вологість:
тиск:
вітер:
Фахівці попереджають про масове розмноження шкідників: рекомендації для аграріїв...
Мінімальні втрати після зими — серйозні загрози влітку
Погодні умови зими 2024–2025 років виявилися сприятливими для перезимівлі шкідливих організмів. За результатами весняних контрольних обстежень у господарствах Житомирської області, рівень загибелі основних шкідників сільськогосподарських культур склав лише 7–14%, а мишоподібних гризунів — 14%. Це створює потенційні ризики масового розмноження та пошкодження врожаю за сприятливої погоди.
Стебловий кукурудзяний метелик — загроза для кукурудзи
Під час розкопок рослинних решток кукурудзи виявлено гусінь стеблового кукурудзяного метелика. Загибель гусені становила лише 5–11% на 37% площ, що на 2% більше, ніж торік. У травні, при температурі понад 15–16 °C, гусениці почнуть заляльковуватись, а наприкінці місяця — виліт метеликів.
Личинки багатоїдних шкідників вже активні
У посівах озимих і ярих зернових культур, а також на багаторічних травах спостерігається активність личинок чорнишів, коваликів, дротяників і хрущів. Фахівці радять використовувати обробку насіння інсектицидами, дотримуватись сівозміни та при перевищенні порогу шкодочинності (наприклад, 3 екз./м² для кукурудзи, 5 — для картоплі) вдаватися до агротехнічних і хімічних методів боротьби.
Совки атакують соняшник, овочі й ріпак
У другій половині травня за температури 18–20 °C прогнозується літ метеликів першого покоління листогризучих совок: капустяної, С-чорної, совки-гамми. Вони можуть пошкодити соняшник, кукурудзу, овочі. Економічний поріг шкодочинності — 2–3 гусениці на м².
Для капустяної совки рекомендовано застосовувати біологічний метод захисту — випуск трихограми. Норму визначають залежно від кількості яєць шкідника на площі.
У зернових та бобових — зростання активності шкідників
У Житомирській області зафіксовано розвиток хлібної жужелиці з чисельністю до 3 екз./м². У травні вона продовжить живлення, а вже в червні можуть з’явитися жуки, які пошкоджуватимуть колосся.
Шведські та гессенські мухи небезпечні для ярого ячменю й пшениці. При 6–10% заселених рослин необхідно проводити обробку інсектицидами. Також спостерігається активність хлібних блішок (30–50 екз./м²) та п’явиці (до 30 жуків/м²), які можуть суттєво зменшити врожайність.
Попелиці та трипси: загроза масового розмноження
Злакові попелиці та пшеничний трипс активно розвиваються за теплої й вологої погоди. Їхнє живлення знижує масу зерна й спричиняє втрати врожаю.
Ймовірним залишається також ранній вихід хлібних жуків (кузьок). У травні під час наливу зерна за чисельності 3–8 екз./м² рекомендовано проводити хімічний захист.
Грибкові хвороби — ризик при надлишку вологи
Хвороби зернових культур, зокрема борошниста роса, іржа, септоріоз, розвиваються при високій вологості й надлишку азоту. У фазі цвітіння — небезпека летючої сажки. В останній період вегетації можливе поширення фузаріозу та інших хвороб колоса.

Новини рубріки

Пошук гармонії, легкості та щирості: що чекає Знаки Зодіаку 5-11 травня
06 травня 2025 р. 15:46

Українці жартують про замах на Сергія Стерненка: найсмішніші меми тижня
06 травня 2025 р. 15:46

У Звягелі понад 110 людей стали донорами під час виїзної акції зі збору крові
06 травня 2025 р. 15:32