Вплив коротких відео на інформаційне сприйняття суспільства

30 квітня 2025 р. 22:36

30 квітня 2025 р. 22:36


Як короткі відео змінюють впливають на мислення? TikTok, Instagram Reels та YouTube Shorts стали частиною нашого буденного життя. Такі короткі ролики тривалістю від кількох секунд до кількох хвилин змінили те, як ми отримуємо та сприймаємо інформацію.

Сучасна людина втрачає увагу приблизно через 8 секунд. Саме тому короткі відео так добре працюють, оскільки вони відповідають нашій здатності концентруватися. Соціальні мережі створюють систему, яка змушує нас дивитися відео одне за іншим. Коли ми бачимо щось цікаве, наш мозок виділяє “гормон задоволення” — дофамін, і нам хочеться дивитися ще більше і більше.

Проте, короткі відео мають як плюси, так і мінуси. З одного боку, тепер кожен може створювати контент і ділитися своїми думками. З іншого — складні теми часто спрощуються до 15-секундних роликів, що не дає повного розуміння проблеми. Як результат, через брак часу на перевірку фактів легше поширюються неправдиві факти.

Особливо це впливає на молодь, яка ще формує свої погляди на світосприйняття. Постійне споживання коротких відео може заважати розвитку здатності глибоко аналізувати інформацію та обдумувати її.

Наш мозок поступово звикає до “економії уваги” — він віддає перевагу швидкому, емоційному контенту замість того, який вимагає обдумування, адже це вимагає часу та ресурсу. Тому ми часто просто споживаємо інформацію, не намагаючись її проаналізувати.

Як із цим бути? Варто використовувати короткі відео як просто ознайомлення теми, а потім шукати більше інформації з різних джерел. Важливо розвивати медіаграмотність та дотриматися інформаційної гігієни, тобто вміти критично оцінювати те, що побачили та почули. Так ми зможемо користуватися перевагами коротких відео, уникаючи їхніх недоліків.

А льбіна Степанюк

Цифрова епоха: виклики інформаційної безпеки та нові ризики

Вплив коротких відео на інформаційне сприйняття суспільства

Джерело: times.zt.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua