На що спрямують гроші громади у 2025 році: головні витрати та джерела фінансування

22 лютого 2025 р. 11:05

22 лютого 2025 р. 11:05


Цьогоріч планується завершити реконструкцію Молодіжного центру, закрити горезвісний кредит на водоканалі, добудувати Наталівський спортзал та почати внутрішні ремонтні роботи у хірургічному корпусі. Детальніше – далі.

Під час минулого засідання сесії міської ради депутати вносили зміни до бюджету громади і розподіляли кошти на пріоритетні напрями й цілі. Якщо простіше – забезпечували першочергові видатки та формували бюджет розвитку. Начальниця фінансового управління Ірина Ящук в ексклюзивному інтерв'ю розповіла про головні фінансові пріоритети, витрати й джерела фінансування міського бюджету на 2025 рік.

Бюджетні виклики та пріоритети

– Почнімо з основного: які ключові зміни внесені до бюджету громади на 2025 рік?

– Наше головне завдання – забезпечення у повному обсязі видатків на заробітну плату та оплату енергоносіїв у бюджетній сфері, завершення розпочатих у попередніх роках ремонтів об’єктів та підтримка Збройних сил України. Це першочергові статті витрат, які ми не змогли повністю забезпечити при формуванні бюджету на 2025 рік. Зокрема, йдеться про незабезпеченість у сумі 112 мільйонів гривень, яку ми покриваємо невикористаними коштами минулого року (вільні залишки).

Фінансування освіти, культури та спорту

– Освіта – одна з найвитратніших сфер. Як забезпечується її фінансування?

– Важливо зазначити, що державна освітня субвенція не повністю покриває потреби в коштах на заробітну плату працівників закладів загальної середньої освіти, тому місто додатково спрямовує 5 мільйонів гривень на оплату праці педагогічним працівникам, які будуть займатися індивідуальним навчанням та у групах продовженого дня.

Також передбачено 765 тисяч гривень на ремонт приміщення бібліотеки в гімназії № 6, що створить новий освітній та культурний простір для громади. Важливим проєктом є облаштування спортивного залу у Наталівській школі, на що закладено 1,1 мільйона гривень. Сподіваємось, що цього року зможемо завершити його добудову.

Крім того, 255 тисяч спрямовуємо на штучне покриття спортивного майданчика гімназії № 2.

Відновлюємо будівництво протирадіаційних укриттів у гімназіях № 2 і № 6. На ці роботи виділяємо з бюджету 17,5 мільйонів гривень. Крім того, спрямовуємо майже 590 тисяч гривень на співфінансування в межах забезпечення якісної, сучасної та доступної середньої освіти «Нова українська школа».

Ми знову виділили кошти на відеоаналітику – 982,5 тисячі гривень. Це встановлення камер в школах з інтеграцією їх у нашу систему відеокамер «Безпечна громада».

Також продовжуємо капітальний ремонт у ліцеї № 4 з впровадженням енергоефективних заходів у сумі 735,2 тисячі гривень. Там побудують індивідуальний тепловий пункт.

Виділили 200 тисяч гривень на оплату занять у басейні для дітей, які мають досягнення у спорті.

Окрім того, 1 млн 250 тисяч спрямували на завершення реконструкції Молодіжного центру. Тепер там буде Центр розвитку та креативних інновацій громади. Це багатофункціональний простір, який об'єднає зусилля місцевої влади, бізнесу та громадськості задля сталого розвитку громади, підтримки підприємництва, цифровізації й культурних ініціатив. Центр стане платформою для реалізації освітніх і соціальних проєктів, підтримки молодіжних і ветеранських ініціатив, а також сприятиме залученню інвестицій.

Охорона здоров'я та соціальний захист

– Як зміниться фінансування медицини у 2025 році?

– Важливим кроком є співфінансування будівництва хірургічного корпусу у сумі 27,5 мільйонів гривень. Загалом на добудову корпусу очікується 250,4 мільйона гривень з державного бюджету.

Спрямували 7,7 мільйона гривень на капітальний ремонт протирадіаційного укриття в лікувальному корпусі Звягельської багатопрофільної лікарні, а також виділили 1,5 мільйона гривень на фінансову підтримку Центру первинної медико-санітарної допомоги. Держава зменшила фінансування медичних пакетів, що створило касовий розрив у коштах для виплати зарплати. Його ми й компенсуємо з бюджету громади.

– Чи передбачені гроші на соціальну підтримку?

– Так, 7,8 мільйона гривень спрямовано на реконструкцію приміщення під будинок стаціонарного догляду для літніх людей та осіб з інвалідністю.

(До речі, про відділення ми писали у минулому номері. Планується, що це буде сучасна будівля з гарними умовами та меблями, – прим. ред.).

Окремо передбачено кошти на мобільні адміністративні послуги, а саме – 135 тисяч гривень на закупівлю спеціального комплекту для виїзного обслуговування маломобільних громадян.

Інфраструктурні проєкти й комунальне господарство

– Які об'єкти будуть фінансуватися у сфері житлово-комунального господарства?

– Значну увагу керівництво громади та депутати приділяють благоустрою. На старостинські округи виділено 1,1 мільйона гривень, зокрема на ремонт огорожі кладовищ, облаштування автобусних зупинок та будівництво бювету у Маковицях. Фінансуватиметься берегоукріплення річки Случ.

Також передбачили співфінансування 6 мільйонів 637 тисяч гривень у межах «Програми відновлення України ІІІ» – нове будівництво каналізаційної мережі від вулиці Євгена Коновальця до вулиці Лесі Українки.

4,4 мільйона виділили й на будівництво мереж водопостачання мікрорайону «Кар’єр».

Окрім того, передбачили кошти на погашення кредиту, взятого водоканалом у 2010 році. Цьогоріч плануємо, що він, нарешті, буде закритий.

Крім того, виділили кошти на завершення капітального ремонту двох дорожніх артерій – вулиць Медична та Михайлівська.

Безпека та оборона

– Як місто підтримує правоохоронні органи та обороноздатність?

– Загалом на минулій сесії виділили 22,6 мільйона на підтримку ЗСУ. 360 тисяч гривень передбачено для Національної поліції на закупівлю безпілотників та 200 тисяч гривень – на паливо для місцевої поліції та поліцейського офіцера громади.

Перспективи розвитку та виклики

– Якими є прогнози щодо бюджету на майбутнє?

– Ситуація контрольована, хоча не без викликів. Нам вдалося втримати фінансову стабільність завдяки правильному розподілу фінансових ресурсів. Основна загроза – обмеженість інвестиційних можливостей через скорочення державних програм підтримки, на які ми розраховували. Однак упевнені, що завдяки спільним зусиллям громада залишиться спроможною і надалі.

На що спрямують гроші громади у 2025 році: головні витрати та джерела фінансування

Джерело: novograd.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua