У середмісті Коростеня знайшли травмованого яструба та передали на лікування зооволонтерам

15 січня 2025 р. 10:24

15 січня 2025 р. 10:24


Яструба (тетерев'ятника) з переломом крила передали на лікування зооволонтерам з "Садиби Нюшанік". Травмованого птаха знайшли у середмісті Коростеня на Житомирщині.

Про це Суспільному розповіла засновниця центру порятунку птахів "Садиба Нюшанік" Ірина Снопко.

За її словами, птаху вже зробили операцію.

"Молодий великий яструб (тетерев'ятник) приїхав до нас з Коростеня з відкритим переломом крила. Як це часто буває з яструбами, скоріш за все — невдале полювання. Дуже вдячні пані Олі за швидке вирішення проблеми доставки птаха з Коростеня до Києва. Сьогодні (14 січня — ред.) забираємо яструба з лікарні. Вчора (13 січня — ред.) йому зробили операцію. На жаль, довелося ампутувати частину крила. Тепер він буде жити у нас, бо в дикій природі вже не зможе перебувати. З дівчиною, яка знайшла яструба в Коростені, ми давно спілкуємося. Вона не одну пташку врятувала", — розповіла Ірина Снопко.

Ірина Снопко. Facebook yastryb140124 kor 1

Травмований яструб, якого знайшли у Коростені, січень 2025 року. Ірина Снопко/Facebook yastryb140124 kor 2

Волонтерка з Коростеня Ольга Бех розповіла, що яструба знайшла жінка, яка вигулювала собаку.

"Це було у дворі, де вона живе, в Ковельському районі міста. Яструб сидів серед багатоповерхівок. У нього було зламане крило і текла кров. Ця жінка мені подзвонила, накинула на птаха покривало, помістила його в коробку. Потім я передзвонила Ірині Снопко в Київ. Вона розповіла, чим рану обробити, яке знеболювальне дати. І потім я відвезла яструба на Київ", — розповіла Ольга Бех.

Травмований яструб, якого знайшли у Коростені, січень 2025 року. Фото надала Ольга Бех yastryb140124 kor 3

Ольга працює соціальним працівником, проте не вперше допомагає птахам.

"Мені інколи теж приносять травмованих птахів волонтери. У мене зараз двоє живуть: галка і грак. Обидва зі зламаними крилами", — сказала Ольга Бех.

Травмований яструб, якого знайшли у Коростені, січень 2025 року. Ірина Снопко/Facebook yastryb140124 kor 4

У коментарі журналістам житомирський орнітолог Микола Весельський розповів, що на Житомирщині зустрічаються два види яструбів.

"Один із них — це яструб великий, його ще називають голуб'ятником або тетерев'ятником. Це доволі великий хижий птах, достатньо соціалізований хижак, який полює переважно на пернатих. Ось чому його і називають голуб'ятником або тетерев'ятником. Коли в нас тетеруків було більше, то деякі з яструбів полювали саме на них. Але можна сказати, що вони мають певні харчові вподобання. Деякі спеціалізуються на полюванні граків, сизих голубів. Великий яструб — це типовий гніздовий птах лісових масивів. Інколи він може неподалік населеного пункту поселитися, але вибирає таке місце, де рідко бувають люди. Якщо дуже турбують яструбів, то вони переміщуються подалі у глиб лісостану", — розповів орнітолог.

За його словами, яструби — це птахи, які не в Червоній книзі, однак вони перебувають під охороною різних міжнародних природоохоронних угод, конвенцій.

"Бо в тих країнах, де лісових угідь менше, там птаха охороняють. Навіть на Поліссі в Україні зараз чисельність яструба зменшується. Це помітно не тільки в нас на Житомирщині, а й колеги, фахівці з інших областей повідомляють, що, дійсно, чисельність зменшується. Одна з причин — це зміни в лісових ландшафтах, пов'язані з інтенсивним господарюванням і зменшенням старовікових ділянок дерев. Великі птахи, будь-які лісові, це і чорний лелека, і той же канюк — вибагливі саме до того, щоб дерева були ще зрілі, досить високі, з розвиненою кроною, з гілками товстими, щоб витримувало вагу гнізда, адже їхні гнізда досить масивні. Ну і за поведінкою птахи вибагливі до спокою, вони тривожаться надзвичайно. Тенденція до зменшення чисельності яструбів пов'язана саме з тим, що біотопів для гніздування — місць, де вони поселяються, стає менше", — сказав Микола Весельський.

Микола Весельський під час спостережень за скупченням журавлів сірих на околиці Ємільчинщини, 2012 рік. Фото надав Микола Весельський yastryb140124 kor 5

Яструби — осілі птахи.

"Яструб великий мешкає переважно в одній місцевості, молоді птахи можуть робити кочівлі, невеликі міграції, але зазвичай тримаються цих же територій. Однак в осінньо-зимовий період до нас прилітає певна частина птахів з північних країн. Був випадок зальоту на територію нашого краю ще в кінці 90-х років з Фінляндії яструба, який був закільцьований фінськими колегами-орнітологами. Маршрут цього птаха в осінній період пролягав через Житомирщину", — повідомив орнітолог.

За його словами, яструб — важливий представник фауни Житомирщини.

"Він виконує дуже важливу роль. В принципі хижаків ніколи не може бути багато, бо вони перебувають на верхівці харчової піраміди. Дуже хибно, коли думають, що це шкодочинні птахи, що вони є конкурентами. Але вони ніякої конкуренції для мисливців, для людей не становлять. У природі вони виконують роль санітарів. В кігті яструба насамперед потрапляють хворі птахи або ті, які мають якісь вади. Тобто вони є регуляторами чисельності і підтримування здорової частини популяції інших об'єктів, на яких вони полюють", — пояснив Микола Весельський.

У середмісті Коростеня знайшли травмованого яструба та передали на лікування зооволонтерам

Джерело: korosten.today

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua