вологість:
тиск:
вітер:
AgriTech Innovation Lab у Житомирі: як міські теплиці стануть простором для інновацій, навчання та бізнесу
У Житомирі запускають новий проєкт на базі міських теплиць. Приміщення колишньої комунальної оранжереї перетворять на відкритий простір для підтримки підприємців, тестування сучасних технологій та навчання — AgriTech Innovation Lab . 23 червня 2026 року в коворкінгу «Pokrovska Space» відбувся перший воркшоп, де представники міської влади, бізнесу, освіти та активні жителі громади обговорили, як саме має функціонувати цей майданчик.
Директор КУ «Агенція розвитку міста» Борис Пахолюк детально розповів про формат роботи учасників:
« Цей проєкт є частиною європейської програми "Мери за економічне зростання". Загалом у місті зараз паралельно запускають чотири різні ініціативи для розвитку місцевої економіки та підтримки бізнесу: від розробки профільної програми до створення мейкер-простору "Зшито". Сьогоднішній воркшоп — це наш перший публічний захід. Для того, щоб детально пропрацювати всі нюанси, ми розділили учасників на дві робочі групи. Перша команда фокусувалася суто на моделі функціонування майбутнього комплексу та підприємницьких можливостях — колеги визначали, хто має стати основним резидентом і яка модель управління буде найбільш життєздатною. Друга група повністю занурилася в технічні рішення та розвиток інфраструктури: вони обговорювали першочергове обладнання, яке нам потрібно зафіксувати для відновлення цієї сезонної теплиці, та план розвитку майданчика на найближчі роки ».
Для створення такого простору члени міськвикокому передали оранжерею №11 площею понад 1200 кв. м у Кавалерійському провулку, 13, з балансу КП «Зеленбуд» на баланс КУ «Агенція розвитку міста». Це дозволить відійти від звичного комунального використання території на користь розвитку громадських та бізнес-ініціатив.
На базі оранжереї планують повністю підготувати сезонну теплицю площею близько 1000 кв. м. Тут відремонтують каркас, відновлять інженерні мережі та запустять пілотну модель спільного використання простору (шерінгу). Велику теплицю розділять на менші ділянки, які зможуть орендувати або спільно використовувати фермери-початківці, студенти й підприємці для тестування своїх агроідей.
Борис Пахолюк, директор КУ «Агенція розвитку міста» Житомирської міської ради, розповів і про передумови проєкту:
« Ми з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну спостерігаємо за тим, як стрімко зростають ціни на овочі та фрукти. Ми розуміємо, що частина українських земель на півдні та сході, які традиційно використовувалися для цього, наразі окуповані або заміновані, і доступ до них буде обмежений тривалий період. Україна нарощує імпорт. Тому тема продовольчої безпеки є надзвичайно актуальною загалом для країни і для Житомира зокрема. Ми хочемо розвивати саме локальне виробництво овочів, зелені, розсади й стратегічно прагнемо, щоб місцевий бізнес приділяв цьому увагу, знайшов свої ніші ».
За словами Бориса Пахолюка, до кінця вересня 2026 року першу сезонну теплицю площею 1000 кв. м планують повністю відновити та розділити на невеличкі частини, які передаватимуть у тимчасове користування резидентам. Також планується розробка концепції всесезонної теплиці, яка працюватиме цілий рік і впроваджуватиме складніші технологічні рішення.
Проєкт орієнтований на широке коло учасників. Лабораторія має стати:
- Фермерським інкубатором та акселератором для фермерів-початківців і домогосподарств;
- Навчально-виробничою базою для учнів та студентів;
- Демонстраційним майданчиком для тестування нових AgriTech-технологій;
- Соціально орієнтованим простором для вразливих груп населення (зокрема, ВПО та ветеранів).
Проєкт забезпечує виключно інфраструктуру, включно із відкритим грунтом в теплиці. Якщо ж резиденти захочуть впроваджувати системи закритого грунту чи інші специфічні технології, вони облаштовуватимуть це самостійно.
Своїм баченням та потребами поділилася учасниця воркшопу, житомирянка Ольга Окружко, яка має присадибну ділянку й займається вирощуванням різноманітниз сортів томатів:
« Я дуже люблю помідори й почала вирощувати екзотичні сорти: цукасті, зелені, охрові, різнокольорові всередині. Того року на 10 сотках у мене росло понад 600 кущів томатів. Мені катастрофічно перестало вистачати місця для експериментів, а виростити таку кількість розсади в однокімнатній квартирі в місті — це величезні витрати на електроенергію та стелажі з освітленням. Крім того, обсяги мого врожаю вже перевищують те, що ми можемо з'їсти (влітку збираю по 6–10 відер огірків через день). Тож я прийшла сюди подивитися, чи можу я за якісь розумні кошти орендувати або отримати у спільне користування простір у теплиці, щоб працювати з розсадою там, а потім, можливо, щось і продавати. Але мені дуже потрібна підприємницька допомога, бо я вмію вирощувати, посіяти, обробити, зібрати, а от що далі з цим робити, як продавати чи будувати бізнес — я не знаю. Дуже корисно, якщо тут цьому навчать ».
Про науковий та інноваційний потенціал майданчика розповів Іван Новосьолов, керівник інноваційного хабу Житомирської політехніки:
« Сьогодні в нашій групі ми обговорювали, як може функціонувати модель AgriTech Innovation Lab та як розвивати культуру агробізнесу й інновацій у Житомирі. Теплиці в комунальній власності — це чудовий майданчик. Це може бути модель і для великого бізнесу, який тестує свої рішення, і для людей, які хочуть стартувати, але не мають достатньо коштів чи знань, і для університетів — для тестування інноваційних технологічних рішень чи практики студентів. На воркшопі зібралися абсолютно різні аудиторії: від представників громадського сектору та університетів до людей, які вже мають великі теплиці, і тих, хто тільки починає. Це дозволяє почути точкові виклики кожного на різних етапах розвитку бізнесу — від потреби в стартовому капіталі до пошуку тестових майданчиків для нових культур» .
Як зазначалося під час презентації, проєкт AgriTech Innovation Lab реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу (ЄС) та впроваджується Програмою розвитку ООН (ПРООН). Він є частиною великого «портфеля економічних інтервенцій» Житомира. Загалом програма охоплює чотири взаємопов'язані напрями, які місто впроваджує паралельно для підтримки громади та бізнесу:
- AgriTech Innovation Lab — створення інноваційного тепличного простору на базі колишньої комунальної оранжереї;
- Простір «Зшито» — створення сучасного виробничо-освітнього середовища, що працюватиме за принципами шерінгової економіки та допомагатиме локальним мейкерам;
- Програма розвитку підприємництва — розробка Програми розвитку малого та середнього підприємництва Житомира на 2027–2031 роки на основі аналітики та залучення бізнесу;
- Комунікаційна стратегія — формування комунікаційної складової економічного розвитку міста для посилення взаємодії між громадою та бізнес-середовищем.
Загальний бюджет на весь портфель економічних інтервенцій Житомира становить 60 тисяч доларів. Зокрема, саме на AgriTech Innovation Lab заплановано 8 500 доларів. Грантова угода була підписана в травні 2026 року, і всі роботи мають стислі терміни — пілотну модель сезонної теплиці необхідно запустити до кінця вересня поточного року, а фінал усього проєкту заплановано на кінець 2026 року.
Організатори наголошують, що цей воркшоп — лише перший крок для збору пропозицій. Наприкінці липня або в серпні планується проведення другого воркшопу, де громаді та потенційним резидентам презентують уже готові інженерно-технічні рішення, дизайн інтервенції, а також чітку юридичну модель та умови, на яких надаватимуться площі в користування. Вже зараз у системі Prozorro оголошуються перші публічні закупівлі для відновлення інфраструктури комплексу.
Раніше Журнал Житомира писав: Занедбана оранжерея стане AgriTech Innovation Lab: у Житомирі стартує новий проєкт .
Джерело: zhzh.com.ua
Новини рубріки
Відкрито реєстрацію на безкоштовні літні табори для молоді у 2026 році
24 червня 2026 р. 20:15