15 Міжнародний день

15 лютого 2025 р. 10:06

15 лютого 2025 р. 10:06


15 лютого у світі відзначають Міжнародний день онкохворої дитини. Його мета — підвищення рівня обізнаності щодо онкологічних захворювань у дітей, а також висловлення підтримки пацієнтам та їхнім сім’ям.

Щорічно у світі рак діагностують у 400 000 дітей. В Україні, за даними Національного канцер-реєстру, щороку кількість нових випадків онкологічних захворювань у дітей становить майже 1000.

Одними з найпоширеніших видів раку серед дітей є лейкемія, рак головного мозку, лімфоми, а також нейробластоми та пухлини Вільямса. Більшість видів раку у дітей лікуються хірургічно, за допомогою променевої терапії та інших видів лікування.

Неправильна та несвоєчасна діагностика, перешкоди в отриманні медичної допомоги, відмова від лікування тощо, збільшують кількість смертельних випадків від хвороби.

Якісна та своєчасна медична допомога може допомогти зменшити смертність від раку.

Чому у дітей виникає рак?

Однозначної відповіді на це питання немає. Вчені не можуть знайти причину виникнення більшості випадків раку у дітей. Дуже невеликий відсоток хвороб може бути спричинений факторами навколишнього середовища та способом життя дитини. Профілактика раку у дітей має бути спрямована на те, щоб запобігати хворобі, що може розвинутися у дорослому віці.

Такі інфекції як ВІЛ, вірус Епштейна-Барр є факторами ризику розвитку раку у дітей. Інші інфекції можуть збільшити ризик розвитку раку у дитини в дорослому віці, тому важливо робити щеплення:

  • від гепатиту В (профілактика раку печінки);
  • вірусу папіломи людини (профілактика раку шийки матки).

Приблизно у 10% дітей з онкологічними хворобами може бути генетична схильність до хвороби.

Важливість ранньої діагностики

Якщо онкологічне захворювання виявлено на ранній стадії, з великою ймовірністю лікування буде ефективним, а отже знижується ризик смерті.  Якість життя дитини значно покращиться, якщо рак вчасно виявити та почати чим швидше лікувати. Не менш важливою складовою є правильний діагноз. Адже кожна недуга має свою схему лікування.

Симптоми, на які варто  звертати увагу:

  • лихоманка;
  • сильний та постійний головний біль;
  • біль в кістках;
  • втрата ваги.

Обов’язково звертайтеся до педіатра або сімейного лікаря, якщо помітите ці симптоми у своєї дитини!

Будь-якої профілактики онкологічних хвороб ніде у світі немає, тому на першому плані має бути турбота про здоров’я. Дитині необхідне здорове збалансоване харчування, повноцінний сон, зведене до мінімуму спілкування з комп’ютером та мобільним телефоном, регулярні прогулянки на свіжому повітрі та профілактичні огляди у лікаря з обов’язковим загальним аналізом крові.

Боротьба з онкологічними захворюваннями є складною соціальною проблемою, тому дуже важливо поліпшити інформування суспільства щодо проблеми дитячих онкологічних захворювань.

Пам’ятайте! Раннє виявлення раку — запорука успішного лікування!

ДУ “Житомирський ОЦКПХ МОЗ України

15 Міжнародний день

Джерело: info.nvrada.gov.ua