вологість:
тиск:
вітер:
Кібербулінг у житомирських школах: вимагання грошей, шантаж і погрози розправою
Житомирські школярі потерпають від принизливих публікацій в телеграм-каналах. Зафіксовано випадки, де невідомі розміщують фото дітей з образливими та нецензурними підписами, закликами до насильства. За видалення таких дописів з фото у дітей вимагали гроші. За словами однієї з мам, там вона бачила і фото вчителів однієї з міських шкіл.
У понеділок, 13 січня, в групі Матусі і татусі Житомира анонімна учасниця опублікувала допис:
« Дорогі батьки. Хочу застерегти Вас і ваших дітей від телеграм-каналу, який активно набирає обертів. На цьому каналі виставляють фото дітей із соціальних мереж, а підписують так, що аж гидко читати. За гроші можна замовляти, видаляти, а також знайти замовника. За те, щоб дізнатися хто замовив, запросили 600 грн. На каналі більше 5000 підписників. Це діти, які активно ведуть обговорення під фото. Батьки, перевірте на що підписані ваші діти. В поліції знають про такий телеграм-канал. Від мене заява написана, і вона не перша. Прошу батьків не замовчувати і все ж таки звертатись до поліції » , – написала жінка.
Ми поспілкувались із авторкою допису. Нею виявилась житомирянка Олена. Телефоном розповіла, що фото її 16-річної дитини з’явилося в цьому телеграм-каналі в неділю, 12 січня, на наступний день після того як дитина опублікувала фотографію на своїй сторінці в соцмережі. Каже, що її дитині про допис розповіли друзі.
« Почали телефонувати і запитувати: кому ти перейшла дорогу? Бо я так розумію, на цьому каналі можна замовляти фото, платити гроші, щоб його видалили. Але ж не факт, що вони його видалять, це йде викачка грошей. І якщо я це розумію, то дитина ж може і почати шукати ці гроші, аби таке фото видалили. Діти ж по-різному можуть відреагувати, хтось переживе це спокійно, а хтось і до батьків в гаманець полізе. Моя дитина зателефонувала старшій сестрі, та її заспокоїла і сказала, що в неї колись таке теж було - ще “Вконтакті”. Дитину ми заспокоїли, грошей ніяких не скидали, але в той же день пішли до поліції, запитали чи є сенс писати заяву. Слідчий сказав нам, що є, звісно, і що ми такі не перші і не єдині, і матеріали долучать до загальної справи », – розповіла Олена.
Також існує ще один подібний телеграм-канал, який працює дещо інакше: коли дитина на нього підписується, адміністратори одразу беруть фото з її телеграм-акаунту і викладають з образливими підписами, так само вимагаючи грошей за їх видалення.
Під дописом у фейсбук-спільноті «Матусі і татусі Житомира» інші користувачі також залишали коментарі про те, що знають про подібні телеграм-канали і також писали заяви в кіберполіцію.
Що робити батькам, якщо їх дитина потрапила в подібну ситуацію та як убезпечити своїх дітей, розповіла Наталія Харитонова, керівниця Центру соціально-психологічної підтримки і супроводу «PsyLab».
« Якщо говорити про поради батькам, то треба бути максимально близькими зі своїми дітьми і створювати таку атмосферу, щоб діти не боялись розповісти про свої негаразди. Якщо таке трапилося, найперше треба дійсно писати заяву заяву в поліцію, там декілька буде статей: кібербулінг, приниження честі і гідності, шантаж і вимагання. Другий крок – це в школу, до класного керівника, якщо відомі автори такого контенту і вони з тієї ж школи. Тоді цим має займатися завуч з виховної роботи. Тобто це збираються батьківські збори, якщо це однокласники. Або, принаймні, якщо це діти з однієї школи, то викликаються батьки постраждалої дитини і батьки кривдників. І ведеться певна профілактична бесіда. У нас колись була така ситуація в 23-й школі – з кібербулінгом. Якщо кривдники з іншої школи – треба писати лист на її директора. Якщо це група дітей, то це ускладнює провадження і відповідальність на всіх дітях. Бо це усвідомлене групове кібербулінгове насильство, тобто психологічне насильство, де якого додається економічне, бо є факт шантажу і вимагання грошей.
Також я б порадила батькам одразу вести дитину до психолога, але не шкільного. Це має бути зовсім інша людина, яка чужа від тієї школи, де навчаються ті чи інші діти. Але до психолога треба вести і постраждалих, і кривдників. Треба розуміти, чого не вистачає тим дітям, які кривдять інших. Тому двостороння має бути робота. В школі мають взяти на облік дитину з групи ризику кривдників. Психолог, соціальний педагог могли б провести профілактичні тренінги, заходи в цих класах, там де і постраждала дитина, і там де кривдник. Можливо разом, можливо окремо. Там вже на розгляд психологів », – розповіла Наталія Харитонова.
Також психологиня розповіла, що обмеження для дітей від соцмереж не допоможе убезпечити дітей від таких випадків.
« Втікаючи від прогресу, ми можемо зробити тільки гірше. Потрібно вчити жити з цим. І вчити дітей розуміти, де є насильство, а де є адекватне спілкування. Коли ми будемо дітей вчити розбиратись в людях, в друзях, знову ж таки, берегти свою приватну інформацію, тоді буде мінімальний ризик зіткнутися з такою ситуацією. Втікаючи від реалій техногенного прогресу, ми нічого доброго не побачимо. Треба вчити жити з цим і боротися з цим, і, скажімо так, вміти захищати себе, свої кордони, свої права », – говорить Наталія Харитонова.
Журнал Житомира також звернувся за коментарем до Віталія Бикова, керівника відділу протидії кіберзлочинам у Житомирській області. Він підтвердив, що нині триває розслідування таких випадків у Житомирі. Втім зазначив, що розголошення його деталей може нашкодити слідчим діям. Правоохоронець пообіцяв надати коментар за цією ситуацією згодом.
Нагадаємо, це не перший подібний випадок кібербулінгу в Україні. У грудні 2024 року на Франківщині кіберполіція заблокувала телеграм-канал, де ображали дітей та поширювали їх фото.
Джерело: zhzh.com.uaНовини рубріки
Нетвереза водійка пропонувала хабар поліцейським у Радомишльській громаді
15 січня 2025 р. 17:24