Новий вітропарк на Закарпатті: реалізація проєкту потужністю 1,5 ГВт займе щонайменше 4,5 роки

05 квітня 2025 р. 08:08

05 квітня 2025 р. 08:08



Реалізація амбітного проєкту з будівництва вітроелектростанції (ВЕС) загальною потужністю 1,5 ГВт у Закарпатській області потребуватиме не менше ніж 4,5-5 років. Про це повідомив Владислав Єременко, генеральний директор ТОВ "Френдлі Вінд Технолоджі" та ТОВ "УК "Вітряні парки України", в інтерв’ю "Енергореформі".

За словами керівника, тривалість реалізації проєкту зумовлена низкою факторів:

Необхідність проєктування та будівництва інфраструктури. Створення всієї необхідної інженерної мережі є тривалим процесом.
Виготовлення вітротурбінного обладнання. Сам процес виробництва сучасних вітротурбін займає значний час.
Кліматичні особливості гірської місцевості. На відміну від рівнинних територій, будівництво в горах Закарпаття обмежене сприятливими погодними умовами, а саме весняно-літнім та частково осіннім періодами. Зимові умови роблять будівельні роботи практично неможливими.
Єременко також підкреслив, що заводу "Френдлі Вінд Технолоджі", єдиному в Україні виробнику вітротурбін мегаватного класу, який після початку повномасштабної війни переїхав з Краматорська до Перечина на Закарпатті, довелося модернізувати обладнання. Це пов'язано з тим, що специфічний клімат регіону характеризується поєднанням значної кількості опадів та сильних вітрів, що призводить до обледеніння лопатей вітротурбін. Модернізація включала встановлення додаткового обігріву для протидії цьому природному явищу.

Крім того, генеральний директор зазначив, що для різних майданчиків майбутньої ВЕС знадобляться турбіни різної висоти. Якщо для вже діючої першої ВЕС на Закарпатті потужністю 80 МВт у Нижньоворітській громаді використовуються турбіни заввишки 140 метрів (що на 20 метрів більше за попередні моделі), то для інших локацій можуть знадобитися 100-метрові турбіни.

Будівництво вітропарку в гірській місцевості також пов'язане зі значними ландшафтними складнощами. Необхідно враховувати великі перепади висот, ретельно підбирати майданчики для встановлення вітротурбін та оптимально розміщувати елементи передачі електроенергії, включаючи підстанції та лінії електропередачі (повітряні чи кабельні).

"Все це дуже непросто. І це виходить більш дороговартісно, ніж на рівнині", – підсумував Владислав Єременко.

Водночас, керівник повідомив про амбітні плани заводу "Френдлі Вінд Технолоджі" щодо збільшення виробничих потужностей утричі протягом 2025 року та виходу на виробництво 100 вітротурбін на рік.

Щодо поточної ситуації, Єременко розповів, що наразі в роботі вже перебувають вісім з шістнадцяти вітротурбін першої ВЕС на Закарпатті (80 МВт) у Нижньоворітській громаді. Повний запуск цієї станції заплановано протягом першого півріччя поточного року. Він також наголосив на значному мультиплікаційному ефекті від інвестицій у вітроенергетику, зазначивши, що кожна вкладена гривня приносить близько ста гривень економічного зростання.

Нагадаємо, що про плани "Френдлі Вінд Технолоджі" та УК "Вітряні парки України" щодо будівництва 1,5 ГВт ВЕС на Закарпатті Владислав Єременко повідомляв ще наприкінці 2024 року під час пресконференції в агентстві "Інтерфакс-Україна".

Новий вітропарк на Закарпатті: реалізація проєкту потужністю 1,5 ГВт займе щонайменше 4,5 роки

Джерело: transkarpatia.net