Вікі любить пам’ятки: представили найкращі фото Київської та Закарпатської областей за 2024 рік

15 квітня 2025 р. 21:02

15 квітня 2025 р. 21:02


У мережі оприлюднили призерів у номінації «Найкраще фото регіонів України» в українській частині міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки».

Світлини опублікували на сайті фотоконкурсу.

Закарпатська область

Найкращою світлиною Закарпатської області 2024 року стало фото Невицького замку. Автор — Олександр Мальон . Світлина зроблена 20 квітня 2024 року.

Невицький замок — напівзруйнований замок біля села Невицьке Ужгородського району Закарпатської області, пам’ятка архітектури національного значення (№ 194).

Історія замку починається приблизно у XII столітті. Його будівництво було пов’язане з активною проруською політикою угорських королів, зростанням ролі гірських перевалів і шляхів. Тоді замок був земляним городищем невеликих розмірів, укріплення якого складалися з валів, ровів.

Нова епоха в історії замку розпочинається в 1328 році, коли Карл Роберт передає його спочатку в тимчасове, а з 1333 року в постійне володіння роду Другетів . До середини XV століття Невицький замок тільки номінально вважався центром домінії — володінь Другетів на Ужанщині.

Ситуація змінилася, коли 1440 року в Угорщині розпочалася громадянська війна, і Другети знов стали помітними фігурами в політичному житті країни. Постійні військові сутички, поширення вогнепальної зброї змушують Другетів частково перебудувати і значно укріпити Невицький, єдиний на Ужанщині, замок.

У ніч на 11 березня 2019 року дах триповерхової вежі Донжон завалився від буревію і до 2021 у замку проводилися невідкладні реставраційні роботи.

Журі вже відзначало фото Невицького замку як найкраще у Закарпатській області у 2013 році.

Також у попередні роки перемагали світлини із зображенням інших пам’яток області: резиденція єпископа в Ужгороді , Михайлівська церква у селі Ужок , Миколаївський жіночий монастир у Мукачеві , дерев’яна Миколаївська церква (верхня) у селі Середнє Водяне , палац графів Шенборнів у селі Карпати , Угочанський замок на околиці Виноградова , Дзвіниця церкви Вознесіння Господнього у селищі Ясіня , Ужгородський Хрестовоздвиженський греко-католицький катедральний собор, дзвіниця церкви Святого Духа у селі Гукливий та руїни Хустського замку.

У конкурсних списках пам’яток Закарпатської області є 1225 об’єктів культурної спадщини, 559 (45%) з них проілюстровано світлинами у Вікісховищі.

У 2024 році 21 учасник та учасниця завантажили 689 фото 93 пам’яток (фото однієї завантажено вперше). За весь час проведення конкурсу світлини пам’яток Закарпатської області завантажили 323 учасника та учасниці.

Київська область

Найкращою світлиною Київською області став знімок, де волонтерки чепурять погруддя Тараса Шевченка в Бородянці . Автор — Валентин Мойсеєнко . Світлина зроблена 1 березня 2023 року.

Це погруддя є основною пам’яткою у Бородянці, встановлене на однойменній площі у серпні 1999 року.

На початку повномасштабного вторгнення через Бородянку пройшов основний шлях російського наступу на Київ . 2 березня 2022 року погруддя було розстріляне російським СУ-34 о 7:49 ранку.

Сам СУ-34 був збитий українськими зенітником, впав за Бородянкою і вибухнув. Це був час найбільших обстрілів, коли Бородянка і кожен її будинок разом з людьми постійно перебували під ударом авіабомб.

2 квітня 2022 року ЗСУ звільнили Київську область та Бородянку з-під російської окупації. Уже 20 серпня 2023 біля погруддя відбулося урочисте вручення Національної премії імені Тараса Шевченка за 2022—2023 роки.

«[Я] запропонував [на конкурс] фото чепуріння дівчатами-волонтерками простреленого погруддя Кобзаря в Бородянці, бо вважаю це знаком нашого відродження і перемоги. Я є очевидцем окупації Бородянки і автором двох документальних книг про це», –  зазначив Валентин Мойсеєнко.

Книга Валентина Мойсеєнка «Символи нескореної Бородянки» вийшла 2024 року. Погруддя у Бородянці вперше представляє Київську область як переможець у конкурсі.

Серед інших пам’яток у попередні роки перемагали: паркан і ворота Святопокровської церкви в Пархомівці , Спасо-Преображенська церква у селі Гусинці , вітряк у селі Гейсиха , Свято-Михайлівська церква у Боярці , споруди парку «Олександрія», костел святого Іоана Хрестителя, Спасо-Преображенський собор та церква Марії Магдалини у Білій Церкві , дзвіниця Вознесенського собору у Переяславі , заобрійна (загоризонтна) радіолокаційна станція «Дуга» за 10 км від Прип’яті та дерев’яна Свято-Миколаївська церква у селі Рогозів .

У списку пам’яток Київської області 4775 об’єкт культурної спадщини, з них 1685 (35%) — проілюстровано світлинами у Вікісховищі.

У 2024 році 26 учасник та учасниця завантажили 563 фото 140 пам’яток з області (фото 19 пам’яток завантажено вперше). За увесь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подало 337 осіб.

Вікі любить пам’ятки: представили найкращі фото Київської та Закарпатської областей за 2024 рік

Вікі любить пам’ятки: представили найкращі фото Київської та Закарпатської областей за 2024 рік

Джерело: mukachevo.rayon.in.ua