вологість:
тиск:
вітер:
Архітектурна спадщина Житомирщини: розбудова і руйнування на території сучасного села Городківка
Село Городківка. Впродовж довгої історії свого існування село мало різні назви. Перша відома назва – Великі Жерделі, а перші власники – литовці Лозовичі. У 1483 р. Менглигирей під час своїх спустошливих навал спалив існуюче тоді поселення і будинок власника.
Про це пише Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені В.Г. Заболотного.
У 1545 р. зруйноване село було приписане до житомирського замку, а в 1547 р. повернене Лозовицьким, які здали його в оренду Тишкевичам.
Сусід Тишкевича Кирик Ружинський з Котельні, що постійно з ним воював, захопив село і на древньому посаді побудував замок або городок, найменував його Скоргородком, оскільки його швидко спорудили. Але невдовзі і замок, і селище зникли, зруйновані Тишкевичем.
У 1608 р. О. Лозовський продав село Брозовському, той в 1609 р. – Завиші, а той у 1610 р. – С. Ружинській. Тоді спустошена місцевість була вже залюднена. Ружинська здала Городок, як він звався в той час, в оренду Халаїму, а потім продала Замойському.
З 1648 р., коли йшли козацькі війни, землі, де стояв Городок, перетворилися в арену бойових зіткнень. Населення знову було знищене або розбіглося. До 1683 р. поселення спустіло. І тільки біля 1700 р. край почав повільно залюднюватися.
Після Замойських Халаїмгородок, узявши назву від орендаря Халаїма, належав Конецьпольським, Валевським, Любомирським…
У 1755 р. побудована Миколаївська дерев’яна церква, а попередня будувалася в 1724 р. За цим роком датують Городківку в «Історії міст і сіл (текст та світлини з документу: Дослідження, інвентаризація і паспортизація історичних сіл УРСР. Ч. 1. Київ. 1991. С. 31–43).

Новини рубріки

Світла пам’ять Герою: на війні загинув наш земляк Максим Митюк
07 квітня 2025 р. 11:24

Пішов воювати за рф: у Житомирі судитимуть 32-річного луганчанина за держзраду
07 квітня 2025 р. 11:16