Воєнний стан та мобілізацію продовжили - уперше зі скандалом і неодностайно

16 квітня 2025 р. 17:07

16 квітня 2025 р. 17:07


Верховна Рада 16 квітня підтримала продовження загальної мобілізації та воєнного стану до 6 серпня. Від початку повномасштабного вторгнення парламент ухвалив таке рішення уже 15-й раз. Але вперше від 24 лютого навколо цього рішення розігрався політичний спектакль.

357 депутатів підтримали продовження воєнного стану, один був проти — Олексій Гончаренко з “Європейської солідарності” .

За продовження загальної мобілізації проголосували 346 нардепів, один був проти та ще один утримався. Проти – той таки Гончаренко, утримався – Георгій Мазурашу зі “Слуги народу” .

Результати голосування у Раді за продовження воєнного стану

Це перший випадок від початку повномасштабного вторгнення, коли хтось з депутатів не підтримав продовження воєнного стану. До цього деякі нардепи просто не голосували під час розгляду питання, але не натискали проти.

Казус Гончаренка не став сюрпризом, бо напередодні він заявив, що голосуватиме проти продовження мобілізації та воєнного стану.

Серед причин, щоб не голосувати, нардеп від «Європейської солідарності» назвав те, що демобілізації та термінів служби досі немає, а також, що ТЦК «досі продовжують бусифікацію».

Після голосування у раді Гончаренко ще раз підтвердив свою позицію і назвав його результати “вироком українському парламентаризму”.

Ради - не існує. Рада не представляє інтереси НАРОДУ. 357 - за. 1 - проти. Це мій голос. Ми з вами переможемо. Ми добʼємось чітків термінів служби і розформування ТЦК, – написав нардеп.

Мобілізація має базуватися не лише на примусі, але й на мотивації, – констатувала нардепка.

Заяви та дії нардепа від опозиційної партії спричинили шквал заяв. Практично усі, а особливо представники монобільшості, не відмовили собі у задоволенні відреагувати.

Ось заява спікера Ради Руслана Стефанчука :

Фінальні результати кастингу путіна в Раді можна буде побачити серед тих, хто проголосує проти продовження воєнного стану.

Розкритикував колег по парламенту і голова фракції президента «Слуга народу» Давід Арахамія:

Деякі космонавти з Верховної Ради виступають проти продовження воєнного стану. Після Сум. Після Кривого Рогу. Під час наступу росіян. Багато журналістів запитують, що я про це думаю. Слів немає. Лише літери, в основному з кінця алфавіту. «Втома від війни» дається взнаки після виснажливого закордонного відрядження.

Останнім реченням Арахамія натякнув на участь Гончаренка в сесії ПАРЄ у Страсбурзі у квітні.

У Романа Лозинського з “Голосу”, як він написав у Фейсбук, 1001 питання до Зеленського та його оточення. Але:

Якщо хтось з політиків, блогерів чи псевдолідерів думок спекулюватимуть на темах продовження воєнного стану чи мобілізації, знайте - це вороги держави. Це не громадяни. Це просто жителі, на жаль, інколи це наші сусіди. Просто живуть і хочуть називатись патріотами. Їм байдуже на все, що не приносить вигоду. Не приносить рейтинги, підписників.

Після продовження воєнного стану і мобілізації на 90 днів Юлія Тимошенко також тицьнула у бік нардепа з фракції Петра Порошенка. Вона водночас відзвітувала, що її нардепи підтримали рішення одностайно, але у дописі послуговувалася риторикою Гончаренка, наприклад, про бусифікацію:

...Це не тема для спекуляцій. Бо війна не закінчилася... Так, влада часто вирішує їх геть непрофесійно. Бусифікація – ганьба; відсутність демобілізації для наших бійців – несправедливо; закриті кордони – жахливо. Але Україна не може капітулювати.  Як би комусь цього не хотілося.

Окремо відреагували блогери, волонтери та політологи. З деким Гончаренко ще раніше встиг посваритися, наприклад, Сергієм Стерненком та Ігорем Лаченковим .

Політолог Юрій Богданов вважає , що вчинок Олексія Гончаренка з погляду політтехнологій - грамотний.

Скотський, але грамотний. Він орієнтується на частину електорату Півдня і Центру, для якого Росія ворог, але "миру не хоче влада". Цей сегмент не такий як був 2019, проте електорально все ще перспективний. Опитування, які я бачив, підтверджують його перспективи. І коли він стане мером Одеси чи заведе свою "євроскептичну" фракцію у Верховну Раду (сам або у партнерстві ще з такими ж колегами по сегменту), мені буде цікаво подивитися на обличчя його партійних колег, які зараз його або виправдовують, або дуже обережно критикують. І так, звісно, він піде не з Петром Олексійовичем. Якщо сам Порошенко не вирішить радикально змінити позиціонування, що навряд.

Інший висновок з цієї історії: у країні знову запахло виборами, але вони точно не відбудуться принаймні до 6 серпня. Під час воєнного стану неможливо внести зміни до Конституції та провести вибори.

Воєнний стан та мобілізацію продовжили - уперше зі скандалом і неодностайно

Джерело: mukachevo.rayon.in.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua