Ще раз про сказ – Держпродспоживслужба

15 січня 2025 р. 03:37

15 січня 2025 р. 03:37


За результатами аналізу епізоотичної ситуації за 2024 рік фахівці констатують напружену ситуацію щодо спалахів захворювання на сказ серед домашніх тварин. Тому слід, ще раз нагадати про те, звідки чатує небезпека. Сказ – особливо небезпечне інфекційне захворювання, спільне для тварин і людей, яке може вражати всіх теплокровних тварин (хворіють всі види домашніх, сільськогосподарських та диких тварин). Захворювання характеризується тяжким ураженням центральної нервової системи і закінчується смертю.

Людина інфікується під час укусу, або коли слина хворої тварини потрапляє на слизові оболонки чи пошкоджену шкіру, через подряпини. Інкубаційний період триває від 7 днів до року і навіть більше. Поширюють сказ у природі – лисиці, вовки, єнотовидні та бродячі собаки. Захворівши, дикі тварини перестають боятися людей та навіть удень можуть заходити у населені пункти, нападати на людей або тварин.

Сказ у собак. Хвора тварина стає пригніченою, лежить, втрачає апетит. Наприкінці другого дня виникає неспокій, собака намагається сховатися в куток (під ліжко, в будку), може постійно гризти або чухати місце укусу, ковтати неїстівні предмети, втрачати координацію руху. З’являється незвичний страх води або світла. Може тікати з дому – до 50 км. за день,  нападати на людей. Період збудження триває 3-4 дні, гине – на 6-8 день хвороби. Це класична картина. Але за будь якого випадку поведінка тварини змінюється, що має насторожити господаря. Найчастіше сама собака стає причиною зараження людини, тому що живе в оточенні людей.

Останніми роками домашні коти є джерелом поширення сказу. У котів сказ має значно гостріший перебіг. Перші ознаки: наростаючий неспокій, збудження, переляканий погляд, агресія, уникнення господарів. Відзначається підвищена збудливість на зовнішні подразники – шум, світло, дотики тощо. Під час нападу тварину важко відірвати від рани через спазм жувальних м’язів. Рани глибокі, краї їхні злипаються і важко піддаються обробці.

Для того, аби захистити себе і оточуючих від сказу, необхідно виконувати кілька простих правил:

  • Дотримуватися встановлених правил утримання домашніх тварин (собак, кішок) і щорічно в обов’язковому порядку приводити своїх улюбленців у ветеринарну установу для проведення профілактичних щеплень проти сказу;
  • У випадках змін в поведінці домашньої тварини, отримання нею ушкоджень від іншої тварини, смерті без видимих на те причин, необхідно обов’язково звернутися до фахівця ветеринарної медицини для встановлення спостереження або з’ясування причини загибелі тварини;
  • Дітям слід нагадати про необхідність інформування дорослих у випадку навіть незначних ушкоджень, нанесених тваринами;
  • Мисливцям рекомендовано отримати курс профілактичних щеплень проти сказу та обов’язково провести вакцинацію собак що використовуються при полюванні.
  • Не слід позбавлятися від тварини у випадку укусу або нанесення подряпин людині. По можливості її необхідно ізолювати та встановити спостереження за станом поведінки протягом десяти діб;
  • При появі диких тварин на особистих подвір’ях, на території населених пунктів потрібно прийняти всі запобіжні заходи для забезпечення власної безпеки та безпеки ваших близьких, оскільки здорові дикі тварини, як правило, уникають зустрічі з людиною.

Захищайте своїх тварин, а тим самим і себе, від можливого зараження невиліковною і дуже небезпечною хворобою. Доставляйте своїх домашніх улюбленців до установ ветеринарної медицини, щоб вчасно провести щорічне профілактичне щеплення від сказу.

Пам’ятайте: щорічне щеплення домашніх тварин (собак, котів) – найкращий спосіб профілактики сказу!

Бердичівське РУ ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області

Ще раз про сказ – Держпродспоживслужба

Джерело: berdychiv-rada.gov.ua