вологість:
тиск:
вітер:
Держпраці інформує
Трудові відносини під час воєнного стану в Україні: що змінилося?
Воєнний стан кардинально вплинув на всі сфери життя українців, включно з трудовою діяльністю. Коротко і доступно про те, що Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» ( № 2136 ) змінив для роботодавців і працівників України, які працюють за трудовим договором.
Як укласти трудовий договір?
Роботодавці й працівники самі вирішують, чи укладати договір у письмовій формі.
На період воєнного стану допускаються строкові договори з новими працівниками, зокрема для заміни тимчасово відсутніх працівників, які в евакуації, відпустці чи втратили працездатність.
Для кого може бути випробувальний термін?
Можна встановлювати випробувальний термін для всіх працівників, у тому числі для неповнолітніх, осіб з інвалідністю, вагітних жінок, одиноких матерів із дітьми до 14 років або дитиною з інвалідністю, внутрішньо переміщених та інших осіб, яких раніше це не стосувалося.
Чи може роботодавець змінювати умови праці?
Роботодавці можуть без попередження і згоди працівників перевести їх на іншу роботу та в іншу місцевість для відвернення чи ліквідації наслідків бойових дій, обставин, що загрожують життю чи критичним потребам людей. Але є умови:
- на території не ведуться бойові дії (якщо ведуться, то лише за згодою працівника);
- немає протипоказань за станом здоров’я;
- оплата не нижче середньої за попередньою роботою.
Скільки тривають робочий час і відпочинок?
Нормальна тривалість робочого часу може бути збільшена до 60 годин на тиждень на об’єктах критичної інфраструктури із пропорційним збільшенням заробітної плати.
До 40 годин на тиждень — скорочений робочий час, передбачений для працівників із скороченим робочим днем на об’єктах критичної інфраструктури із пропорційним збільшенням заробітної плати.
Роботодавець визначає час початку й закінчення щоденної роботи (зміни).
Якщо раніше працівники мали відпочивати щонайменше 42 години поспіль щотижня, на період воєнного стану вихідні можуть зменшити до 24 годин.
Додатково скасовуються:
- заборона роботи у вихідні дні;
- скорочений робочий день напередодні святкових, неробочих і вихідних днів;
- перенесення вихідного дня, якщо святковий або неробочий день збігається з вихідним днем;
- обмеження для надурочних робіт.
Чи можуть працівники піти в щорічну оплачувану відпустку?
Так, але роботодавець може обмежити тривалість відпустки за поточний робочий рік 24 календарними днями. Роботодавець може відмовити у наданні невикористаних відпусток за попередні роки.
Також закон дозволяє відмовити у відпустці працівникам на об’єктах критичної інфраструктури. Виняток — відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною до трьох років.
Водночас працівник може попросити про неоплачувану відпустку на будь-який строк — проти 15 днів на рік у мирний час. Роботодавець зобов’язаний надати працівникові, який виїхав за кордон або набув статусу ВПО, на його вимогу, відпустку без оплати до 90 днів.
Чи діють обмеження на роботу вночі й у небезпечних умовах?
Вночі не можуть працювати без їхньої згоди вагітні жінки, матері дітей до одного року, а також особи з інвалідністю, яким протипоказана така робота.
Інші жінки й працівники з дітьми за згодою можуть працювати на важких роботах, роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, на підземних роботах, а також залучатися до нічних і надурочних робіт, робіт у вихідні, святкові й неробочі дні, їздити у відрядження.
Скорочений робочий час вночі скасовано.
Чи може роботодавець не виплачувати заробітну плату?
Роботодавці мають докладати максимум зусиль, щоби своєчасно виплачувати зарплату.
І хоча закон допускає порушення строків оплати внаслідок бойових дій або інших обставин непереборної сили, це не звільняє роботодавців від обов’язку виплати заробітної плати.
Вони мають зробити це одразу після відновлення діяльності.
За яких умов можна розірвати трудовий договір?
Ініціаторами звільнення можуть бути як працівники, так і роботодавці.
Працівники мають право розірвати трудовий договір негайно, якщо:
- підприємство розташоване в зоні бойових дій;
- є загроза їхньому життю і здоров’ю.
Виняток : працівники критичної інфраструктури або залучені до суспільно корисних робіт.
Роботодавцям дозволяється звільнити працівника під час тимчасової непрацездатності чи відпустки (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) — з першого дня виходу на роботу.
Важливо! Роботодавець може звільнити працівника у зв’язку з неможливістю забезпечення його роботою, визначеною трудовим договором, у зв’язку із знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій, а також за відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль.
Що означає призупинення дії трудового договору?
Якщо внаслідок військової агресії неможливе надання та виконання роботи, закон допускає тимчасове призупинення дії трудового договору. Трудові відносини при цьому зберігаються.
Про це роботодавець і працівник мають повідомити один одного в будь-який доступний спосіб.
Центрально – Західне міжрегіональне управління
Державної служби з питань праці
Чому незадекларована праця в Україні − погано для всіх?
Таку працю ще називають неофіційною, нелегальною, тіньовою, прихованою зайнятістю. А взагалі незадекларована праця – це свідоме уникнення роботодавцями і працівниками офіційного оформлення трудових відносин.
Така практика може здатися привабливою, оскільки вона дозволяє обом сторонам отримати певні переваги, такі як зменшення податкового навантаження, уникнення виплат до фондів соціального страхування, або навіть отримання соціальних пільг, які інакше були б недоступними. Погодьтеся, серед ваших знайомих є чимало таких, хто хотів би краще отримувати зарплату у «конверті», ніж платити податки. Це явище дуже поширене і під час війни.
Проте варто усвідомити, що такий підхід несе в собі серйозні ризики і довгострокові негативні наслідки як для працівників, так і для роботодавців. Хоча б тому, що це не тільки підриває соціальну справедливість, але й завдає суттєвої шкоди економіці та обороноздатності нашої країни. Кожна гривня, не сплачена до державного бюджету через незадекларовану працю, зменшує можливості для фінансування армії, підтримки соціальних програм, модернізації інфраструктури та реалізації інших важливих державних ініціатив.
Найчастіше незадекларована праця проявляється у таких формах, як економічна діяльність без державної реєстрації; наймана праця без оформлення трудових відносин; приховування від державних органів частини відпрацьованого робочого часу та заробітної плати; маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності.
Так от, більше 20% працездатного населення України повністю або частково не декларують трудові відносини з роботодавцем.
Незадекларована праця не тільки обмежує можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, розвитку професійних навичок, зайнятості, соціального захисту та пенсійного забезпечення, вона створює недобросовісну конкуренцію щодо тих суб’єктів господарювання, які повністю забезпечують виконання зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці і соціального забезпечення працівників. Окрім того, незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників. Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе гарантованого державою розміру заробітної плати; виплати своєчасно та не нижче мінімальної заробітної плати, офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо, виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, допомоги у разі настання нещасного випадку, соціального страхування.
Такий працівник втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії.Держпраці в черговий раз звертає увагу, що роботодавець має укласти з працівником трудовий договір, виплачувати працівнику офіційну заробітну плату в повному обсязі, сплачувати за нього єдиний соціальний внесок.
Робота для неповнолітніх — що дозволено та скільки мають платити
Неповнолітні особи (від 14 до 18 років) у трудових правовідносинах мають ті самі права, що й повнолітні. Водночас вони користуються низкою пільг щодо охорони праці, тривалості робочого часу, відпусток тощо.
скільки можуть працювати неповнолітні в Україні
Особи віком від 14 до 18 років можуть працювати лише скорочений робочий час:
- 16–18 років — до 36 годин на тиждень;
- 15–16 років — до 24 годин на тиждень;
- учні 14–15 років (під час канікул) — до 24 годин на тиждень.
Якщо неповнолітні учні працюють не лише під час канікул, а й протягом навчального року, то ці норми скорочуються удвічі:
- 16–18 років — до 18 годин на тиждень;
- 15–16 років — до 12 годин на тиждень;
- 14–15 років — до 12 годин на тиждень.
до яких робіт заборонено залучати неповнолітніх
Підлітки не можуть працювати:
- у небезпечних і шкідливих умовах;
- під землею;
- на теплових і атомних електростанціях;
- на нафто- і газовидобувних підприємствах;
- на інших роботах із Переліку важких робіт і робіт зі шкідливими й небезпечними умовами праці.
Крім того, їх заборонено залучати до нічних (з 22:00 до 6:00), понаднормових робіт і робіт у вихідні дні.
Працівники до 18 років також не можуть переміщувати та підіймати вантажі вагою більше граничних норм. При короткочасній роботі обмеження такі:
- 14 років: юнаки — 5 кг, дівчата — 2,5 кг;
- 15 років: юнаки — 12 кг, дівчата — 6 кг;
- 16 років: юнаки — 14 кг, дівчата — 7 кг;
- 17 років: юнаки — 16 кг, дівчата — 8 кг.
Норми при довготривалій роботі:
- 14 років: не дозволяється;
- 15 років: юнаки — 8,4 кг, дівчата — 4,2 кг;
- 16 років: юнаки — 11,2 кг, дівчата — 5,6 кг;
- 17 років: юнаки — 12,6 кг, дівчата — 6,3 кг.
При цьому вантажна робота може тривати не більше однієї третини робочого часу.
як оформити неповнолітнього працівника
При працевлаштуванні особи, якій не виповнилося 18 років, важливо дотримуватися таких правил:
якою має бути зарплата неповнолітнього
Неповнолітні, хоча й працюють менше, мають отримувати зарплату того ж розміру, що і дорослі при повній тривалості робочого часу.
За відрядної форми оплати також враховуються розцінки для дорослих працівників — з доплатою за різницю між тривалістю роботи.
Оплата праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, відбувається пропорційно відпрацьованому часу або від виробітку. На власний розсуд підприємства також можуть встановлювати учням доплати до заробітної плати.

Новини рубріки

Емпатія – що це таке та її роль у спілкування з пацієнтами
22 травня 2025 р. 19:20

Секретар селищної ради Олександр Лігута: З Днем Героїв України!
22 травня 2025 р. 19:20

Хотів провчити дружину і заявив у поліцію про крадіжку грошей: суд покарав жартівника
22 травня 2025 р. 18:40