Житлові програми для ВПО: що потрібно знати?

27 квітня 2025 р. 10:04

27 квітня 2025 р. 10:04


Тема житлових програм для ВПО є досить актуальною, адже після початку війни мільйони українців були змушені покинути свої домівки. Основними причинами для цього стали руйнування житлових масивів та захоплення населених пунктів. Велика кількість осель була серйозно пошкоджена або ж повністю знищена. Саме це спонукало державу запровадити низку житлових програм для внутрішньо переміщених осіб.

Однією з головних ініціатив є державна програма «Житло для ВПО». Вона передбачає надання пільгового кредиту на придбання будинку чи квартири. Строк позики становить до 30 років з першим внеском у 6% і під 3% річних. Програма відкрита для людей, що мають статус ВПО та не мають житлової нерухомості, крім об’єктів на тимчасово окупованих територіях. Подати заявку на пільгове кредитування можна через портал «Дія». Як це зробити?

  • Авторизуйтеся на порталі за допомогою електронного підпису або BankID;
  • Знайдіть «Каталог послуг», а потім — «Пенсії, пільги та допомога»;
  • Оберіть «Кредит на житло для ВПО»;
  • Заповніть форму та відправте заяву. Держмолодьжитло розгляне заяву протягом одного робочого дня та відправить сповіщення про результат розгляду в кабінет громадянина та на електронну пошту.

Переможці визначаються методом випадкової вибірки, а прямий ефір можна відслідковувати в YouTube. Ініціатива має популярність і станом на листопад 2024 року понад 34 тисячі претендентів подали заявки на отримання пільгового кредиту. В кінці того ж року було видано тисячний кредит на придбання житла за цією програмою.

Також внутрішньо переміщені особи можуть взяти участь в державній ініціативі «єОселя». Програма дає змогу придбати житло в іпотеку терміном до 20 років з мінімальним внеском 20% та під 7% річних. Учасники проекту можуть купувати не тільки квартири, а таунхауси чи приватні будинки. Щоб отримати житло за програмою «єОселя» потрібно подати заявку через застосунок «Дія»:

  • Зайдіть у додаток та знайдіть розділ «Сервіси», а потім — «єОселя»;
  • Внесіть дані про себе, а також про житло яким володієте (якщо таке є);
  • Виберіть банки, з якими будете працювати за кредитом;
  • Підпишіть заяву та чекайте. Банки розглянуть заяву і протягом доби відправлять пропозицію або відмову.

Житлові програми для ВПО: що потрібно знати?

З початку дії програми вже більше 8 тисяч українських сімей отримали кредити. Вони придбали понад 2 тисячі квартир та 50 приватних будинків. Загальна сума виданих кредитів становить 14,6 млрд гривень.

Крім того, з’явилися й ініціативи міжнародних організацій. Зокрема, влітку 2024 року в Житомирі стартували підготовчі роботи до будівництва житлового комплексу для ВПО. Проект передбачає зведення чотирьох багатоповерхових будинків на 116 одно- та двокімнатних квартир. У житловій забудові проживатимуть понад 400 людей, що були змушені покинути свої оселі через війну. Програма фінансується Європейським Союзом та реалізується під контролем корпорації НЕФКО, що надає матеріальну допомогу важливим проектам.

Житлові програми для ВПО: що потрібно знати?

В листопаді 2024 року на Житомирщині завершили будівництво модульного містечка для внутрішньо переміщених осіб. У селі Вереси встановили 56 будинків, де проживатимуть 16 сімей ВПО та громадяни, що втратили домівки внаслідок російських обстрілів. Люди, які будуть жити в модульному містечку, приїхали з Донецької, Луганської, Харківської, Запорізької, Херсонської, Миколаївської областей та АР Крим.

Модульні будинки забезпечили водопостачанням, водовідведенням та електрикою. Також на території облаштували зовнішнє освітлення. Кожен дім складається зі спальні, гостьової кімнати та зали-студії, що поєднана з кухнею. В будинку є окремий санвузол з бойлером, умивальником й душовою кабіною. Всі кімнати обладнані меблями та побутовою технікою. Будинки перебувають у комунальній власності Житомирської громади, тому проживати в них можна стільки, скільки потрібно, сплачуючи тільки комунальні послуги. Встановлення модульного містечка профінансував італійський Червоний Хрест.

Крістіна Слончак

Доступність освіти для дітей ВПО: курси, гранти, стипендії

Правовий статус ВПО в українському контексті

Житлові програми для ВПО: що потрібно знати?

Джерело: times.zt.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua