавірус гине вже при температурі 39 градусів), тому старайтеся мити руки теплою водою (однак комфортною та не гарячою);
- коли немає можливості ретельно помити руки, використовуйте спеціальні антисептики. Зверніть увагу, що не кожен антисептик є дієвим. Користуйтесь антисептиками з вмістом спирту не менше 60-80% або 2% розчином хлоргекседину. Для обробки рук потрібна достатня (не менше 2-3 мл) кількість розчину. Обробляти нею потрібно усю поверхню шкіри рук не менше 30 сек.;
- підтримуйте оптимальну температуру та вологість повітря у приміщеннях;
- регулярно проводьте провітрювання приміщень та вологе прибирання;
- дотримуйтесь повноцінного та збалансованого харчування (включення в раціон вітамінів груп А, С, В, Е, а також чаїв з чорної смородини, шипшини та лимону, тощо);
- забезпечте повноцінний відпочинок, насамперед – це сон (не менше 8 годин на добу);
- займайтеся фізичною активністю - регулярно займайтесь спортом, загартовуйтесь, одягайтесь відповідно до погоди,
- частіше влаштовуйте прогулянки на свіжому повітрі;
- уникайте місць масового скупчення людей;
- у періоди епідемій вірусних інфекцій уникайте відвідування місць великого скупчення людей. Коли це неможливо, захистіть органи дихання від проникнення збудників крапельних інфекцій за допомогою захисної маски або хоча б хустинки. Також обов’язково застосовуйте такий захист при спілкуванні з хворою людиною; правила користування захисною маскою:-
- одягайте маску так, щоб вона щільно прилягала до шкіри та закривала ніс та рот;
- змінюйте маску кожні 4 години, а також після того, як вона стала вологою;
- не торкайтесь руками зовнішньої частини маски, на ній саме збираються всі мікроби; якщо торкнулись – помийте руки милом чи обробіть антисептиком.
Пам’ятайте, що організм з хорошою імунною системою має менше шансів захворіти, а якщо це станеться, легко впорається із недугою.
Специфічна профілактика (вакцинація) спрямована на зниження сприйнятливості організмом інфекційного збудника, тобто підтримку імунної системи.
Важливим як для дітей, так і дорослих є отримання щеплень відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень своєчасно та у повному обсязі відповідно до віку.
Треба пам’ятати, що на сьогодні, в умовах війни, профілактичні щеплення є найефективнішим та найбезпечнішим засобом захисту від інфекцій, які передаються повітряно-крапельним шляхом.
Житомирське районне управління Головного управління
Держпродспоживслужби
в Житомирській області
Джерело: radmr.gov.uaНовини рубріки
Планові та аварійні відключення електроенергії Романівського РЕМ на 07.01.2025.
06 січня 2025 р. 09:05
Планові та аварійні відключення електроенергії Малинського РЕМ на 07.01.2025.
06 січня 2025 р. 09:03
Планові та аварійні відключення електроенергії Бердичівського РЕМ на 07.01.2025.
06 січня 2025 р. 09:03