Інформаційна гігієна та її роль у сучасному медійному середовищі

19 квітня 2025 р. 19:30

19 квітня 2025 р. 19:30


Ми живемо в час, коли інформаційні атаки відбуваються звідусіль. Тому для того, щоб цьому не піддаватися важливо дотримуватися інформаційної гігієни. Соціальні мережі, новини — це самі ті джерела, звідки ми отримуємо повідомлення та ділимося думками.

Інформаційна гігієна — це наше вміння розумно споживати інформацію. Це вміння фільтрувати, перевіряти та критично оцінювати отриману її. Можна провести таку паралель, це як мити руки перед вживанням їжі. Тому потрібно вчитися фільтрувати що читати, кому вірити, і скільки часу проводити в інформаційному потоці.

На сьогодні це дуже важливо, особливо в період коли відбуваються воєнні дії, оскільки фейки поширюються набагато швидше, ніж правда. Хорошим прикладом є час пандемії COVID-19 коли навіть з’явився новий термін «інфодемія», тобто епідемія неправдивої інформації.

Варто зазначити, що соціальні мережі роблять проблему ще гіршою, бо алгоритми показують нам переважно те, що нам подобається, з чим ми погоджуємось та якось проявляємо актив до будь-якої публікації. Так утворюється «інформаційна бульбашка» — простір, де ми не бачимо альтернативних поглядів. Це поступово розділяє суспільство на групи, які перестають розуміти одна одну і тому утворюються конфлікти.

Тому необхідно дотримуватися простих правил, щоб не бути жертвою інформаційних атак. Перш за все, читайте різні джерела. Це допоможе проаналізувати контент, який ми споживаємо, наскільки він правдивий і в результаті ми отримаємо повнішу картинку.

Наступним пунктом є перевірка інформації. Коли ви побачили новину, не поспішайте ділитися нею, оскільки може здійснюватися маніпуляція, особливо заголовками. Спочатку пошукайте цю ж інформацію в надійних джерелах. Також важливо влаштовувати собі відпочинок. Виділіть час, коли ви не будете

перевіряти новини та соцмережі.

Не дотримання інформаційної гігієни може призводити до тривоги, стресу люди. Постійне споживання поганих новин (а їх завжди більше в медіа) робить нас виснаженими, втомленими. У суспільстві часто виникають дискусії та конфлікти, недовіра, оскільки люди знаходяться у різних інформаційних світах.


Альбіна Степанюк

Інформаційна гігієна та її роль у сучасному медійному середовищі

Джерело: times.zt.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua