Правовий статус ВПО в українському контексті

19 квітня 2025 р. 20:25

19 квітня 2025 р. 20:25


Збройна агресія рф, що розпочалася в 2014 році з окупації Криму й частини Донецької та Луганської областей, спричинила масові переміщення населення всередині країни. На той час, за офіційними даними, до реєстру було внесено понад 1,4 млн осіб. За час повномасштабного вторгнення кількість ВПО значно зросла. Люди залишають тимчасово окуповані регіони й території, де ведуться активні бойові дії та шукають прихисток в різних областях країни. Станом на жовтень 2024 року в Україні зареєстровано 4,6 млн осіб. Зокрема, на Житомирщині наразі проживає понад 56 тис. внутрішньо переміщених осіб.

Внутрішньо переміщена особа — це людина, що була змушена покинути постійне місце проживання, але при цьому не перетнула кордон, тобто залишилась на території країни. Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» ВПО користуються такими самими правами й свободами, що й інші громадяни України.

Право на захист від примусового внутрішнього переміщення та примусового повернення на попереднє місце проживання, а також право на отримання документів — це базові права для внутрішньо переміщених осіб.

До соціальних та економічних прав, які реалізуються для ВПО, є право на працю, освіту, житло, медицину, пенсійне забезпечення та соціальне страхування. ВПО мають змогу працювати на рівні з іншими громадянами. Вони можуть реєструватися як фізичні особи-підприємці за спрощеним порядком. Якщо людина не працює, то має змогу отримувати грошову допомогу по безробіттю в мінімальному розмірі. Внутрішньо переміщені особи мають право на доступ до освіти. В дошкільних та загальноосвітніх закладах є безкоштовне харчування для дітей з числа ВПО.

Громадяни, що переїхали з тимчасово окупованих територій, мають право на тимчасове безоплатне проживання у закладах, які їм виділяють місцеві органи влади. З жовтня 2022 року діє державна програма «єОселя», що дозволяє купувати житло на вторинному ринку. ВПО можуть проходити медичні обстеження в закладах охорони здоров’я за місцем перебування, а також укладати декларації з сімейними лікарями. За програмою «Доступні ліки» можна отримати лікарські засоби безкоштовно або з частковою доплатою.

Для достатнього рівня життя є закріплене право на отримання соціальної допомоги. Мешканці пенсійного віку, особи з інвалідністю та інші люди, що перебувають у складних життєвих обставинах мають право на отримання соціальних послуг. Варто зазначити, що всі права здійснюються тільки для тих ВПО, що взяті на облік.

Щоб отримати статус ВПО людина має звернутися до органу соціального захисту населення або центру надання адміністративних послуг. Знайти необхідний ЦНАП можна за посиланням . Для отримання довідки треба написати заяву про взяття на облік та документ, де вказана прописка. Також потрібно обрати картку для виплат або замовити нову через будь-який банк.

Крім того, з весни 2024 року це можна зробити через мобільний застосунок «Дія». Як отримати довідку через додаток?

1. Зайдіть у застосунок та знайдіть розділ «Сервіси»;

2. Оберіть «Послуги для ВПО», а потім — «Допомога для ВПО»;

3. Вкажіть поточне місцеперебування та підтвердьте геолокацію;

4. Надайте дані про членів сім’ї;

5. Виберіть картку «єПідтримка», щоб отримувати фінансову допомогу;

6. Зазначте, чи потрібна ще якась допомога (освітня, медична або гуманітарна);

7. Підпишіть заяву та чекайте. Довідка ВПО з’явиться після перевірки поруч з іншими документами, а кошти будуть надходити на картку «єПідтримка».

Крістіна Слончак

Стою за Героїв України: вже рік житомиряни виходять на Всеукраїнську хвилину мовчання (ФОТО)

Правовий статус ВПО в українському контексті

Джерело: times.zt.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua