Як у Перечині цьогоріч колядували

29 грудня 2024 р. 16:11

29 грудня 2024 р. 16:11


Другий рік поспіль більшість українців та закарпатців почали відзначати Різдво 25 грудня. У Перечині здавна відзначають два Різдва: у місті проживають вірники римо-католицької конфесії, які дотримуються григоріанського календаря. Торік греко-католики перейшли на григоріанський календар, а вірники Православної церкви України – на новоюліанський. Святвечір ці релігійні громади відзначають 24 грудня, а Різдво – 25-го. Колядують ще 26 та 27-го. Цьогоріч у Перечині було багато колядників і святкові пісні линули містом декілька днів поспіль, які виконували хлопці та дівчата, молодь, школярі, колядницькі гурти, церковна коляда. Люди приймали вдома колядників та ходили в гості до рідних та друзів. Додам, що у Перечині багато мішаних сімей, де мирно уживаються представники різних конфесій, святкують два Різдва та два Великодні.

Колядники із саксофоном

Після святкової вечері за родинним столом, 24 грудня троє підлітків вирушили колядували із саксофоном. Це було просто чудово. Молодці! Станіслав Попович, студент Ужгородського фахового музичного коледжу, грав на музичному інструменті, а учні Перечинського ліцею імені Героїв 68-го батальйону Віталій та Станіслав співали обрядові пісні. У їхньому репертуарі декілька відомих колядок, зокрема, «Добрий вечір тобі, пане господарю», «Нова радість стала», «Небо і земля», «Коли звізда ясна». Раніше Стас ходив колядувати сам. Тріо сформувалося торік.

Квартет із дзвіночком та бубонцями

Зранку 25 грудня у мікрорайоні «Штати» колядував квартет. У складі гурту був один хлопець – Максим Ковач, 11 років, та троє дівчат: Єлизавета Яцук, 13 років, Настя Уліганець, 11 років, та семирічна Кіра Качур. Колядниці мали на собі українські хустки, а колядник – калап. Свій спів супроводжували калатанням різдвяного дзвоника та бубонцями, що додавало святковості.

Як у Перечині цьогоріч колядували

Розпочали колядкою «Хай Ісус, мале дитя»:

– Ми прибули, господарю, до вашої хати,

Хочемо Вам, господарю, заколядувати.

Хай Ісус, мале дитя, благословить ваше життя.

Щоб Ви в мирі проживали і біди не знали.

Продовжили виступ колядкою:

«Нічка та ясная зорями світила.

У Вифлеємі Пречиста Діва сина народила в яслах на сіні.

Слава Богу, слава на висоті, /На землі мир, спокій.

Слава вгорі, мир на землі, /В людях добра воля!»

А далі лунає побажання: «Скільки б не співали, а кінчати час, /Кращі побажання ви прийміть: /І у вас, і в нас хай буде гаразд, щоб ви і ми щасливі були».

Завершили вінчівкою: «Вінчуємо вам, вінчуємо, на поді ковбаску чуємо. А ковбаска не така – дайте, дядьку, п’ятака».

До коляд діти явно готувалися: вивчили напам’ять багато тексту, склали сценарій свого виступу, одяглися як колядники, отож заслужили хорошу винагороду.

До церкви – на святкове богослужіння

Різдво Христове – це релігійне свято. Цього дня люди йдуть до церкви на богослужіння. Святкова Літургія відбулася у греко-католицькому Свято-Миколаївському храмі. Присутні молилися, колядували, новонародженого Ісуса прославляли. Сповідальники отримали святе причастя. І було мированя.

Як у Перечині цьогоріч колядували

На території храму та всередині встановлені вертепи із біблійними персонажами. На тлі них люди фотографуються на добру згадку про Різдво 2024 року.

«Перечинські колядки»

Того ж дня о 14 годині у центральному скверику міста розпочалося традиційне свято «Перечинські колядки». У заході взяли участь колядницькі групи освітніх закладів, клубні установи, фольклорні колективи Перечинської громади. Зі сцени лунали різні колядки, різдвяні пісні. Костюмований бетлегем з 16 учасників з греко-католицької церкви села Сімерки представив справжнє різдвяне дійство зі старовинними колядками, віншівками.

Як у Перечині цьогоріч колядували

Як у Перечині цьогоріч колядували

Як у Перечині цьогоріч колядували

Як у Перечині цьогоріч колядували

У Перечині проводять це свято щороку, щоб славити у колядах Ісуса, а також для того, щоб продовжувати традиції дідів та прадідів, а ще для того, аби заводити нові знайомства, зустрічати початок Нового року та створювати новітні традиції, які в майбутньому підхоплюватимуть й наші діти, молоде покоління.

На завершення різдвяної коляди ведуча Тетяна Кречко від імені усіх жителів громади подякувала нашим воїнам, героям, Збройним силам України, які щодня і щоночі захищають нас від російського ворога.

Церковна коляда з різдвяними дзвіночками та баяном

Сформувалося декілька груп церковної коляди. У складі однієї із груп греко-католицької парафії святого Миколая Чудотворця була і я.

Як у Перечині цьогоріч колядували

Як у Перечині цьогоріч колядували

Як у Перечині цьогоріч колядували

Наша група (пан Петро, пан Мирон, Василь Самош з дружиною Наталією, Василь Сухан, Наталія Іванова, Олександр Гойс, Іван Штелиха) колядувала у будинках по вулиці Ужгородській, Садовій, Світавській, у мікрорайоні «Штати» та на Поташні, у тих людей, які святкували Різдво і наперед просили прийти до них. Зауважу, що сім’ї різних віросповідань. 25 грудня ми колядували шість годин. Погода була вітряна, холодна, тому ми змушені були швидкими темпами ходити від хати до хати і новонародженого Ісуса прославляти. «Дякуємо, що прийшлисьте і до нас хату завеселити», – казали вдячні господарі. Зауважу, що перечинський вислів «хату завеселити» дуже влучний і мені припав до душі.

– Рождество твоє, Христе Боже наш!

Возсія мирові світ разума:

В нім бо звізда служащії, звіздою учахуся.

Тобі кланятися, Сонцю правди,

І тебе відіти со висоти Востока.

Господи, слава Тобі! – колядники співають тропар Різдва, заходячи до хати.

Потім лунає одна із колядок (у кожній оселі інша): «Нова радість стала», «Небо і земля нині торжествують», «Во Віфлеємі нині новина», «Добрий вечір тобі, пане господарю», супроводжуючи спів мелодійним калатанням різдвяних дзвоників та баяном, яким майстерно володіє Іван Штелиха. Пан Петро вінчує господарям прожити прийдешній рік у мирі, благодаті, доброму здоров’ї, нехай Господь з високого неба допоможе у справах, здійсненні мрій і бажань. На завершення гурт співає «Многая літ». Оселя наповнюється святковою атмосферою. Від радості люди похилого віку та одинокі плакали. «Дякую Богу, що дочекалася Різдва, бо здоров’я не дуже», – витираючи сльози, каже 86-річна пані Марія.

Заколядовані гроші будуть використані для потреб церкви.

Хочу сказати, що у Перечині різдвяні традиції зберігають, популяризують і примножують як люди старшого покоління, так і молодь. І це радує і додає оптимізму.

Христос народився! Славімо Його!

Тетяна ГРИЦИЩУК, фото та відео автора

Як у Перечині цьогоріч колядували

Джерело: ko.net.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua