Трамп хоче українські рідкоземельні метали в обмін на допомогу: це було у «плані перемоги» Зеленського

05 лютого 2025 р. 08:20

05 лютого 2025 р. 08:20


Дональд Трамп 3 лютого заявив, що для отримання подальшої допомоги від США Україна має надати доступ до рідкоземельних елементів – їх використовують у електронних приладах, запалювальних сумішах, ядерній техніці, а також як каталізатори.

Президент США заявив, що в Україні є «дуже цінні рідкоземельні метали», а Сполучені Штати хочуть, аби їхні вкладення (ідеться про допомогу – Ю.К. ) були певною мірою «гарантовані».

«Ми хочемо укласти угоду з Україною, в якій вони гарантуватимуть те, що ми їм даємо, своїми рідкоземельними металами та іншими речами», – зазначив Трамп, як завжди, без конкретики.

Як відреагували у світі

Смішно було чути реакцію московитів. Там речник Володимира Путіна Дмитро Пєсков сказав, що найкраще, аби США взагалі не допомагали Україні, тоді б і питання видобутку рідкоземельних металів не поставало. Це, мовляв, пропозиція «купівлі допомоги».

Канцлер Німеччини Олаф Шольц звинуватив Трампа в егоїзмі. Він впевнений, що Києву самому знадобляться ресурси для майбутнього відновлення та утримання армії.

«Ці ресурси країни слід було б використовувати для фінансування всього того, що знадобиться після війни. Було б дуже егоїстично та егоцентрично вимагати ресурси для фінансування підтримки оборони», – сказав Шольц 3 лютого після неформального оборонного саміту ЄС у Брюсселі.

Після виступу Трампа виявилося, що доступ країн Заходу до рідкоземельних металів України є одним із пунктів «Плану перемоги» Володимира Зеленського зразка осені 2024 року. Він обіцяв державам, що підтримують Київ, «забезпечити прибуток від інвестицій» через природні ресурси України, зокрема «критично важливі метали ціною в трильйони доларів». Серед них – уран, титан, літій, графіт.

Зеленський представив цей план Трампу ще у вересні 2024 року на зустрічі в Нью-Йорку , пише «Суспільне». В Офісі президента сказали, що пункт про рідкоземельні метали «писався спеціально під Трампа»: Штатам та ЄС пропонувалися угоди про інвестиції та використання.

У листопаді 2024 року про це також повідомляли у Financial Times. Мовляв, у листопаді 2024 року сенатор-республіканець Ліндсі Грем на каналі Fox News пропонував укласти угоду між Україною та США щодо видобутку рідкоземельних мінералів в Україні. Він попереджав: важливо, що українці готові укласти угоду зі США, а не з росіянами. Оскільки велику частку видобутку рідкоземельних металів контролює Китай , контроль над українськими ресурсами міг би посилити позиції Росії та Китаю на світовому ринку критичних мінералів, що становить загрозу для енергетичного переходу Заходу.

Так чи інакше, у вівторок, 4 лютого, Зеленський публічно схвалив натяк Трампа видобувати корисні копалини.

«Ми відкриті до того, що все це може бути розроблене з нашими партнерами, які допомагають нам захистити нашу землю і штовхають ворога назад своєю зброєю, своєю присутністю, санкційними пакетами. І це абсолютно справедливо. Я про це говорив ще у вересні, коли в нас була зустріч із президентом Трампом», – сказав Зеленський.

Про що йдеться

Рідкоземельні метали (РЗМ) – це група з 17 хімічних елементів, включаючи лантаноїди, а також скандій та ітрій. Ці елементи мають унікальні магнітні, люмінесцентні та електрохімічні властивості, що робить їх незамінними в сучасних технологіях, енергетиці та оборонній промисловості. Вони є критично важливими для виробництва електромобілів, смартфонів та іншої електроніки (наприклад, літій). Складність видобутку полягає у тому, щоб зробити копалини придатними до використання. Це витратний процес, що потребує обладнання та кваліфікованих працівників.

Карта Forbes

Наскільки істотними є поклади цих металів в Україні? В експертів різна думка. Одні пишуть, що запаси РЗМ та інших критичних мінералів значні. За даними Світового економічного форуму, країна входить до десятки світових постачальників мінеральних ресурсів, маючи близько 20 тисяч родовищ 116 видів мінералів. До них належать титан, літій, берилій, марганець, галій, уран, цирконій, графіт, апатит, флюорит і нікель.

Карта

Інші зазначають, що «Україна має дуже обмежені поклади окремих рідкоземельних елементів». При тому частина з них уже знаходиться на тимчасово окупованих територіях, проте точні дані про ці елементи становлять державну таємницю. Деякі джерела вважають, що російська агресія могла бути частково мотивована бажанням контролювати великі запаси критичних мінералів України, які мають стратегічне значення для виробництва передових «зелених» енергетичних технологій.

За оцінкою Forbes у 2023 році сукупна вартість корисних копалин в Україні сягала до 15 трильйонів доларів. При цьому понад 70% загальної суми були у трьох областях – Донецькій , Дніпропетровській та Луганській . За даними канадської фірми з оцінки геополітичних ризиків SecDev, Росія взяла під контроль українські території з покладами енергоресурсів, металів та мінералів, що оцінюють у принаймні 12,4 трильйонів доларів.

У Центрі економічної стратегії (ЦЕС) вважають , що реальний інтерес для закордонних інвесторів становлять титан (використовують у машинобудуванні та виробництві фарб і пластмас), літій (акумуляторні батареї, скло, кераміка) та нікель.

Старший економіст ЦЕС Володимир Ланда розповів, що Україна до 24.02.2022 забезпечувала 6-7% світового видобутку титанових руд та виробництва титанових концентратів, але згодом суттєво скоротила виробництво.

Щодо літію, то його запаси становлять державну таємницю, неофіційно – оцінюються у 500 тисяч тон. Це менше 2% світових резервів, але значні поклади за мірками Європи (2 місце після Німеччини). Україна поки не видобуває літій.

«Залучення іноземних інвесторів до розробки критично важливих корисних копалин дозволить інтегрувати Україну у виробничі ланцюжки», — вважає Ланда.

Трамп хоче українські рідкоземельні метали в обмін на допомогу: це було у «плані перемоги» Зеленського

Трамп хоче українські рідкоземельні метали в обмін на допомогу: це було у «плані перемоги» Зеленського

Джерело: mukachevo.rayon.in.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua