Закарпаття готується до зимового сезону. Перезимувати допоможе Євросоюз

17 жовтня 2024 р. 13:12

17 жовтня 2024 р. 13:12


Об’єкти бюджетної, соціальної сфер підготовлені до проходження осінньо-зимового періоду, а спецтранспорт – для утримання комунальних автомобільних доріг, вулиць, тротуарів та прибудинкових територій. Про це повідомив т.в.о. голови Закарпатської ОВА Мирослав Білецький.

«Деякі громади краю вже розпочали опалювальний сезон для бюджетних установ. Йдеться передусім про школи, садочки та лікарні.

Щоб під час відключень електроенергії забезпечити безперебійну роботу об’єктів водопровідно-каналізаційного господарства, встановлено 101 автономне джерело живлення. Потребуємо ще 53 одиниці. Маємо надію, донори, благодійники і міжнародні партнери відгукнуться на наш запит, і зможемо забезпечити альтернативними засобами всі об’єкти цього типу», - розповів Мирослав Білецький.

Підприємства, мешканці області також намагаються зустріти холодну пору підготовленими. Тому купують генератори, встановлюють сонячні панелі тощо.

Для суб’єктів господарювання в області успішно працює програма компенсації частини вартості придбаних альтернативних джерел енергозабезпечення «Energy Help». Від початку її дії можливістю повернути кошти за встановлення генераторів, сонячних панелей, інверторів, акумуляторних батарей і портативних зарядних станцій скористалися 279 підприємств. Їм виплатити вже понад 26 млн грн.

Крім того, для населення за встановлені альтернативні джерела енергії у межах програми «Власний дім» запровадили компенсацію у розмірі до 35 тис. грн на 1 дворогосподарство. Ця ініціатива запрацювала з вересня 2024 року.
Щоб отримати компенсацію, необхідно подати заявку на порталі «Допомога Закарпаття».

Загалом ситуація в країні вцілому може різко погіршитися. Військові аналітику кажуть, що окупанти готують масований ракетний удар по залишках енергосистем в Україні. Наші міжнародні партнери це чітко усвідомлюють і заявляють про підтримку Україні.

Під опікою Євросоюзу

Високий представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики Жозеп Боррель у своєму блозі розповів про участь у Сегменті високого рівня Генеральної Асамблеї ООН, де активно обговорювалась збройна агресія Росії проти України. Водночас під час засідання Ради Безпеки ООН він наголосив на повній підтримці України міжнародною спільнотою у її боротьбі за виживання. Окремо звернув увагу на критичний стан української енергосистеми, яка потерпає від російських атак, а також розповів про те, як ЄС допомагає енергетичному сектору України.

Від початку 2022 року Росія систематично руйнує енергетичну інфраструктуру України, щоб залишити українців без світла, води та опалення. Зважаючи на наближення зими, як ми можемо підтримати Україну, щоб уникнути масштабної гуманітарної кризи? Це і стало головною темою зустрічі міністрів закордонних справ Групи Семи минулого тижня в Нью-Йорку.

Ми вкотре повторюємо, що російське вторгнення саме по собі є суттєвим порушенням міжнародного права та Статуту ООН. Проте спосіб, у який Росія веде цю війну, щодня призводить до нових масових порушень міжнародного права. Тут я хотів би зосередитися на найбільш значних збитках, які Росія завдає Україні ― руйнування енергетичної інфраструктури. ООН нещодавно застерегла, що це «потенційно може позбавити мирне населення послуг, необхідних для його виживання, особливо з наближенням зими». Безумовно, електроенергія забезпечує опалення будинків, водопостачання, функціонування шкіл та все можливе для цивілізованого життя.

Наразі українці потерпають від відсутності електропостачання, що триває по 8-12 годин на добу. За даними ООН, з початком зими вони можуть залишатись без світла до 20 годин на добу. Вже за кілька тижнів в Україні може виникнути критична надзвичайна ситуація, що змусить ще більше людей покинути свої домівки та свою країну.

Після початку повномасштабного вторгнення російські атаки на енергосистеми нанесли шкоду, що оцінюється у 24 ГВт від загальних потужностей виробництва енергії. Тобто було уражено 68% від довоєнних показників, і нині залишилось лише 10-11 ГВт потужностей. Лише з березня 2024 року близько 9 ГВт було втрачено. Це пов’язано, зокрема, з найбільшою з початку війни атакою, що відбулась 26 серпня та в якій було задіяно понад 230 ракет і безпілотників. Цілями російських атак є гідро- та вугільні електростанції, а також підстанції електромереж. Великі електростанції набагато складніше замінити та відремонтувати, ніж маленькі підстанції.

Тепер ми намагаємось випередити наступні хвилі російських, північнокорейських і, можливо, іранських ракет, на додаток до безпілотників й КАБів. Наші українські друзі також поділились інформацією щодо потенційних атак Росії по об’єктах, які забезпечують роботу трьох атомних електростанцій в Україні. Ці атаки можуть призвести до їх зупинки, що стане трагедією для українського мирного населення та може потенційно спровокувати великі ядерні катастрофи.

Путін намагається зламати опір України та підірвати моральний дух населення. Провокуючи енергетичний колапс, він прагне надолужити те, чого не зміг досягти на полі бою. Що ми можемо зробити, щоб допомогти Україні запобігти цій надзвичайній ситуації та її серйозним гуманітарним наслідкам? Минулого понеділка я зустрічався з міністрами закордонних справ Групи Семи в межах ГА ООН, щоб обговорити це питання. Ми не маємо часу на самозаспокоєння.

«Путін намагається зламати опір України та підірвати моральний дух населення. Провокуючи енергетичний колапс, він прагне надолужити те, чого не зміг досягти на полі бою».

Європейський Союз і   країни-члени вже виділили 400 з 629 мільйонів євро з Фонду підтримки енергетики України. Він фінансує ремонтні роботи, а також постачання трансформаторів й мобільних газових турбін для генерування енергії. Окрім того, нещодавно ми підписали грантову угоду про поповнення цього фонду на 96 мільйонів євро за допомогою надходжень від заморожених російських активів. Завдяки ремонтним роботам, які спонсорують ЄС та США, Україна має на меті відновити 4-5 ГВт виробництва енергії до початку зими. Для того, щоб зменшити нестачу електрики, Україна також повинна більше імпортувати з Європейського Союзу. Ми працюємо над тим, щоб посилити імпортні потужності України до 2,2 ГВт.

Завдяки використанню Механізму цивільного захисту ЄС, Союз також залучив тисячі електрогенераторів і трансформаторів. Ці енергетичні об'єкти вироблятимуть електроенергію для забезпечення потреб 6,5 мільйонів людей. Ми оцінюємо загальний обсяг підтримки енергетичного сектору України з боку ЄС та країн-членів щонайменше у 2 мільярди євро від лютого 2022 року.

Окрім того, наразі триває передача Україні цілої електростанції потужністю 3600 МВт з Литви, а також газової турбіни потужністю 200 МВт з Естонії. Разом ми можемо змінити ситуацію та компенсувати значну частину енергії, втрачену внаслідок російських атак, здійснених протягом весни.

«Ключову роль в уникненні сценарію «ми ремонтуємо, вони руйнують» відіграє протиповітряна оборона. У Нью-Йорку я знову звернувся до моїх колег, аби прискорити надання Україні систем ППО та перехоплювачів».

Потрібно уникнути сценарію «ми ремонтуємо, вони руйнують»: ми надсилаємо матеріали, а вже наступного дня росіяни влучають у них. Саме тому протиповітряна оборона відграє ключову роль. У Нью-Йорку я знову звернувся до моїх колег, аби прискорити надання Україні систем ППО та перехоплювачів і замовити більше у виробників, адже Україна, ймовірно, потребуватиме цього в довгостроковій перспективі.

Я також вкотре закликав дозволити Україні наносити удари по аеропортах та злітних майданчиках на території Росії, використовуючи західну зброю. Дозвольте Україні цілити в лучників, а не у стріли! Поки що не всі погодились на це. Однак ми пообіцяли підтримувати Україну будь-якими засобами, допоки це буде потрібно. І енергетичний фронт стане вирішальним цієї зими, - йдеться у дописі Жозепа Борреля.

План підтримки енергетики

У свою чергу Президентка Європейського інвестиційного банку Надя Кальвіньо оголосила про План підтримки енергетики України — ініціативу з розширення допомоги ЄС, спрямованої на підтримку енергетичної інфраструктури України, яка зазнала руйнувань та серйозних пошкоджень внаслідок війни з Росією, що триває. План спрямований на підвищення стійкості країни та її громадян перед зимовим сезоном.

Під час зустрічі міністрів фінансів ЄС у Люксембурзі Президентка Кальвіньо повідомила, що в межах цього плану ЄІБ має намір інвестувати до 600 млн євро у фінансування екстрених енергетичних проєктів у державному та приватному секторах. Фінансування буде забезпечене в межах програми фінансової підтримки України від Європейського Союзу “Ukraine Facility” та частково підкріплене фондом і консультативною програмою ЄІБ “EU for Ukraine”. Це фінансування сприятиме відновленню та модернізації енергетичної інфраструктури України, адаптуючи її до європейських стандартів і прискорюючи інтеграцію країни з ЄС.

Спершу фінансування спрямують на проєкти, які забезпечують генерацію електроенергії та тепла за допомогою обладнання, що можна швидко встановити для оперативного задоволення нагальних енергетичних потреб. План також приділяє увагу проєктам з укриття ключових електричних підстанцій. Він передбачає швидке відновлення постачання електроенергії та тепла, щоб уникнути перебоїв у роботі критично важливих об’єктів, як-от лікарень, шкіл та систем водопостачання, і забезпечити стабільну роботу для населення, бізнесу та державних установ.

Крім того, план включає середньострокові заходи, спрямовані на підвищення стабільності та стійкості енергетичного сектору України. Основна увага приділяється підвищенню енергоефективності в громадському та житловому секторах, що дасть змогу зменшити споживання енергії та забезпечити довгострокову енергетичну стабільність.

План також передбачає можливість розширення наявних програм із відновлення та муніципальних рамкових програм ЄІБ, даючи змогу інтегрувати енергетичні ініціативи в межах цих програм. План тісно узгоджений із пріоритетами уряду України та ретельно обговорений із Міністерством фінансів України.

Президентка Групи ЄІБ Надя Кальвіньо зазначила: «План підтримки енергетики України — важливий крок для того, щоб мільйони українців і підприємств отримали електроенергію та тепло, яких вони терміново потребують цієї зими. Ми плануємо інвестувати до 600 млн євро, залучаючи програму ЄС “Ukraine Facility” та внески наших акціонерів — держав-членів ЄС. Разом із нашими партнерами в ЄС наша підтримка непохитна: ми працюємо пліч-о-пліч з Україною у цей критичний період і заради кращого майбутнього».

«План не лише спрямований на задоволення нагальних енергетичних потреб України, а й підтримує зелений перехід, інвестуючи в проєкти з енергоефективності та відновлюваних джерел енергії. Це сприятиме не тільки відновленню країни, але й пришвидшить рух України до сталого енергетичного майбутнього та глибшої інтеграції з Європейським Союзом, забезпечуючи відповідність європейським стандартам для спільного надійного майбутнього», — додала віцепрезидентка ЄІБ Тереза Червінська, відповідальна за операції Банку в Україні. Цього тижня в Римі вона представить план підтримки на засіданні Керівного комітету Платформи донорів України.
Міністр фінансів України Сергій Марченко сказав: «Я вдячний ЄІБ за розуміння нагальних енергетичних потреб України та оперативне ухвалення рішення. Невпинні атаки Росії на нашу енергетичну інфраструктуру створюють величезний тиск на країну. План ЄІБ щодо підтримки енергетичного сектору України — ще один важливий внесок у відновлення електроенергії та опалення для критично важливих установ, як-от лікарень та шкіл. Це гарантуватиме, що наші громадяни матимуть доступ до енергії, необхідної для подолання потенційних викликів у майбутньому».

Виконавчий віцепрезидент Європейської Комісії, відповідальний за стратегію «Економіка, що працює для людей», Валдіс Домбровскіс сказав: ««Це фінансування від ЄІБ, яке також підтримується бюджетом ЄС, надходить у критично важливий момент. Воно дає можливість українській владі відновити електропостачання та опалення для ключових установ, як-от лікарень та шкіл, і захистити енергомережу від подальших перебоїв на тлі жорстоких атак Росії на енергетичну інфраструктуру. Це допоможе Україні підготуватися до зими, зробить її енергетичну систему більш стійкою та надійною, а також підвищить енергоефективність, забезпечуючи відповідність стандартам ЄС на її шляху до майбутнього членства. Європейський Союз і далі відданий підтримці України та її громадян».

Довідкова інформація

Ukraine Facility — програма фінансової підтримки України від Європейського Союзу протягом 2024-2027 років. €50 млрд буде спрямовано на фінансування державного бюджету, стимулювання інвестицій, а також технічну підтримку в реалізації програми.

Фонд ЄІБ “EU for Ukraine” (EU4U), заснований у 2023 році в межах ширшої ініціативи банку “EU for Ukraine”, має на меті прискорити надання банком підтримки для найнагальніших інфраструктурних потреб України та сприяти економічній стабільності країни. Фонд фінансує критично важливі проєкти з відновлення та реконструкції як у державному, так і в приватному секторах, а також покращує доступ до фінансування для українських підприємців. Станом на сьогодні фонд отримав зобов’язання на понад 420 млн євро від держав-членів ЄС.

admin

Закарпаття готується до зимового сезону. Перезимувати допоможе Євросоюз

Джерело: www.rionews.com.ua