вологість:
тиск:
вітер:
Найважливіше зараз – навчити дітей рятувати життя
В Україні триває військово-патріотичне виховання молоді – важлива й потрібна ініціатива, що передбачена Законом України "Про основи національного спротиву" та іншими нормативно-правовими актами. У Звягельському районі ця кампанія вже набрала обертів. Учні 10-11 класів відвідують уроки з незвичайними вчителями – бійцями добровольчих формувань територіальних громад, які діляться з ними цінним досвідом. Уявіть собі урок, де замість формул та історичних дат – справжні історії та практичні навички, що можуть врятувати життя. Ми поспілкувалися з одним із бійців ДФТГ-1 Звягеля з позивним друг Шрек. Він розповів як проходять уроки та що найбільше цікавить школярів.
– Як виникла ідея проводити такі навчання для дітей?
– Коли у лютому 2022 року все почалося, ми всі, хто як міг, стали на захист. З перших днів були інструктори, люди з досвідом, які навчали, давали нам необхідні знання, а потім почалась самоосвіта. Ми шукали нову інформацію. Я, наприклад, через Благодійний фонд Сергія Притули дізнавався багато нового, там гарна база навчань. Згодом, за моєї ініціативи, їхні інструктори неодноразово приїздили до нас із тренінгом з тактичної медицини. Ми вчилися самі, допомагали одне одному. А потім зрозуміли: ці знання та досвід, який ми здобули на блокпостах, під час чергувань, може бути безцінним для дітей. Вони – наше майбутнє, тож повинні бути готовими до всього. Дуже вчасно таке рішення ухвалили і на рівні держави та вирішили запровадити навчання в усіх школах України. І ось ми тут, на місцях, вже втілювали цю ідею.
– Які навчання організували?
– Організаторами стали Звягельська районна військова адміністрація спільно з батальйоном територіальної оборони, зокрема в цих навчаннях беруть участь військові, які здобули знання на передовій. Мета навчань – патріотичне виховання та набуття корисних навичок. Ми ж планували, як саме будемо проводити цей урок, зважаючи на свій досвід і побратимів з передової. Маємо цілу команду: я, друг Крим, друг Кульбаба та мобільна вогнева група, яка перебуває в цей момент на чергуванні. Кожен спеціалізується на певному виді знань, якими по черзі ділимося зі школярами. Також демонструємо техніку, що використовується в боротьбі з шахедами, діти із захопленням слухають цю інформацію.
– Яка ваша спеціалізація?
– Мій головний акцент – тактична медицина, я розповідаю учням не про абстрактні правила, а про реальні випадки, де знання першої допомоги стали вирішальними. Тактична медицина – це не лише про поле бою. Це про вміння надати першу допомогу в будь-якій критичній ситуації: чи то обстріл, чи аварія, чи ще якась біда. Ці знання зна-добляться скрізь. І, повірте, краще знати і вміти, ніж потім жалкувати про втрачений час. Кожен свій урок я розпочинаю з історії: в Одесі хлопчина, щойно закінчивши схожі курси, біля місця прильоту швидко зреагував і, завдяки здобутим навичкам, допоміг зберегти людині життя. І це дійсно реальна історія, допомога потрібна не лише на полі бою. Я руйную міфи про турнікети, пояснюючи, як правильно їх використовувати, щоб не нашкодити, а врятувати руку чи ногу до приїзду медиків. Діти одразу на практиці вчаться накладати турнікети і розуміють, що це не страшно, а життєво необхідно.
– Розкажіть, який саме міф про турнікети ви маєте на увазі?
– Є таке поширене переконання, що турнікет – це крайній захід, що він обов'язково призведе до втрати кінцівки, якщо його накласти більше ніж на годину-дві. Насправді ж у сучасних протоколах тактичної медицини зазначено, що правильно накладений турнікет може бути безпечним значно довше – до шести годин, а іноді й більше, якщо є така необхідність. Цього безпечного часу досить, щоб оглянути рану та зупинити кровотечу, тоді медик може зняти турнікет без шкоди для потерпілого. Головне – знати, куди і як його правильно накладати. І ми намагаємося це донести до дітей на наших заняттях. Турнікет – не вирок, а засіб порятунку.
– За що відповідають ваші колеги?
– Друг Крим – наш гуру зі зброї. Він знає про автомати й кулемети все. Діти просто заворожено дивляться, як він вправно збирає та розбирає зброю, і вчаться робити це швидко та безшумно. Ми цього вчилися ще на блокпостах, у бойових нарядах. Його уроки – це не лише теорія, а й майстер-класи.
Друг Кульбаба – наш оператор дронів. Він розповідає про їхню роль у сучасній вій-ні, про мобільні вогневі групи, про те, як вони допомагають захищати нашу землю. Діти були дуже здивовані, коли дізналися, як захищають небо саме в нашому районі. Багато хто думає, що їх охороняють лише військові ЗСУ, а тут вони бачать роботу добровольчих формувань і чим вони особливі.
– Чи є серед учнів ті, хто після ваших занять виявляє бажання пов'язати своє майбутнє з військовою справою?
– Так, і це дуже надихає! Особливо це стосується тих хлопців та дівчат, які планують вступати до військових ліцеїв. Для них наші заняття – це чудова нагода перевірити себе, зрозуміти, чи справді їм це до душі. Вони бачать військову справу зсередини. Це допомагає зробити усвідомлений вибір. Такі уроки – це не просто військово-патріотичне виховання, це знайомство з реальністю, з тими, хто поруч, хто захищає.
Бійці ДФТГ не забувають розповідати й про важливість підтримки армії, про те, як донати та волонтерська допомога наближають перемогу. Вони надихають молодь бути свідомими громадянами, готовими допомагати своїй країні. Крім того, розповідають школярам і про таку важливу роботу, як збирання дронів. Герої нашої статті є частиною благодійної організації «Дрони Звягеля», вони допомагають збирати дрони, які потім відправляють на передову.
Історії про врятовані життя завдяки здобутим знанням, як-от із хлопцем в Одесі, ці уроки – інвестиція в майбутнє, де кожна дитина знатиме, як діяти в критичній ситуації та зможе допомогти собі та іншим. Це виховання не лише патріотів, а й відповідальних і свідомих громадян. Друг Шрек переконаний, що такі навчання потрібно проводити постійно, адже навички необхідно оновлювати та тримати в пам'яті.
Пресслужба РВА

Новини рубріки

У Житомирській обласній лікарні готують до запуску сучасний МРТ-апарат
09 травня 2025 р. 17:38

Звіт про роботу КП “Теплозабезпечення” за тиждень
09 травня 2025 р. 17:10

«Благословімо Матір на землі!» — концерт до Дня матері у Коростені
09 травня 2025 р. 17:10