вологість:
тиск:
вітер:
Вздовж угорсько-українсько-румунського кордону стартував проєкт на підтримку мовного розмаїття
Новий проєкт міжнародного співробітництва розпочався на початку 2025 року. Мета однорічної програми «Транскордонна мовна доступність у суспільному житті» – зміцнення та розвиток мовного розмаїття регіону. Партнери проєкту – Європейське об’єднання територіального співробітництва ТИСА (ЄОТС ТИСА), благодійний фонд «За угорський інститут» та фонд Partium Identity.
Офіційне відкриття та презентація проєкту на Закарпатті відбулись 31 січня у стінах Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ в Берегові. Присутніх привітала голова БФ «За угорський інститут» Тюнде Товт. «Наш благодійний фонд був створений багато років тому з метою підтримки функціонування Закарпатського угорського інституту. […] Сьогодні наші цілі включають підтримку суспільного життя, розвитку загальної та вищої освіти. У зв’язку з цим ми долучилися до цієї міжнародної програми», – повідомила очільниця організації.
Відтак про мету проєкту розповів ректор Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ Іштван Черничко: «У реалізації проєкту з українського боку братиме участь Науково-дослідний центр імені Антонія Годинки, який діє при нашому вишу. Заклад раніше започаткував кілька подібних ініціатив, в рамках яких, передусім, аналізував використання угорської мови в різних сферах життя. Одним із головних висновків дослідження стало те, що серед закарпатських угорців існував значний попит на використання угорської мови на офіційному рівні, тоді як у приватній сфері внаслідок історичних змін дедалі більш важливу роль відіграє багатомовність. Цей проєкт – справді потрібна можливість».
Голова ЄОТС ТИСА Оскар Шестак під час виступу підкреслив важливість транскордонного мовного співробітництва. «Після зміни режиму почалася своєрідна мовна ізоляція, яка ускладнила спілкування між громадами та взаємодію між мовами. Однією з головних цілей цього річного проєкту є подолання цих бар’єрів і сприяння встановленню точок дотику між мовами в регіоні», – повідомив він.
Представник фонду Partium Identity, у свою чергу, наголосив, що проєкт сприяє збереженню культурної та мовної спадщини регіону, а також діалогу та співпраці між місцевими громадами. Він підкреслив, що підтримка багатомовності відіграє ключову роль не лише у плеканні традицій, а й у зміцненні ідентичності молодих поколінь. Він додав, що ініціатива сприятиме зміцненню соціальної єдності в регіоні в довгостроковій перспективі, водночас створюючи можливість розвивати мовні навички та зберігати культурне розмаїття.
Проєкт HUSKROUA Language APL впроваджується в рамках програми Interreg, яка співфінансується Європейським Союзом, і триватиме у період із 1 січня до 31 грудня 2025 року. Організатори сподіваються, що ініціатива сприятиме зміцненню мовних і культурних відносин між угорською, українською та румунською громадами в довгостроковій перспективі.
(LI/ Kárpátalja hetilap )
Джерело: ko.net.uaНовини рубріки
Майбутні працівники дитсадків проходитимуть перевірку відповідності посаді
05 лютого 2025 р. 14:37
Як на Закарпатті називали дітей у 2024 році
05 лютого 2025 р. 14:26
У Закарпатській області поширені кишкові інфекції та туберкульоз
05 лютого 2025 р. 14:24