вологість:
тиск:
вітер:
У селі Бадалово вшанували пам’ять мучеників
У третю неділю листопада на Берегівщині в селі Бадалово традиційно вшанували пам’ять місцевих жителів, котрі стали жертвами сталінського терору 1944 року. Меморіальний захід організував місцевий осередок Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС).
Під час богослужіння в реформатській церкві пастор Жолт Шапі проповідував Слово Боже на основі біблійної історії життя Саула і Давида з Першої Книги Самуїла. Священник намагався донести до присутніх думку, що навіть у нинішні важкі часи ми повинні прагнути, щоб Господь залишався нашою твердинею, бо тільки Він може захистити нас від усіх небезпек.
Після богослужіння учасники заходу перейшли в розташований поруч меморіальний парк. Там біля пам’ятного знака першим до присутніх звернувся голова місцевого осередку ТУКЗ-КМКС Людвіг Якоб. Він нагадав, що 80 років тому півтори сотні мешканців Бадалова потрапили до різних таборів, 88 з них так і не повернулися додому, до свого рідного села. Ці люди стали жертвами виключно через свою угорську національність, через свою віру.
80 років – це чимало, відтоді виросли три покоління, але історія десь усе ж повторюється, зазначив Людвіг Якоб. «Зараз листопад 2024-го. Через тисячу днів після початку жорстокої війни тисячі закарпатських чоловіків розлучені зі своїми близькими, з громадами. […] Усі війни в історії закінчувалися миром. Зміни у великій політиці дають надію на повернення життя в нормальне русло, на мир. А до того часу молімося за це», – наголосив він.
«Період між 1944 і 1953 роками минув у дусі сталінського терору. У той час понад 150 людей з Бадалова було депортовано до різних радянських концтаборів»,– наголосила, у свою чергу, консулка Угорщини в Берегові Андрея Фюлеп, пригадавши жахливі події 80-річної давнини. На завершення виступу вона процитувала слова Домонкоша Кошарі: «Нація не може ображатися на світову історію». Водночас її обов’язок – пам’ятати, бо до цього зобов’язує не лише минуле, а й сьогодення та майбутнє.
Відтак учні Бадалівської гімназії Жофія Папаї та Олівер Ботош продекламували тематичні вірші.
Звернувся до присутніх і староста села Імре Салаї. За його словами, ушановувати пам’ять мучеників – наш святий обов’язок, і ми маємо зробити все можливе, щоб жахіття 80-річної давнини ніколи не повторилися.
Пастор Жолт Шапі прочитав коротку молитву в пам’ять про жертв та помолився за збереження нації.
На завершення меморіального заходу присутні виконали національну молитву угорців та пісню «Созат» і поклали вінки до пам’ятного знака.
(tamási/ Kárpátalja hetilap )
Джерело: ko.net.uaНовини рубріки
Патрульні поліцейські виявили керманича, який незаконно перевозив деревину
21 листопада 2024 р. 12:42
Поліція Закарпаття розшукала зловмисника, який скоїв смертельну ДТП та втік за межі області
21 листопада 2024 р. 12:42
На Ужгородщині у ДТП травмовано неповнолітню дівчину
21 листопада 2024 р. 12:34