вологість:
тиск:
вітер:
Скільки перед Великоднем на Закарпатті коштує шовдар
Наближається одне з найбільших релігійних свят і краяни дуже активно готуються до нього. Господині прибирають у квартирах та будинках, ґазди наводять лад на подвір’ях та в садах і всі разом запасаються продуктами. Хтось купує борошно, щоб пекти пасочки, хтось яйця – для випічки та писанок, а хтось шукає найсмачніший шовдар, аби здивувати гостей.
Купити бекон зараз можна як у м’ясних магазинах, так і в супермаркетах та навіть на ринках. Але які ціни? Скільки коштує шовдар? Це й дізнавався «Карпатський об’єктив».
Які ціни на ринках
Пан Степан живе на Ужгородщині. Займається вирощуванням та заготівлею свиней і продажем м’ясної продукції. М’ясом його дружина торгує й на ринку в Ужгороді, а дещо господар пропонує краянам купити через інтернет. Каже, що перед Пасхою в нього багато замовлень і найбільше цікавляться саме шинкою.
«У мене м’ясо молодих свиней, вирощених на натуральних кормах. Шовдар тепер найбільш топова продукція. Продаю по 300 гривень за кілограм. Така ж ціна на домашню ковбасу. Сало збуваю по 200 гривень, ребра – по 240, підчеревину – пол. 280, корейку – по 370, шию – так само, рульку – по 240. Продаю також свиней тушками, пів тушками та четвертинками. Вартість – 140 гривень за кілограм. Можливий самовивіз, можу привезти замовнику додому. Вважаю, що ціни в мене демократичні, бо з свинями багато роботи, зараз мало хто їх розводить, бо невигідно. Наразі найбільше купують шовдар, ковбасу, корейку – на страви та шию на шашлик», – розповів він «Карпатському об’єктиву».
Пані Марія торгує на Хустському ринку аналогічною продукцією. Зізнається, що останній тиждень покупців побільшало відсотків на 60. Отоварюються крім шовдара, різною бужениною та власне м’ясом, із якого жінки пектимуть відбивні, котлети, робитимуть голубці та рулети.
«Маю постійних клієнтів і вони вже не перший рік купують саме в мене. Вибір маю дуже гарний, м’ясо свіже, розкуповують його тепер швидко, – зізнається вона. – Шия свині в мене по 280 гривень, шовдар – 250, рульки – 140, ковбаси – по 230 гривень за кілограм».
Які ціни у магазинах
У магазинах та супермаркетах вибір шинки такий, що очі розбігаються. Але ціни стартують від 25 гривень за 100 грам. Більшість виробів вітчизняні, але є й закордонні. Наприклад, шинку з Італії продають по 149 гривень за 100 грам. Шинка з куриці коштує 41,40. Така ж, тільки нарізана – 85 гривень. Варена тостова українська – 24,90, яловича – 69,90, яловича нарізна – 85 гривень. Сиров’ялена брезаола – 120 гривень за 100 грам. Асорті нарізка – 33 гривні за 100 грам. Пиріг шинка-сир – 34,90 за 138 грам. Чи не найдорожчою є італійська варена шинка з окосту – 220 гривень за 100 грам. А от шинка делікатесна з індички коштує 90 гривень за 100 грам. Шинка, запечена в духовці продається по 90 гривень так само за 100 грам.
Копчено-варений бекон – 65 гривень за 100 грам. Нарізний – 128 гривень, із прянощами та травами – 59 гривень, сиро-копчений нарізний – 85 гривень за 110 грам, копчено-в’ялений – 50 гривень за 100 грам, домашній – так само. Американський – 72 гривні за 132 грами.
Хамон – іспанський національний делікатес, сиров’ялене свиняче стегно продається дорожче за шинку та бекон. Наприклад, один шматочок (80 грам) продукту з Іспанії може обійтися у 90 гривень. Але є й дорожче – 200 гривень за 100 грам, а в’ялена лопатка коштує взагалі за акційною ціною 2300 гривень за невеличкий шматок. Хамон нарізаний (120 грам) коштує 310 гривень.
Прошуто – італійська шинка, але українського виробника коштує 85 гривень за 100 грам, із Хорватії – 150, а з Італії – 130.
Домашній закарпатський шойт у магазинах можна купити від 183 до 385 гривень за кілограм, пікниця – від 150 до 380 гривень.
Асортимент справді неймовірно широкий, хоч ціни і недешеві.
Скуштувати варто, але переїдати не бажано
Утім смачно – не завжди корисно. І чому не варто об’їдатися бужениною – знає лікарка з Мукачева Ірина Грицак.
«Звичайно, після довгого посту більшості з нас хочеться вдосталь наїстися м’яса. Тим більше, на столі у нас, закарпатців, стільки всього до свят, що очі розбігаються. У нас дуже файні ґаздині і вони вміють здивувати гостей вишуканими стравами. Але треба пам’ятати, що шовдарем і взагалі бужениною не можна зловживати через ряд причин, – розповідає фахівчиня « Карпатському об’єктиву ». – По-перше, під час посту організм звикає до легкої їжі, зменшується вироблення ферментів для перетравлення важкої. Свинина – жирне і важке м’ясо, може викликати розлади травлення, здуття, біль у шлунку та навіть панкреатит. По-друге, люди, які мають проблеми з печінкою, підшлунковою залозою або серцево-судинною системою, можуть відчути погіршення самопочуття через різкий перехід від легкої їжі до жирної. Організм під час посту частково очищається, і якщо різко вжити велику кількість важкої білкових тваринних продуктів, це може призвести до утворення токсинів, нудоти, блювоти та навіть харчових отруєнь. По-третє, білкова їжа, особливо червоне м’ясо, створює додаткове навантаження на нирки. Якщо вони не були готові до такого різкого переходу, це може спричинити затримку рідини, набряки та навіть підвищення тиску».
А як тоді правильно виходити з посту?
«Усе повинно відбуватися поступово, – запевняє лікарка. – Починати потрібно з легких білкових продуктів: кисломолочних, риби, яєць. Аби не піддавати організм стресу, краще додавати у раціон м’ясо поступово, спочатку – пісне (індичка, курка, кролик) і лише відтак улюблену шинку та ковбаси. Варто взагалі уникати смаженого та дуже жирного, краще тушкувати або варити страви. І ще. Обов’язково слід поєднувати м’ясо з овочами та зеленню для кращого засвоєння».
За словами Ірини Грицак, варто звернути увагу і на вживання буженини, адже під час копчення м’ясо контактує з димом, який містить поліциклічні ароматичні вуглеводні і гетероциклічні аміни. А ці речовини пов’язують із підвищеним ризиком раку, особливо раку шлунку та кишечника.
«Хоч копченості і смачні, але шкідливі, – стверджує вона. – Вони містять велику кількість солі та нітритів, які використовують для консервації. А надлишок солі підвищує кров’яний тиск, спричиняє затримку рідини в організмі, збільшує навантаження на нирки. Крім того, під час процесу копчення та засолювання часто використовують нітрит натрію (E250), який може утворювати нітрозаміни – потенційно канцерогенні сполуки, що можуть пошкоджувати шлункові клітини. Варто пам’ятати і про високий вміст жиру, що збільшує ризик серцево-судинних захворювань і підвищує рівень «поганого» холестерину».
Аби зменшити шкоду копченостей для організму, лікарка радить обирати якісне м’ясо (домашнього копчення без хімічних добавок), їсти його 1-2 рази на тиждень маленькими порціями, поєднувати з овочами, а щоб розвантажити нирки, пити багато води.
Марина АЛДОН

Новини рубріки

Інтервʼю з Любовʼю Михайлюк (відео)
05 квітня 2025 р. 23:26

В Ужгороді проводять безкоштовні екскурсії містом
05 квітня 2025 р. 23:23

Українське МЗС закликало іноземних лідерів до публічних реакцій на трагедію у Кривому Розі
05 квітня 2025 р. 22:47