вологість:
тиск:
вітер:
Починається сезон кліщів
Незабаром починається пік активності кліщів. Прихід весняних сонячних днів і тепла сприяють пробудженню кліщів. Вони є переносниками таких загрозливих для людини захворювань, як хвороба Лайма (бореліоз), лихоманка Західного Нілу, вірусний енцефаліт, туляремія та інших. Кліщі активні з ранньої весни і до пізньої осені, найвища ж активність припадає на квітень-травень та серпень-вересень.
Інфікування населення через укуси кліщів відбувається не лише там, де є природні осередки проживання цих шкідників, але і на території дачних ділянок, міських скверів і парків.
Кліщ нападає на свою жертву, сидячи у траві, або на гілках кущів, рідше — з землі. Побутує думка, що кліщі можуть стрибати на свою жертву з дерева. Однак вона не відповідає дійсності — кліщі не здатні стрибати, вони належать до членистоногих тварин, а не до комах.
Кліщ ретельно і довго шукає місце укусу, обираючи ділянки з ніжною шкірою. Тому можна встигнути зняти кліща з тіла чи одягу до того, як він вкусить. Укус кліща є практично безболісним: кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин, при цьому виділяючи анестезуючу рідину. Через кілька днів в місці укусу з’являються набряк, почервоніння, свербіж, а сам кліщ збільшується у розмірах. Укус можуть вчинити і зовсім маленькі, майже прозорі і малопомітні німфи кліщів — статевонезрілі форми, які часто залишаються непоміченими на шкірі й одязі.
Кліщі — переносники збудників вірусних і бактеріальних захворювань, зокрема рикетсіозів, що можуть вражати людей та тварин. Проте не завжди укус кліща означає, що ви інфікувалися. Однак, чим довше кліщ залишається присмоктаним до шкіри людини, тим вища імовірність зараження.
Фахівці ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» нагадують, як уникнути можливого укусу кліща:
- відпочиваючи на природі, слід носити одяг, що добре прикриває тіло, на голову надівати капюшон або шапку. Найкраще підійде світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – так легше буде помітити і зняти кліщів;
- періодично оглядайте себе, дітей і домашніх улюбленців, якщо вони гуляють із вами, аби виявити і зняти кліщів;
- використовуйте репеленти, що відлякують кліщів, для обробки одягу та тіла. Препаратами варто користуватися згідно інструкції, купувати лише в аптеках чи спеціалізованих магазинах;
- при поверненні додому необхідно одразу зняти і ретельно оглянути свій одяг, себе, дітей і домашніх тварин на предмет наявності кліщів, приділяючи особливу увагу підколінним, паховим і пахвовим ділянкам, волосистій частині голови. Не варто залишати одяг біля ліжка чи спати у ньому, натомість, його слід випрати і випрасувати. Витрушування одягу не рятує від кліщів. Пам’ятайте також, що кліщі можуть потрапити до помешкання на шерсті домашніх тварин, наприклад, собак, а згодом вкусити вас чи вашу дитину. Ретельно обробляйте своїх домашніх улюбленців засобами профілактики від укусів кліщів відповідно до порад вашого ветеринара і регулярно оглядайте їх з метою виявлення паразитів;
- перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо);
- якщо подорожуєте в ендемічні зони за можливості варто вакцинуватися від вірусного енцефаліту.
Найкращий спосіб захистити себе — дотримуватися усіх доступних правил профілактики! Якщо вберегтися все ж не вдалося і стався укус кліща, зверніться до лікаря, який допоможе мінімізувати можливі несприятливі наслідки! Бережіть своє здоров’я!
Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб

Новини рубріки

Календар магнітних бур у квітні: дати та поради, як зменшити вплив
01 квітня 2025 р. 15:00

Звягельські борці успішно виступили на відкритому чемпіонаті Луцька
01 квітня 2025 р. 14:59