вологість:
тиск:
вітер:
У Берегові відбулася конференція викладачів мистецьких шкіл – свято музики, культури та натхнення
10 травня в місті Берегово на базі Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ відбулася визначна подія для культурно-освітньої спільноти краю – конференція вчителів мистецьких шкіл, організована Закарпатським угорським педагогічним товариством (KMPSZ).
У заході взяли участь 63 педагоги з 15 мистецьких шкіл Закарпаття, які разом створили неповторну атмосферу творчості, обміну досвідом та духовного збагачення.
Зі словами привітання до учасників звернулася Анжеліка Кепіч, завідувачка сектору мистецтв KMPSZ. Вона висловила вдячність педагогам за їхню самовіддану працю, підкреслила важливість збереження угорської культурної спадщини в регіоні та наголосила на ролі мистецької освіти у вихованні майбутніх поколінь.
«Я вітаю всіх присутніх викладачів мистецьких шкіл KMPSZ. Дякую вам, дорогі вчителі, що приїхали сьогодні з 15 різних навчальних закладів. Ваша праця має величезне значення для збереження й розвитку національної ідентичності через мистецтво», – звернулася до аудиторії пані Кепіч.
Однією з центральних подій конференції стала перша презентація на Закарпатті колекції народних пісень Золтана Кодая та Бели Бартока. Доповідь підготувала Ержебет Фрінг, викладачка гімназії імені Анни Горват у Берегові. Вона розповіла про польові дослідження угорських композиторів на території сучасного Закарпаття, навела приклади збережених нотних записів і аудіоматеріалів, а також звернула увагу на освітній потенціал цих музичних скарбів.
Окрасою заходу став виступ учнів творчого гуртка Tulipán Tanoda з Малих Геївців Ужгородського району. Під керівництвом викладачки Маріанни Чакань діти представили невелике, але надзвичайно натхненне театралізоване дійство, яке гармонійно поєднало музику, спів і народну хореографію.
Друга частина конференції була присвячена концерту, в якому звучали твори класиків угорської музики – Золтана Кодая та Бели Бартока. Виступи викладачів і учнів мистецьких шкіл з різних куточків Закарпаття перетворилися на справжнє музичне свято.
Серед виконавців варто відзначити: Йоганну Маркуш, студентку Берегівської школи мистецтв, яка виконала пісню Бели Бартока під керівництвом Еріки Качо. Марка Удуда, учня художньої школи с. Неветленфолу, який виконав обробки народних пісень Бели Бартока. Підготував – Ференц Четнекі. Світлану Барну разом із учнем та Кінчев Барною – вони представили чотири народні пісні в аранжуванні Бартока (школа мистецтв м. Берегово). Кінгу Пінт’є, ученицю художньої школи Неветленфолу, яка виконала дитячі пісні Бартока в до мажор. Підготовчий викладач – Тімеа Стойка. Б’янку Челле з танцювальною композицією Бартока «Коло танцю» під керівництвом Юдіти Бенедек. Жіночий ансамбль «Белканто» з Солотвина, чий ніжний вокал зачарував публіку. Емму Левдар, ученицю художньої школи Неветленфолу, яка виконала дитячу пісню Бартока (викладач – Тімеа Стойка). Учні та викладачі Ференца Четнекі з художньої школи Неветленфолу та гурт Tulipán Tanoda з Нового Села виконали «Румунські народні танці» Бели Бартока.
Оркестр викладачів школи мистецтв м. Виноградів ім. Бели Бартока під керівництвом Віктора Маруськи виконав складні, але надзвичайно емоційні композиції: «Народна трилогія», «Народна фантазія», «Вечір у Секлери» (Барток); «Угорський рондо» (Кодай).
Ці твори яскраво продемонстрували глибину національного стилю й мелодику угорського фольклору.
Конференція в Берегові стала не лише професійною зустріччю викладачів, але й потужним кроком до збереження культурної спадщини.
Спільне занурення в музику, традиції та педагогічні практики згуртували учасників і надихнули їх на подальшу творчу діяльність. Такі заходи доводять, що мистецтво не має кордонів у часі, а вчителі – це ті, хто переда є його з покоління в покоління.
Наталія ВАРОДІ, фото автора

Новини рубріки

Закарпатець ризикнув автівкою, щоб провезти через кордон незначну партію тютюну
12 травня 2025 р. 10:01

На дорозі місцевого значення у Рахівському районі стався зсув ґрунту
12 травня 2025 р. 09:54

У Мукачеві попрощалися з полеглим на війні Володимиром Дубровським
12 травня 2025 р. 09:54