Цифрова безбар’єрність: рівні можливості для всіх у доступі до інформації та сервісів

19 травня 2025 р. 22:36

19 травня 2025 р. 22:36


Цифрова безбар’єрність — це створення рівного доступу до інформації, онлайн-комунікації, публічних та інших електронних послуг для всіх категорій населення, зокрема, для людей поважного віку, осіб з інвалідністю, жителів сільської місцевості тощо.

У сучасному світі доступ до інтернет-ресурсів стає невідчужним складником повсякденного життя. Від онлайн-банкінгу до телемедицини, від дистанційної освіти до цифрових державних сервісів — цифрові технології здатні суттєво покращити якість життя, зробити його більш комфортним, доступним та ефективним для кожного.

Попри війну, Уряд України та, зокрема, Міністерство цифрової трансформації України продовжують активну роботу над покращенням доступу громадян до інформації та державних онлайн-сервісів.

Так, із грудня 2022 року на Порталі «Дія» функціонує розділ «Дія. Безбар’єрність» , створений для полегшення взаємодії з державними послугами для людей похилого віку, осіб з інвалідністю та інших категорій громадян, яким раніше було складно користуватися цифровими сервісами. У контексті впровадження принципів безбар’єрності на всіх рівнях — від облаштування пандусів до забезпечення інклюзивності робочого середовища — особливо важливо усунути бар’єри й у цифровому просторі. Концепція «Держава у смартфоні» повинна бути максимально доступною та зручною для кожного, незалежно від віку чи фізичних можливостей.

Розділ «Дія. Безбар’єрність» містить добірку корисних матеріалів, що охоплюють різні життєві ситуації та містять каталог державних послуг.

На порталі зібрана важлива інформація для внутрішньо переміщених осіб, людей з інвалідністю, батьків, людей поважного віку та тих, хто шукає роботу. Наприклад, тут можна дізнатися, як оформити інвалідність, користуватися електронною пенсійною книжкою, знайти перше робоче місце, отримати житлову субсидію, зареєструвати статус ВПО чи подати заяву на компенсацію за зруйноване житло, а також яку інформацію слід знати батькам новонародженої дитини.

Частина матеріалів, розміщених у цьому розділі, стосується важливих питань, які рідко висвітлюються на інших державних ресурсах. А весь контент розподілений за трьома форматами:

  • гіди — відповіді на питання (наприклад, як знайти першу роботу чи знятися з обліку ВПО);
  • інструкції — допомога з конкретними питаннями (наприклад, як підготуватися до виїзду за кордон чи отримати пенсію);
  • особистий досвід — історії людей (наприклад, як підготуватися до пологового чи історії людей, які змінили професію після 60).

Важливо, що розділ «Дія. Безбар’єрність» і сам є безбар’єрним, адже він доступний для людей з порушеннями зору.

Проєкт створено у співпраці з представниками ключових аудиторій, за підтримки Програми розвитку ООН в Україні UNDP Ukraine / ПРООН в Україні, Швеції (Embassy of Sweden in Kyiv) та ГО «Безбар’єрність».

Також рекомендуємо до перегляду Освітній серіал “Безбар’єрна грамотність” на платформі «Дія. Освіта», який ознайомить глядачів з основними принципами безбар’єрності на прикладі повсякденних життєвих ситуацій.

І ще один освітній курс «Безбар’єрна держава» про різні аспекти безбар’єрності у роботі публічних службовців.

Цифрова безбар’єрність: рівні можливості для всіх у доступі до інформації та сервісів

Джерело: berdychiv-rada.gov.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua