вологість:
тиск:
вітер:
Чому ми тепер буватимемо на зборах мешканців «Дружби» і в СБУ (і це не те, що ви подумали)
Днями я була в СБУ і нашу редакцію тепер часто можна буде побачити на зборах мешканців будинків на «Дружбі».
Ви запитаєте: чи я щось порушила і для чого нам збори на «Дружбі», якщо ми взагалі живемо в інших кінцях міста? А я вам відповім: редакція Новоград.City бере участь у проєкті «Медіатори 2.0» від Або – Агенції медійного росту, і тепер ми будемо робити все можливе, щоб наших дітей менше вербували російські спецслужби, а мешканці «Дружби» – отримате бажане. А хочуть вони – централізоване водопостачання.
Що таке медіація і чому це не лише про сімейні сварки
Медіатори – це не лише психологи, люди, які допомагають чоловікам і жінкам у складних ситуаціях. Це журналісти, які не просто пишуть «знову все погано», а починають щось робити. Ми станемо таким мостом між людьми, експертами та владою. Ми не просто критикуємо, а шукаємо рішення.
Таких редакцій по всій Україні буде десять. Кожне місто має свої проблеми, і кожна редакція намагатиметься на них вплинути. Десь борються із занедбаними громадськими туалетами, десь допомагають створювати робочі місця у прифронтовій громаді. У нас своє.
Чому саме ці проблеми
Ми обрали дві теми, які мене особисто дратують і лякають одночасно.
Перша – вербування підлітків. У травні цього року 16-річний хлопець зі Звягеля сам зателефонував на спецлінію і сказав, що його намагаються завербувати. Йому обіцяли «легкі гроші» за підпал машини військового. Юнак, на щастя, не повівся і звернулася до поліції. А тепер цифри, які мене вразили: з березня 2024 по березень 2025 року неповнолітні спалили десятки автівок військовослужбовців. СБУ разом з Нацполіцією затримали більше сотні осіб за шпигунство та диверсії, і кожна четверта – дитина. Наймолодшому завербованому лише 12 років.
Російські куратори сидять у Telegram, пропонують підліткам $100-1000 за фотки військових об'єктів або встановлення вибухівки. Подають це як «квести» або ігри. І це працює.
Друга проблема – органи самоорганізації населення. Звучить як щось нудне з підручника, але насправді це про те, як самим розв'язувати проблеми свого двору, вулиці, району.
У Звягелі вже є позитивні зрушення: створили вуличний комітет «ДРУЖБА БЛАГОУСТРІЙ», міська рада ухвалила програму підтримки ОСН на 2025-2028 роки з бюджетом 19,5 мільйона гривень.
Але більшість звягелян не знають, що таке ОСН, як їх створити і як це може допомогти. Не розуміють, що можуть подати проєкт на фінансування, обґрунтувати потрібність і отримати реальну підтримку.
Як ми плануємо це робити
Спочатку опитування – мешканців, експертів, посадовців. Хочемо зрозуміти, як люди бачать ці проблеми. Потім розповімо про суть проблем простими словами, організуємо зустрічі та обговорення. Відстежуватимемо прогрес і шукатимемо конкретні інструменти та алгоритми дій.
Використовуватимемо різні формати: статті, відео, опитування, інтерв'ю, аналітичні матеріали та інтерактивні проєкти. Головне – щоб було зрозуміло і корисно.
Чого хочемо досягти
Щодо захисту підлітків: підвищити обізнаність батьків про загрози вербування, навчити підлітків розпізнавати ворожу пропаганду, створити алгоритми дій для батьків і педагогів, налагодити взаємодію між школами, батьками та правоохоронними органами.
Щодо ОСН: пояснити мешканцям, що це таке і як працює, показати успішні приклади.
Нам потрібна ваша допомога
Ці проблеми неможливо вирішити сидячи в редакції. Нам потрібні:
- батьки та педагоги, які переживають за безпеку підлітків;
- активісти та лідери громадських організацій;
- представники влади, готові до відкритого діалогу;
- експерти з питань безпеки та місцевого самоврядування;
- усі мешканці, яким небайдуже майбутнє нашої громади.
Якщо ви маєте досвід роботи з підлітками, знаєте про випадки підозрілої активності в соціальних мережах, або хочете створити ОСН у своєму районі – напишіть нам на пошту [email protected] .
Разом ми зможемо зробити Звягель безпечнішим для наших дітей і більш згуртованим для всіх мешканців.
Слідкуйте за нашими матеріалами, діліться думками та долучайтеся до змін. Звягель – це наша спільна громада, і її майбутнє залежить від кожного з нас.
Цю публікацію профінансовано урядом Великої Британії в межах проєкту “Посилення інформаційної екосистеми в малих громадах України шляхом підтримки незалежних локальних медіа”, що впроваджується ГО “Агенція розвитку локальних медіа АБО”. Погляди, висловлені в цій публікації, є позицією автора(-ів) і можуть не збігатися з офіційною позицією уряду Великої Британії.

Новини рубріки

Зустріч побратимів: у Ветеранському хабі обговорили наявні сервіси та ініціативи
22 липня 2025 р. 18:46