В пресцентрі Закарпатської ОВА відбувся брифінг на тему «Самовільне залишення частини: як повернутися».

23 лютого 2025 р. 11:01

23 лютого 2025 р. 11:01


Захід відбувся у зв’язку з актуальністю проблеми самовільного залишення військової частини окремими військовослужбовцями, що негативно впливає на загальну обороноздатність держави, та в межах інформаційної кампанії щодо правових наслідків таких дій і механізмів добровільного повернення без подальшого притягнення до кримінальної відповідальності.

Під час брифінгу представник Закарпатського ОТЦК та СП Андрій Акімов, старший офіцер Військової служби правопорядку (ВСП) Юрій Касянчук та заступник начальника слідчого управління ГУ НП в Закарпатській області  Володимир Пукман розказали про правові аспекти повернення військовослужбовців до частини, відповідальність за самовільне залишення місця служби та можливі шляхи уникнення кримінальної відповідальності.

Андрій Акімов окремо зупинився на алгоритмах добровільного повернення військовослужбовців до лав Збройних сил України і закликав громадян скористатися нагодою уникнути кримінальної відповідальності за самовільне залишення частини.

Нагадаємо про існуючі три алгоритми повернення із СЗЧ.

Для військовослужбовців, які вперше вчинили СЗЧ чи дезертирство до 29.11.2024, відомості по якому внесено в ЄРДР, діє такий алгоритм повернення на службу

1. Подача рапорту через “Армія+” (опційно)

Військовослужбовець подає рапорт через “Армія+” («Рапорти» → «Повернення на службу після СЗЧ»), вказуючи свою посаду, військову частину, номер кримінального провадження та орган досудового розслідування (за наявності).

Додає рекомендаційний лист від військової частини, де бажає продовжити службу (за наявності).

2. Прибуття до ВСП ЗС України

Протягом 24 годин після написання рапорту необхідно прибути до Військової служби правопорядку ЗСУ (до 01.03.2025).

У ВСП отримати припис та дані військової частини для поновлення служби.

3. Прибуття до батальйону резерву

Командир батальйону резерву протягом 24 годин інформує відповідні органи про прибуття військовослужбовця.

Протягом 72 годин поновлює на службі, зараховує на всі види забезпечення, повідомляє органи досудового розслідування та відповідні кадрові органи.

4. Призначення на посаду в батальйоні резерву

Військова частина, з якої здійснено СЗЧ, надсилає необхідні документи.

Військовослужбовець призначається на посаду в батальйоні резерву, здійснюється продовження контракту (для контрактників).

5. Переміщення до військової частини

Через “Армія+” подається рапорт та рекомендаційний лист для переміщення.

За відсутності листа батальйон резерву формує план переміщення згідно з потребами ЗСУ.

Після ухвалення рішення видається наказ про виключення зі списків батальйону резерву та супровідні документи.

Алгоритм дій для військовослужбовців, які вперше вчинили СЗЧ або дезертирство до 29.11.2024, і відомості по яких НЕ внесено в ЄРДР.

1. Подача рапорту через Армія+ (опційно)

Військовослужбовець має можливість подати рапорт через Армія+ у розділі “Рапорти” на тип “Повернення на службу після СЗЧ”. У рапорті необхідно вказати посаду, яку займав, а також військову частину, де проходив службу на момент призупинення. Важливо додати рекомендаційний лист від тієї військової частини, в яку ви хочете повернутися для подальшого проходження служби (за наявності).

2. Прибуття та реєстрація в ВСП ЗС України

Після подачі рапорту військовослужбовець зобов’язаний прибути до Військової служби правопорядку Збройних Сил України протягом 24 годин. Це потрібно зробити до 1 березня 2025 року. Після цього військовослужбовець отримає припис до батальйону резерву, до якого необхідно прибути для поновлення на службі.

Військовослужбовець має прибути до визначеного батальйону резерву, подати рапорт про прибуття та переміщення до батальйону для подальшого проходження служби. Важливо подати рапорти як особисто, так і через Армія+. Рапорти повинні містити інформацію про прибуття та наміри служити в батальйоні резерву.

4. Включення до списку тимчасово прибулого особового складу та підготовка плану переміщення

Після того, як військовослужбовець прибуде до батальйону резерву, командир батальйону має видати наказ (по стройовій частині) щодо включення його до списку тимчасово прибулого особового складу. Військовослужбовець буде зарахований на котлове забезпечення та обліковуватиметься в книзі тимчасово прибулого особового складу. Також, командир батальйону має надіслати повідомлення до попередньої частини про прибуття військовослужбовця, додавши витяг з наказу і рекомендаційний лист для переміщення до батальйону резерву.

5. Поновлення на всіх видах забезпечення та надсилання плану переміщення

У день отримання всіх документів командир попередньої частини має видати наказ про повернення військовослужбовця на службу та поновлення на всіх видах забезпечення, окрім котлового. Також, командир має надіслати план переміщення до відповідного кадрового центру ЗС України для подальших дій.

6. Переміщення військовослужбовця після прийняття кадрового рішення

Після того, як кадрове рішення буде прийняте, командир батальйону резерву має надіслати командиру попередньої частини рапорт військовослужбовця про здачу справ та посади. Командир попередньої частини після отримання кадрового рішення має підготувати документи для зняття військовослужбовця з усіх видів забезпечення та виключення його зі списків особового складу військової частини. Це включає витяг з наказу, припис, грошовий атестат та інші необхідні документи, які передаються до батальйону резерву.

Організація подальших дій

Командир батальйону резерву, отримавши копії визначених документів, організовує подальше опрацювання цих документів згідно з вимогами керівних документів для правильного переміщення військовослужбовця до наступної частини.

Повернення до військової служби військовослужбовців, які вчинили вперше СЗЧ чи дезертирство після 29.11.2024

Спрощений алгоритм повернення на військову службу не стосується військових, які вчинили самовільне залишення частини (СЗЧ) після 29 листопада 2024 року.

Такі військовослужбовці повинні пройти через загальну процедуру, згідно якої вони можуть бути звільнені від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вони добровільно звернулися із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби (закон України 3902-IX від 20.08.2024 року).

Алгоритм дій:

1. Військовослужбовець, який вчинив СЗЧ або дезертирство після зазначеної дати, повинен звернутися до слідчого, прокурора або суду із клопотанням про намір повернутися на військову службу.

2. Для продовження служби необхідна письмова згода командира військової частини, яку військовий залишив.

3. Проходить розслідування кримінальної справи.

4. Прокурор подає клопотання до суду щодо звільнення від кримінальної відповідальності.

5. Лише після рішення суду починається процес поновлення на службі, включаючи забезпечення усіма видами необхідної підтримки.

Цей процес передбачає чітке дотримання процедурних норм, щоб забезпечити повернення військовослужбовців у лава Збройних Сил України у законний спосіб, з дотриманням прав та вимог чинного законодавства України.

Група комунікацій Закарпатського ОТЦК та СП

В пресцентрі Закарпатської ОВА відбувся брифінг на тему «Самовільне залишення частини: як повернутися».

Джерело: ko.net.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua