Як жити з астмою повноцінно: поради лікарів та правила контролю хвороби

06 травня 2025 р. 11:51

06 травня 2025 р. 11:51


Астма – хронічне захворювання, яке може бути небезпечним, але піддається контролю. Як уникати нападів і жити без страху?

Це одне з найпоширеніших хронічних захворювань дихальної системи, розповідають у Житомирському обласному центрі контролю та профілактики хвороб. Її симптоми включають задишку, хрипи, відчуття стискання у грудях та кашель. У тяжких випадках напади астми можуть вимагати невідкладної медичної допомоги і навіть призвести до летальних наслідків.

Основна причина симптомів – бронхоспазм: звуження дихальних шляхів, яке ускладнює дихання. До цього додаються потовщення стінок бронхів і посилене утворення слизу, що ще більше погіршує стан.

Захворювання провокують сильні емоції, фізичні навантаження, холодне повітря. Небезпеку представляють алергени: кліщі, пил на побутових предметах, домашні тварини, дим, цвіль, хімічні сполуки.

Життя з астмою може бути повноцінним. Контроль за симптомами – головна мета лікування астми.

Не рідше одного разу на рік проходьте огляди у свого сімейного лікаря навіть коли почуваєтеся добре і немає проблем з диханням. Відвідавши лікаря, Ви маєте отримати письмовий план дій щодо астми, щоб ви чітко знали як діяти, коли ваша астма погіршується.

Переконайтеся, що ви знаєте, як користуватися своїм інгалятором правильно, і використовуйте його так часто, як рекомендує лікар. Інгалятор – це засіб доставки ліків в бронхи, який є основним у лікуванні бронхіальної астми і містить профілактичні препарати, що захищають легені та запобігають нападам астми.

Мінімізуйте вплив факторів, які можуть провокувати появу симптомів, загострення захворювання. Найчастіше це інфекції (частіше вірусні) та алергени. В силах пацієнта врегулювати харчування, виключивши харчові алергени, створити умови вдома, які зменшують контакт з пилом. І звичайно, пацієнт з бронхіальною астмою і куріння – речі несумісні.

Запорукою успішного лікування бронхіальної астми є дисципліноване дотримання всіх рекомендацій, призначень лікаря, самоконтроль, освіта та самоосвіта.

  • слідкуйте за чистотою вдома – регулярно прибирайте і провітрюйте приміщення;
  • стежте за рівнем сухості повітря, за потреби – зволожуйте і фільтруйте його спеціальними приладами;
  • обмежте використання побутової хімії, а під час прибирання користуйтеся гумовими рукавичками і маскою;
  • при перших підозрах на алергію, зверніться до лікаря;
  • оскільки причиною астми можуть стати деякі препарати, не займайтесь самолікуванням, перед прийомом будь-яких ліків радьтеся з лікарем!

Раніше ми писали про першіння та біль у горлі. Деталі про причини, домашнє лікування та коли звертатись до лікаря тут .

Як жити з астмою повноцінно: поради лікарів та правила контролю хвороби

Джерело: novograd.city