вологість:
тиск:
вітер:
"Ветеранський простір Звягеля": підтримка для тих, хто повернувся з війни
Війна залишає не лише фізичні шрами, а й глибокі невидимі рани на душі тих, хто пройшов крізь її пекло. Повернення до мирного життя – це складний шлях, часом сповнений бюрократії та потреби у розумінні й підтримці. У цьому процесі захисники та їхні родини потребують надійного плеча і провідника, тому у Звягелі рішенням міськради створили комунальний заклад "Ветеранський простір Звягеля". Далі пояснюємо кому та як допомагають працівники закладу.
Україна уже зараз є державою ветеранів — близько півтора мільйона людей брали участь у бойових діях до 2022 року, а з урахуванням повномасштабної війни їхня кількість може зрости до 5-7 мільйонів.
"Ветеран сьогодні — це людина, здебільшого молодого віку — 18, 20, 25, 35, 45 років. І ці молоді люди вже мають бойовий досвід і сьогодні жертвують найдорожчим — своїм здоров'ям, життям, особистим часом заради захисту держави та кожного з нас", — каже заступниця директора з питань ветеранської політики Алла Виговська.
Звягель, як одне з найбільш мілітаризованих міст країни, особливо гостро потребує налагодженої системи підтримки наших оборонців. Тож директором "Ветеранського простору Звягеля" став ветеран із 32-річним досвідом служби в армії Олександр Мельников.
"Я знаю, як складно адаптуватися до мирного життя після війни. Більшість людей, які зараз захищають нашу державу, взагалі не були дотичні до Збройних сил. Це дуже важко. Я згадую себе, як виходив з того стану, коли бачиш друзів та колег, які отримали поранення, несумісне з життям. А потім повертаєшся, а тут люди спокійно гуляють вулицями. Це розрив реальності, який не кожен може витримати", — ділиться Олександр Мельников.
Саме тому, коли йому запропонували очолити "Ветеранський простір Звягеля" у рідному місті, чоловік не вагався.
Зліва направо: заступниця директора з питань ветеранської політики Алла Виговська, директор КЗ "Ветеранський простір Звягеля" Олександр Мельников, заступниця директора з питань супроводу ветеранів Алла Боришкевич
"Основним завданням нашого простору є надання консультативної допомоги та супроводу ветерана з моменту звільнення. Це місце, куди ветеран або член його родини може прийти з будь-якою проблемою і бути впевненим, що тут його почують, зрозуміють і допоможуть", — пояснює директор.
Заклад — це посередник між ветераном та усіма державними інстанціями. Фахівці простору допомагають в оформленні документів, отриманні статусу інвалідності, пільг, вирішенні соціальних чи медичних питань.
Такий супровід значно пришвидшує процеси, які для людини, що повернулася з фронту, можуть здаватися нездоланним лабіринтом. "Один із випадків: подача документів на встановлення статусу особи з інвалідності. Ветеран отримав свідоцтво про хворобу. Він не знав куди йти, що робити. Ми допомогли, скерували й за кілька тижнів ветерану встановили статус", — наводить приклад директор.
Андрій Луфаренко, фахівець із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб
Автор:
КЗ "Ветеранський простір Звягеля"
Секрет ефективності "Ветеранського простору" не лише в налагодженій співпраці з іншими структурами, а й у команді. Тут працюють люди, чиї долі тісно переплетені з війною.
"У штаті закладу п’ять фахівців із супроводу ветеранів, кожен з яких має унікальний досвід", — розповідає заступниця директора з питань супроводу ветеранів Алла Боришкевич. Так, одна з працівниць два з половиною роки боролася за сина, який перебував у полоні. Тепер вона допомагає сім’ям зниклих безвісти чи військовополонених та дає їм інструменти, важелі впливу, куди телефонувати й з ким комунікувати.
Інший фахівець, Андрій Луфаренко, людина з інвалідністю внаслідок війни. Він достатньо орієнтований в питаннях реабілітації та встановлення статусу, бо знає процес зсередини. Іван Лукашко, також ветеран війни, голова ГО "ОССА", активно залучає побратимів до громадського життя, занять з молоддю, що, своєю чергою, допомагає в реабілітації. Ірина Музичко, маючи юридичну освіту, надає фахові консультації з правових питань, а Лариса Ведрук — справжній гуру у сфері соціальних послуг та пільг, яка "знає що і як, від А до Я".
"Загалом, фахівець із супроводу, за задумом Міністерства у справах ветеранів, — це "універсальний" працівник, який має надати консультацію з будь-якого питання. Тому досвід і знання кожного з фахівців дають змогу допомогти ветеранам у вирішенні їхніх потреб", – каже директор.
Іван Лукашко, фахівець із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб
Автор:
КЗ "Ветеранський простір Звягеля"
Нещодавно до команди долучився ще один молодий ветеран Євген Медолиз, який працює провідним адміністратором. Доброволець 47 бригади, він втратив руку під час контрнаступу 2023 року на Запорізькому напрямку, прийшов у заклад за консультацією і лишився тут працювати. "Завдяки дружині в мене депресії, як такої, не було. Ну, можливо, перший час, але зовсім недовго. Проте я знаю, що багатьом хлопцям важко. Їм потрібні сім’я, друзі та спілкування з людьми, які мають такі самі травми, як у них", — ділиться Євген. Він переконаний, що простір може стати осередком підтримки: "Тут можна зустріти такого ж, як ти сам, поговорити, знайти спільне. А ще скоро буде ампфутбол — футбол для хлопців з ампутаціями. Це дуже гарна ініціатива".
Алла Виговська додає: "Уже півтора року спілкуючись у професії з ветеранами та ветеранками, я глибоко переконана, що саме ці люди несуть в собі величезний потенціал. Українські ветерани війни — це про чесність, справедливість, витривалість, силу... Це, без пафосу, найкращі люди нашої держави".
З якими ж запитами найчастіше звертаються до "Ветеранського простору"?
"Соціальні програми, питання реабілітації, житлові програми, працевлаштування. Не всі ветерани війни орієнтуються в пільгах, які декларує держава, так і в тих, які впроваджуються в нашій громаді", — розповідає Олександр Мельников. Проводячи бесіду, фахівці максимально надають інформацію щодо соціальних гарантій.
"І, що важливо, допомогу можуть оформити не лише самі ветерани, а й члени їхніх родин", — пояснює директор.
Ірина Музичко, фахівець із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб
Автор:
КЗ "Ветеранський простір Звягеля"
Фахівці допомагають розібратися і в складних сімейних ситуаціях, пов'язаних із виплатами для родин зниклих безвісти чи військовополонених, розплутуючи іноді справжні ребуси, як їх називають співробітники.
Не менш важливим є психологічний супровід. Одним з інструментів для допомоги родинам є робота Центру життєстійкості Звягеля, з яким простір співпрацює і куди скеровує (за потреби) ветеранів або членів їхніх родин.
Також діє проєкт соціально-психологічної підтримки родин військовослужбовців "Незламна надія" за підтримки Українського жіночого фонду у співпраці зі Звягельською міською організацією жінок. Завдяки цьому проєктові вже відбулися різноманітні заходи, основна мета яких – підтримати й відновити ресурс сім’ї, яка чекає на свого воїна з фронту.
Створення "Ветеранського простору" — це не забаганка, а вимога часу, як влучно зауважила Алла Виговська. Це місце, де акумулюється вся актуальна інформація щодо підтримки ветеранів — від державних програм до міжнародних грантів. "Коли ветеран приходить з одним запитом, ми йому видаємо весь спектр послуг, допомог, можливостей, які він може отримати у Звягелі й не тільки", — підкреслює заступниця директора.
"Усі наші ветерани — герої. І той, хто варив кашу, і той, хто командував артилерією", — з глибокою повагою до кожного побратима говорить Олександр Мельников. "Ми не ділимо людей на "важливих" і "другорядних". Без кухаря не буде бою. Ми всі — частина одного ланцюга. Усі заслуговують на підтримку після повернення".
Такої позиції дотримується вся команда, яка сьогодні будує нову модель ветеранської політики — знизу, з громади. І якщо спочатку вони їздили переймати досвід до Львова чи Києва, то тепер до них приїздять вчитися інші. Зокрема, для ветеранів та їхніх родин тут розробили друковану "Дорожню карту", де зібрано контактні дані установ, куди варто звертатися.
Лариса Ведрук, фахівчиня з супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб
Автор:
КЗ "Ветеранський простір Звягеля"
Попри всі труднощі, з якими стикаються ветерани, їхня сила духу вражає. Олександр Мельников з гордістю розповідає про наших земляків – хлопця з ампутацією, який активно займається армреслінгом та став одним з ініціаторів створення команди з ампфутболу у Звягелі. З усмішкою каже про іншого ветерана, який попросив соліста гурту "Kozak System" залишити напис на його свіжопофарбованому протезі.
Є й ті, хто, повернувшись, відкриває власний бізнес, працевлаштовує інших ветеранів, підтримує економіку. В місті вже понад десять таких прикладів. Загалом "Ветеранський простір" тісно співпрацює з Центром зайнятості та місцевим бізнесом, допомагаючи знайти роботу тим, хто її шукає.
"Є роботодавці, які кажуть: "Мені неважливо щодо інклюзії, якщо треба, я зроблю пандуси та створю всі необхідні умови". Пропозиції роботи для ветеранів на вибір є", — розповідає директор простору.
Своїм гаслом команда "Ветеранського простору" обрала слова: "Турбуючись, дякуємо за відвагу". Фахівці пропонують свій особистий досвід та підтримку, щоб стати маяком надії й точкою опори для тих, хто повертається з війни.
Надія Шевченко, фахівець із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб
Автор:
КЗ "Ветеранський простір Звягеля"
Якщо ви ветеран або член родини захисника і потребуєте допомоги, консультації чи просто людського розуміння — двері "Ветеранського простору Звягеля" завжди відчинені для вас (вул. Шевченка, 20, приміщення Дія.Центру).

Новини рубріки

Пасхальна атмосфера в Палаці культури: благодійний захід для дітей захисників
19 квітня 2025 р. 18:12

Відбулася презентація відеоігор Nintendo
19 квітня 2025 р. 17:40

Житомиряни освячують великодні кошики біля Свято-Михайлівського собору
19 квітня 2025 р. 17:18